Americké prezidentské volby: sociální sítě kandidátů

Filip ZavřelAmerické prezidentské volby 2016, Sociální sítě

US Elections 2016

Těsně před primárkami dominuje Trump nekorektními výkřiky, zatímco Clintonová apeluje na slušnost. Sanders si nevede špatně, Ben Carson zažívá rychlý propad a stahuje se do poklidné duchovní sféry. Cruz se marně snaží držet krok s Trumpem a Marco Rubio čeká vzadu.

[fb_button]

[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]

[/message_box]

V únoru vypuknou primárky pro americké prezidentské volby. Prvním státem, ve kterém se bude volit, je tradičně Iowa, kde vše započne 1. února. Následovat budou státy New Hampshie (9. 2.), Jižní Karolína a Washington (oba 20. 2.). Právě nyní je tedy vhodný čas podívat se, jak si kandidáti vedou na sociálních sítích.

Sociální sítě IPM usa volby 2016

Donald Trump a nikdo další

Dominantní postavou sociálních sítí stále zůstává Donald Trump, který rovněž se slušným náskokem vede průzkumy republikánských primárek. S 5,9 milionu sledujících na Twitteru a 5,5 milionu fanoušků na Facebooku nemá mezi kandidáty konkurenta.

Trump se může pyšnit i nejvíce interakcemi. Součet retweetů a “lajků” udělených jeho tweetům často překračuje číslo deset tisíc, což je výsledek, který protikandidáti málokdy generují i společně. Částečně je to zapříčiněno i tím, že sám disponuje více sledujícími, než ostatní republikánští kandidáti dohromady.

Současně je dlouhodobě nejaktivnějším kandidátem. Od vyhlášení kandidatury odeslal již čtyři tisíce tweetů. Jen za leden 2016 to bylo přes 350 (z nichž podstatnou část tvoří citace tweetů fanoušků). Trump v nich nejčastěji reaguje, svou pověstnou emotivní rétorikou, na aktuální dění, a zejména těží z kritiky svých soupeřů a tvrdého postoje vůči přistěhovalcům a muslimům.

Donlad Trump Twitter leden 2016

Jeho nejúspěšnější lednový tweet: “Hillary said that guns don’t keep you safe. If she really believes that she should demand that her heavily armed bodyguards quickly disarm!”, obdržel přes 18 tisíc retweetů a 32 tisíc “lajků”. V jiném úspěšném tweetu se například pohoršoval nad útoky v Paříži (přičemž špatnou volbou slov naznačil, že Paříž je v Německu), a v dalším označil výroční parlamentní projev prezidenta Obamy za nudný.

Trump si díky své ostré rétorice, útokům na své soupeře (nyní především Teda Cruze a Jeba Bushe), ale i aktuální podpoře bývalé guvernérky Aljašky Sarah Palinové, v lednu připsal na obou sítích 400 tisíc nových fanoušků, což je s přehledem nejvíce ze všech kandidátů. Také je nejdiskutovanějším kandidátem, denně se o něm jen na Twitteru objeví okolo 170 tisíc zmínek.

Donald Trump Twitter WhiteGenocide

Trumpově růstu nezabrání ani drobné skandály, jako když v lednu sdílel tweet stránky WhiteGenocideTM, která často odkazuje na neonacistické aktivity. Tweet obsahoval fotomontáž Jeba Bushe, který vybízí voliče k volbě Trumpa. Sám si je toho vědom natolik, že na shromáždění v Iowě prohlásil, že by ho o přízeň voličů nepřipravilo, ani kdyby na rušné ulici někoho zastřelil.

[quote align=“center“ color=“#999999″]I could stand in the middle of Fifth Avenue and shoot somebody and I wouldn’t lose any voters – Donald J. Trump[/quote]

Clintonová jako nástupce Obamy

Druhou příčku drží Hillary Clintonová, v průzkumech nejsilnější kandidátka demokratů. Zatímco na Twitteru se se svými 5,2 milionu sledujícími drží Trumpovi na dohled, na Facebooku její fanouškovská základna čítá jen 2,3 milionu.

Clintonová se ve své komunikaci zaměřuje především na propagaci programu, který nejvíce cílí na menšiny a liberály. Z logiky amerických voleb na většinu témat zastává opačný postoj než Trump, a příspěvky označující Trumpovy názory za homofobní, diskriminující či rasistické, patří mezi její nejúspěšnější.

Hillary Clinton Twitter leden

V lednu však sklidila největší úspěch s poděkováním Obamovi za jeho vedení země. Její tweet: “Seven years of progress. We need to build on it—not go backwards. #SOTU”, získal 7 tisíc retweetů a 15 tisíc “lajků”. Ve druhém nejúspěšnějším tweetu děkovala Obamovi za zásadní kroky v regulaci prodeje zbraní. Clintonová tak naplno využívá možnost těžit z Obamovy popularity. I proto si za leden polepšila o 200 tisíc fanoušků jak na Twitteru, tak i na Facebooku.

Aktivita Clintonové na Twitteru v lednu činila spíše průměrných 350 tweetů. Obdobné číslo vyprodukovali i Ted Cruz či Marco Rubio. V lednu byla Clintonová zmíněna v 70 tisících tweetech denně a v tomto ohledu ji začal ohrožovat její jediný vážný protikandidát Bernie Sanders.

Sanders vytváří alternativu zdola

Bernie Sanders se i přes svůj vysoký věk dokázal adaptovat na svět sociálních médií. Na Twitteru ho sleduje 1,2 milionu lidí, což je mezi kandidáty třetí nejvyšší počet. Na Facebooku dokonce přerostl Clintonovou a těší se z přízně 2,5 milionu fanoušků. Jen za leden si připsal 180 tisíc nových fanoušků na Twitteru a 200 tisíc na Facebooku.

Sanders je také kandidátem, který je v současnosti na Twitteru nejaktivnější. V lednu rozeslal okolo 500 tweetů. V nich kombinoval propagaci programových bodů, svých názorů a momentek z kampaně. Sanders, který cílí na levicové, či progresivní, voliče, se v tweetech pozastavoval nad nezaměstnaností, nedostupností lékařské péče a nad korupcí. Kritizoval miliardáře a finančníky z Wall Street, kteří dle něj vytlačili pracující lid z rozhodovacího procesu.

Bernie Sanders leden Twitter

Svou kampaň staví na vytvoření hnutí zdola, které vrátí pracujícím Američanům smysluplný život. V této logice komunikuje se svými příznivci. Avšak jeho nejúspěšnějším lednovým tweetem byla fotografie s věnováním z roku 1993, na které je on a Clintonová. Fotografie byla 13 tisíckrát retweetnuta a obdržela 17 tisíc “lajků”.

Jeho další úspěšné tweety se týkaly zejména komentování republikánské debaty, při kterém kritizoval konzervativní a nenávistné postoje republikánů. Komentování debat kandidátů druhé strany patří dlouhodobě mezi úspěšné tweety i u ostatních kandidátů. Takové tweety jsou aktuální a vystihují emotivní nesouhlas s právě vyřčenými názory druhé strany.

Ben Carson stagnuje

Ben Carson, který neuvěřitelně rychle rostl mezi zářím a prosincem 2015, nyní zažívá propad v průzkumech a stagnaci na sociálních sítích. Na Twitteru mu za leden přibylo pouze 18 tisíc fanoušků, na Facebooku 30 tisíc. Byl to přitom právě Carson, který dříve na Facebooku rostl nejrychleji. Od srpna 2015 se jeho počet fanoušků zvýšil o 3 miliony, v prosinci se však růst zastavil a součet od té doby stagnuje na 5 milionech.

Twitter nikdy nebyl Carsonovou doménou. Aktuálně ho sleduje 1,1 milionu lidí a od srpna 2015 si polepšil jen o 600 tisíc. Zmínky o něm na Twitteru jsou i proto mizivé. Ze všech hlavních kandidátů je současně nejméně aktivním přispěvatelem. Za leden stihl napsat jen okolo 250 tweetů.

Hlavním tématem Carsonovy komunikace je víra. Ve svých postech se vyjadřuje k různým otázkám křesťanství, ale přitom se příliš nepouští na půdu kritiky islámu, což ho stojí cenné body a je důvodem aktuálního propadu.

Carson Twitter

Jeho nejúspěšnějším tweetem i proto je vyjádření upřímné soustrasti rodině zesnulého dobrovolníka Carsonovy kampaně, který zemřel při autonehodě. “Rest In Peace Braden Joplin. Our thoughts and prayers are with his family,” tweet přesně vystihuje Carsonovu duchovní rétoriku.

Úspěšným tweetem, který se týkal politiky byl: “I stand against the liberal progressives who filed a lawsuit in Ohio to take ‘In God We Trust’ off of our currency,” který sice získal celkem 10 tisíc reakcí (retweet + like), ale nemá šanci se stát významným tématem kampaně.

Ti dva vzadu: Ted Cruz a Marco Rubio

Po pádu Carsona se v průzkumech na druhou příčku republikánských primárek vyšplhal Ted Cruz, který však na sociálních sítích příliš nezáří. Na Twitteru má 740 tisíc sledujících a na Facebooku 1,8 milionu fanoušků. Za leden jeho přírůstek činil 70 tisíc fanoušků na Twitteru a 80 tisíc na Facebooku.

Cruz se podobně, jako Carson a Rubio, v lednu věnoval hlavně své kontaktní kampani po Iowě, kde navštěvoval i menší města. Značnou část z 300 lednových tweetů proto tvořily zprávy a fotografie z Cruzova turné, které podnikl ve volebním autobusu s nápisem “Cruzin’ to Victory”.

Cruz se ve svých příspěvcích věnuje ožehavým republikánským tématům, jako jsou muslimové, terorismus, Írán, druhý dodatek o držení zbraní a oblíbená kritika prezidenta Obamy a demokratů obecně. Výrazným úspěchem opět bylo komentování předvolební debaty demokratů.

Cruz Twitter 2016

Ted Cruz je aktuálně zmiňován v 50 tisících tweetech denně, čímž je čtvrtým nejdiskutovanějším kandidátem. To Marco Rubio, který sice pravidelně dostává vysoké šance od bookmakerů a analytiků, je spíše do počtu.

Na Twitteru má přes milion sledujících a na Facebooku 1,2 milionu fanoušků. Za leden se jejich počet zvýšil o 50 tisíc, respektive 40 tisíc. Od srpna 2015 si ovšem na Twitteru přišel pouze na 270 tisíc nových fanoušků, což je ze všech zmíněných kandidátů nejméně. Na Facebooku mu za stejnou dobu přibylo 350 tisíc fanoušků.

Rubio ve své komunikaci používá obdobná témata jako jeho přímí soupeři. Působí podobně jako Cruz, ale inspiruje se i u Carsona. V posledních týdnech se snaží zviditelnit na velmi časté kritice Hillary Clintonové, což je zase výsostné území Trumpa.

Stále ukřičený Trump a slušná Clintonová

Těsně před primárkami tak situace na sociálních sítích vypadá jasně. Trump dominuje se svými líbivými, ale nekorektními výkřiky, zatímco Clintonová apeluje na slušnost v lidech a čerpá z odkazu Obamy. Sanders vytváří hnutí pracujících a snaží se pokrýt dosud nepříliš využívané skupiny voličů.

Ben Carson zažívá rychlý propad v zájmu a stahuje se do poklidné duchovní sféry, kde cílí na věřící voliče s klasickými, ale nyní zastíněnými tématy, jako jsou obhajoba zákazu interrupcí a ochrana křesťanské církve. Cruz se snaží držet krok s Trumpem, ale pro obdobné výsledky nemá vybudovanou dostatečnou základnu podporovatelů. A Marco Rubio tak nějak čerpá od každého protikandidáta trochu.

Nyní bude zajímavé sledovat, jak komunikaci a řád na sociálních sítích ovlivní první čtyři termíny primárek, které se uskuteční v únoru.

[fb_button]