Republikánské debaty: jde to i bez Trumpa

Marek ChytráčekAmerické prezidentské volby 2016

Republikanske debaty 2016

Nejúspěšněji se zatím v republikánských debatách profilují Trump, Rubio a Cruz. Mezi největší zklamání patří Christie, Carson a Bush. Christie a Fiorina už svůj boj vzdali, Kasich pravděpodobně také brzy souboj o republikánskou nominaci opustí.

[fb_button]

[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]

[/message_box]

Každý z kandidátů má vizi, emotivní životní příběh a svůj tým odborníků. Jenom jeden z nich však dostane šanci soupeřit o post nejvýznamnějšího politika světa. Americké prezidentské volby se blíží a kampaně vrcholí. Najde se v republikánských primárkách někdo natolik silný, aby dokázal vrátit republikány do Bílého domu? Pojďme se blíže podívat na jednotlivé strategie, které kandidáti praktikují během ostře sledovaných televizních debat.

Obětní beránek Trump

Donald Trump je exemplárním příkladem celebritizace a největším republikánským favoritem. Trumpovi se na pódiu již od první debaty dostává největšího prostoru, jeho dominance ve volebních průzkumech mu však do jisté míry debaty dost komplikuje. Pokud je Trump na pódiu, stává se logicky nejčastějším terčem útoků ze strany ostatních kandidátů. S postupem času a získáváním zkušeností se však Trumpovy výkony v debatách rapidně zlepšily.

Donald Trump už není jen podrážděným kandidátem, který pouze vykřikuje populistické výroky. U většiny posledních debat se dokonce dá zařadit mezi vítěze. Situaci mu také dost ulehčují ostatní kandidáti, kteří se na něj bojí útočit. O útočení na Trumpa se stará zejména Jeb Bush, první výsledky z primárek však ukazují, že se mu tato taktika nevyplácí. Přímým konfrontacím s Trumpem se snaží vyhýbat zejména jeho největší soupeři Marco Rubio a Ted Cruz.

I přes značnou míru sebekontroly, kterou postupem času Trump do svojí strategie vnesl, zůstává nadále velmi kontroverzní postavou. Během republikánských debat stihl urazit většinu ostatních kandidátů a moderátorů. V poslední debatě, která se konala 6. února v New Hampshiru, Trump dokonce kritizoval publikum, které podle něj tvořili sponzoři Jeba Bushe. Trump však dobře ví, co dělá, což dokazují výsledky průzkumů, ve kterých nadále dominuje.

Není Cruz, jako Cruz

Ted Cruz je dlouhodobě považován za jednoho z největších favoritů na získání republikánské nominace. Ve volebních průzkumech obsazuje druhé místo, v debatách podává konstantní výkony. Cruz se prezentuje velmi tvrdým a agresivním stylem, díky kterému se mu na sebe v debatách daří strhávat pozornost. Součástí jeho strategie je i snaha příliš nedráždit Donalda Trumpa, se kterým se dokonce v mnoha tématech shoduje.

Cruzovi jeho strategie v debatách dlouhodobě vycházela, z ničeho nic však narazil na zádrhel v podobě absence Trumpa na debatě v Iowě. V Iowské debatě Cruz Trumpa nedobrovolně zastoupil v jeho obvyklé roli obětního beránka. Cruz se musel vypořádat s nekompromisními otázkami od moderátorů, ale také s častými ataky ze strany ostatních účastníků debaty. Cruz situaci neustál, v jednu chvíli se dokonce s moderátorem CNN překřikoval. Cruz si také v průběhu debaty postěžoval, že moderátoři vybízejí ostatní účastníky k útokům na jeho osobu.

V debatě v New Hampshiru, která následovala týden po debatě v Iowě, se však Cruzovi podařilo vrátit se zpátky mezi vítěze. Vrátil se zde k osvědčené strategii a zůstal ve stínu Trumpa. Cruz se nejčastěji pouští do konfrontací s Marcem Rubiem, který mu dle volebních průzkumů šlape na paty. Cruz Rubiovi dlouhodobě vyčítá jeho imigrační politiku, Rubio podle něj podpořil Baracka Obamu v jeho amnestii pro ilegální přistěhovalce.

Dva se perou, třetí se směje

Za třetího nejsilnějšího kandidáta na získání republikánské nominace je považován senátor Marco Rubio. Rubiovi se dlouhodobě daří udržet strategii, která by z něj nakonec mohla udělat vítěze. Senátor Rubio se snaží vyvarovat vnitrostranickým sporům a hádkám s ostatními kandidáty. Jeho pozornost je upřena na dva hlavní cíle, které představují Hillary Clintonová a Barack Obama. Výsledky z Iowy ukazují, že se mu jeho strategie vyplácí.

Rubio se na rozdíl od Teda Cruze nenechal rozhodit nepřítomností Trumpa na Iowské debatě, a veškeré útoky odrážel s klidem a vtipem. Moderátorům diskuze například v narážce na nepromyšlený výrok Cruze, který v nadsázce vyhrožoval, že v případě nepříjemných otázek může debatu opustit, slíbil, že za žádnou cenu pódium neopustí. Další ukázku pohotové reakce předvedl při debatě v Coloradu, kde se mu podařilo uzemnit Jeba Bushe, který na něj prý útočí jen kvůli tomu, že mu to poradili šéfové jeho kampaně.

Při kampani na prezidenta si však nemůže být nikdo ničím jistý, o tom se ostatně Rubio přesvědčil na debatě v New Hampshiru, která se odehrála po volbách v Iowě, ve kterých dosáhl Rubio velmi dobrého výsledku. Rubiovi se nedařilo odvracet útoky, zabrat mu dával zejména Chris Christie. Christie využil váhání Rubia a totálně ho rozhodil obviněním, že Rubio neustále opakuje nacvičené třiceti sekundové fráze.

Propadající se Carson a zklamání Christie

Jedním z největších zklamání republikánských primárek se pomalu stává doktor Ben Carson. Carson měl díky pestrému životopisu a velmi dobře vedené kampani na sociálních sítí velmi slušně našlápnuto v boji o získání republikánské nominace. V průběhu kampaně však ztrácí dech, během debat se stává prakticky neviditelným.

Carsonův propad ilustruje i malý prostor, který je mu během posledních debat dáván k dispozici. Carson si velmi často stěžuje, že je během debat moderátory přehlížen. Problémem však je, že na Carsona během debat nereaguje ani žádný z jeho protivníků. Tento nezájem může do jisté míry způsobovat jeho image slušného chlápka, se kterým se nikdo nechce hádat. Kritici mu také vyčítají, že nemá žádnou konkrétní zahraniční politiku.

Do největší konfrontace se Carson dostal se senátorem Cruzem, kvůli chování členů Cruzova volebního týmu. Ti v den voleb v Iowě rozesílali voličům maily, ve kterých oznamovali, že Carson odstupuje z volebního souboje. Cruz se Carsonovi za chování svého volebního štábu dodatečně omluvil. Omluva byla Carsonem přijata se slovy, že způsobená škoda mu bohužel nemůže být vykompenzována.

Naprosto odlišnou strategii vyznává guvernér Chris Christie, který si vytvořil image neústupného a velmi tvrdého jestřába. Když jsou jeho kolegové ve svých vyjádřeních k zahraniční politice tvrdí, je Christie ještě tvrdší. Při debatě v Las Vegas například nekompromisně prohlásil, že by neváhal sestřelit ruské letadlo, které by vletělo do takzvané no-fly zone.

Christieho tvrdost pocítil především Marco Rubio při již zmíněné debatě v New Hampshiru. Guvernér Christie však nešetří ani ostatní kandidáty, u kterých často připomíná jejich nedostatek zkušeností se skutečným rozhodováním. Christiemu už mnoho možností nezbývá, pokud se mu ani po velmi úspěšné debatě v New Hampshiru nepodaří oslovit dostatečný počet voličů, můžeme očekávat jeho odstoupení z boje o prezidentský post.

Pohodový Bush, přehlížená Fiorina, nevýrazný Kasich

Velmi těžké období prožívá Jeb Bush. Ať se snaží sebevíc, nedaří se mu získat stabilní podporu voličů. Bush se snaží stylizovat do role silného lídra, který má dostatečné zkušenosti a chápe obavy obyčejných Američanů. Během republikánských debat bývá nejčastějším kritikem Trumpa, ten mu jeho útoky rád oplácí. Vzhledem k vývoji volebních preferencí však ze vzájemných konfrontací těží spíše Trump.

Bush se většinou snaží během debat vyvarovat přímým konfrontacím, o to útočnější je však v médiích, jejichž prostřednictvím vede negativní kampaň vůči ostatním kandidátům. Kromě klipu, který zesměšňoval výroky Donalda Trumpa, vydala také Bushova kampaň před volbami v New Hampshiru spot, který má srovnávat Bushovy a Kasichovy výsledky ve funkci guvernéra.

Častým Bushovým cílem je také Marco Rubio, se kterým Bush bojuje o podporu republikánského estabilishmentu. Bush během debat opakovaně kritizoval Rubiův nízký věk a nedostatek zkušeností.

Příjemným oživením republikánských debat se stala bývalá CEO společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinová. Ta se původně účastnila menších debat, díky jejím charismatickým výkonům se jí však podařilo probojovat až do hlavních debat. Silnou zbraní Fiorinové je schopnost přitáhnout hlasy žen. Sama si je toho dobře vědoma, velmi často se proto rázně vymezuje proti svojí největší rivalce Hillary Clintonové.

V současné době však Fiorinová znovu doplácí na přehlížení ze strany organizátorů debat. Fiorinová již podruhé nebyla pozvána do hlavní debaty, přestože dle svých slov splňuje potřebná kritéria.

Zřejmě poslední šanci oslovit voliče bude mít v příští debatě guvernér John Kasich. Kasichovi se v konkurenci ostatních kandidátů nedaří prosadit. Prozatím konec jeho kampaně odvrátil dobrý výsledek z New Hampshiru.

Hillary, ISIS, imigrace, Hillary, ekonomika, Hillary

Témata, která se řeší během republikánských debat, odráží problémy Američanů. Nejčastější téma představují otázky ohledně zahraniční politiky jednotlivých kandidátů, konkrétně případný postup budoucího republikánského prezidenta proti takzvanému Islámskému státu. Dalším vděčným opakujícím tématem je otázka migrace. Nesmíme také zapomenout na ekonomická a sociální témata.

[quote align=“center“ color=“#999999″]Všichni kandidáti se shodnou na dvou věcech: Clintonová musí být poražena, Obamacare zrušena![/quote]

Nejčastěji používaným slovem se během republikánských debat stává jednoznačně jméno největšího nepřítele republikánů, kterým je Hillary Clintonová. Například v Iowě padlo její jméno během téměř dvouhodinové debaty přibližně třicetkrát. Druhým nejčastěji vyslovovaným jménem bylo v Iowě podle očekávání jméno současného prezidenta USA Baracka Obamy, dostatečné pozornosti se dostalo i nepřítomnému Trumpovi.

Kritika Clintonové a Obamy představuje velké téma pro všechny republikánské kandidáty. Přes rozdílné názory v otázkách migrace, ekonomiky, nebo vojenskému postupu proti ISIS, se všichni kandidáti shodnou na dvou věcech: Clintonová musí být poražena, Obamacare zrušena!

[fb_button]