Marketingová konference: hranice mezi politickým marketingem a propagandou je tenká

Marcela VoženílkováReporty z akcí

Přední odborníci na politický marketing nejen z akademické sféry se sjeli na začátku září do Prahy na International Political Marketing Conference. Představili nová zjištění i knihy.

[fb_button] Zdroj titulní fotky: FB IPMC

Paul Baines, Phil Harris, Ian Richardson nebo Robert Ormrod. Ten, kdo se alespoň trochu věnuje politickému marketingu, musel tato jména slyšet. Nebo číst, případně citovat.

Že jsou tyto ikony literatury z masa a kostí, se mohli lidé z marketingové komunity přesvědčit na osmém ročníku mezinárodní konference o politickém marketingu, který se tento rok konal pod záštitou Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze 3. – 5. září.

Marketing v rukou islamistů

Mezi nejzajímavější příspěvky patřil bezesporu Marketing terorismu Paula Bainese z Cranfield University. Profesor Baines opět upozornil, jak tenká hranice může být mezi politickým marketingem a propagandou – a to i přesto, že existuje řada definicí propagandy a definicí politického marketingu.

Hlavní otázka, na kterou se přitom dle profesora Bainese máme ptát je, proč jsou (klasické marketingové techniky, které “umíme” používat i my) v rukou islamistů tak atraktivní, že je na jejich základě následující tisíce stoupenců? A na druhé straně, jaké nástroje máme v rukou, abychom tuto propagandu dokázali porazit, nebo alespoň vyvážit?

Mezi nejvhodnější nástroje zařadil ty, které drží v rukou police a armáda, islámská komunita, sociální služby, mezinárodní neziskové organizace atp. To znamená vymáhání práva a další státní aktivita vedoucí k dostranění džihádistických materiálů na internetu, spin-doctoring (dát islamistickým příběhům neislamistický charakter) a samozřejmě komunikační kampaň k identifikaci radikalizace občanů. Svým vystoupením tak udělal reklamu nové knize Cybersecurity Policies and Strategies for Cyberwarfare Prevention, ve které se tomuto tématu věnuje.

Dalším novinkám v oblasti politického marketingu byly věnovány hned dva panely – Specification and Refinement of Theories (Specifikace a vybroušení teorií) a New Approaches to Campaign Strategy (Nové přístupy ke kampaňovým strategiím).

Personalizace politiky v centru zájmu

Zajímavým byl např. pohled původně psychologů z Polska, Wojciecha Cwaliny a Mileny Drzewiecké, který odrážel významný trend dnešní doby – personalizaci politiky. Jejich příspěvek Leadership Style and Its Influence on Leader and Party Evaluation zdůraznil vzrůstající potřebu klást důraz na stranické lídry a snad ještě více na řadové kandidáty ve volebních kampaních, které voliči používají jako tzv. zkratky ve volbách s nízkou informovaností.

Lídr je prostě a jednoduše značkou, skrze kterou volič vyjadřuje svůj zájem či nezájem o stranu. Na případu polských voleb zjistili, že pro voliče je nejvíce atraktivním stylem vůdcovství přidružení (affiliative), zatímco nejhůře voliči vnímají nátlakový (coercive) styl.

Masovou komunikaci vytlačuje digitální svět

Konference však nebyla jen o akademických titulech. V panelu praktiků vystoupil např. Christian Scheucher z Rakouska, který hovořil o (i v ČR) velmi diskutované TTIP a její komunikaci z obou stran barikády.

O významu sociálních sítí pak mluvil Marian Nič (Creative Dock) ze Slovenska. Českou republiku reprezentoval Václav Nekvapil, partner CEC Government Relations a předseda Asociace Public Affairs Agentur ČR, který zasvětil účastníky do politické komunikace očima podnikatelů. Střetnutí Scheuchera, který vede anti-TTIP kampaň v Rakousku, s Nekvapilem, který stojí na druhé straně břehu, a v České republice přijetí TTIPu prosazuje, vyvolal vášnivou diskuzi.

České barvy hájili i další účastníci. Mezi doktorandskými studenty z Karlovy a Masarykovy univerzity Martinem Kubánkem, Milošem Gregorem a Marcelou Voženílkovou vynikl příspěvek doktorek Anny Matuškové a Denisy Hejlové (katedra Marketingové komunikace a public relations, FSV UK) Political PR and Government Communication – How Not to Loose Political Support.

Dámy se zaměřily na nové formy komunikace, kterým dnešní politici čelí, především díky ústupu masové a nástupu digitální komunikace. Podobně jako Baines tak propagovala svou novou knihu Public relations, která vyšla v srpnu v nakladatelství Grada.

[fb_button]