Kampaň k volbám do krajských zastupitelstev 2012

Karel Komínek

Volby do zastupitelstev krajů přinesly výrazné vítězství levicově orientovaných stran, ČSSD a KSČM. Tyto dvě strany získaly téměř 57 % mandátů, tedy 387 křesel. Pravicová ODS ztratila ve srovnání s rokem 2008 celkem 78 mandátů, a pravicová TOP 09 v koalici spolu se STAN získali jen 44 mandátů.

Nejvíce tratily dvě nejsilnější strany, ODS a ČSSD. KDU-ČSL ve většině českých krajů také ztratila, ale ve většině moravských krajů si polepšila. Nejvyšší nárůst podílu získaných hlasů zaznamenala KSČM.

Strana Zelených také utrpěla ztrátu, ne však ve všech krajích, tak jako největší parlamentní strany.1 Koalice TOP 09 a STAN se krajských voleb účastnila poprvé, a proto se 6,6 % mandátů, které získala, dá chápat jako úspěch. VV získaly v krajských volbách jen zlomek hlasů. Volby také přinesly posílení extremistických stran, především v krajích s patrnějšími sociálními problémy, jako je například Ústecký kraj.

Krajská volební kampaň 2012 byla charakteristická nejen již klasickým soubojem dvou nejsilnějších parlamentních stran, ale také změnou orientace malé části voličů na regionální politické subjekty – strany, hnutí či koalice. Regionální subjekty jsou totiž méně známé, a tak často budí dojem poctivosti, upřímnosti, a nejsou spojovány s neúspěchy vlády či s politickými kauzami.

Regionální hnutí v krajské kampani 2012 hráli důležitou roli. Ve svých programech odrážely náladu společnosti, byly často inovativní a nabízely konkrétní řešení pro své kraje. Velké politické strany se však v rámci marketingové strategie vyjadřovaly i k celostátním tématům, a získávaly tak politické body od voličů, kteří se příliš neorientují v pravomocech krajských zastupitelstev.

Celostátním tématem největších parlamentních stran bylo zadlužení jednotlivých krajů. ČSSD v kampani tvrdila, že hlas voliče pomůže svrhnout vládu. Kromě toho se spoléhala na tradiční témata sociální demokracie, zajištění kvalitních veřejných služeb, dostupnost nemocnic a škol, atd.

Tématem ODS bylo naopak odvrácení České republiky „řecké cesty“. TOP 09 akcentovala potřebu investic a vymezovala se například proti „zadlužování vlastních dětí“. Mezi nejméně graficky zvládnuté kampaně z parlamentních stran se zařadili kampaně KSČM a KDU-ČSL. KSČM vsázela na sociální jistoty, KDU-ČSL slibovala novou naději a zachování tradic.

Trendy profesionalizace volebních kampaní dolehly také na způsob vedení krajských kampaní v roce 2012. Komunikace volebních hesel byla v souhrnu stručnější a jasnější a v kampaních se projevila vyšší míra personalizace.

[divider scroll_text=“zdroje“]

(1) ČERMÁK, Daniel. Změny voličského chování ve volbách do krajských zastupitelstev 2012. Naše společnost. 2013, roč. 11, č. 1, s. 15-24.

 

Jak citovat příspěvek?

Institut politického marketingu. 2015. Slovník politického marketingu: Kampaň k volbám do krajských zastupitelstev 2012. Dostupné na https://politickymarketing.com/glossary/kampan-k-volbam-krajskych-zastupitelstev-2012