ANO nezažívá propad parlamentních nováčků. Pomáhá permanentní kampaň

Kamil GregorRůzné

Vývoj preferencí nových politických stran sleduje podobnou trajektorii. ANO by se mohlo stát první stranou, která zvrátí nepříznivý trend a díky permanentní kampani svou pozici udrží.

[fb_button]

V posledních devíti letech se na celorepublikové politické aréně objevilo hned několik nových stran: Strana zelených před volbami v roce 2006, TOP 09 před zrušenými volbami v roce 2009, Věci veřejné před volbami v roce 2010 a ANO a Úsvit před volbami v roce 2013.

Mají nováčci ve velké politice něco společného? Napovědět nám mohou data volebních preferencí od CVVM. Abychom mohli jednotlivé strany porovnat, je potřeba data srovnat na časové ose. Bod 0;0 označuje datum voleb, které pro jednotlivé strany znamenaly vstup do sněmovny.

Jedinou výjimkou je TOP 09, u které je počáteční bod umístěn v době zrušených voleb 2009. Právě k těm veškeré aktivity strany směřovaly a tehdy se strana poprvé etablovala. Hodnota 1 na ose y poté znamená dvojnásobnou hodnotu preferencí oproti hodnotě volebního zisku, -1 poté označuje 0 % podporu.

graf-popularita-ano

V současnosti uplynulo 14 měsíců od voleb. Co se dělo o tomto čase v minulých volebních obdobích? V červenci 2007 propukla naplno kauza Čunek, tehdejšího místopředsedy vlády. Zároveň se uvnitř Strany zelených objevuje rozkol vedení Bursík vs. Kuchtová. Poté preference zelených klesají.

V červenci 2011 už je několik měsíců po rozpadu klubu Věcí veřejných a odchodu Víta Bárty z vlády. Proběhla také kauza Babák a zveřejnění „strategie ABL“ Mladou frontou DNES. Z tohoto pohledu je ze všech stran v nejhorší kondici Úsvit, protože straně preference klesají, ačkoli stranu nepostihly medializované skandály ani vnitřní rozkoly.

Ze všech stran vybočuje TOP 09, u které je patrné výrazné posílení preferencí v době prezidentské volby, ve které kandidoval její předseda Karel Schwarzenberg. Dlouhodobě se však strana nachází na podobné trajektorii, jako dříve Strana zelených, pouze propad preferencí je nižší – pravděpodobně díky promyšlené komunikaci, práci se značkou a lepšímu využití technik politického marketingu.

Zůstává tedy otázka, jakým směrem se vydá ANO, které se právě nyní nachází na rozhraní. Bude následovat cestu ostatních stran, nebo si svou pozici udrží? Neupadající aktivita týmu ANO napovídá, že díky permanentní kampani by se mohlo jednat o první stranu, která překoná kritický bod zlomu a o svou pozici nepřijde.

Na ANO navíc budou muset reagovat její političtí konkurenti.  Pravděpodobně to bude tým Andreje Babiše, který přivede Českou republiku do nové éry – éry permanentní politické komunikace.

[fb_button]