Komunální kampaně pokračují dalšími bizarními výtvory

Jakub KonrádMonitoring kampaní OZ14

Máme před sebou posledních pár dní před volbami do Senátu a obecních zastupitelstev. V tuto chvíli by měla být náměstí a ulice plná kandidátů bojujících o zvolení a veškeré kampaně by měly finišovat. Co se tedy událo a čím se strany snaží na poslední chvíli své voliče přesvědčit?

[fb_button]

Nejprve se na nadcházející volby podívejme trochu zeširoka. Tak předně vyšlo najevo, kteří kandidáti mají údajně největší šanci na zvolení. Nejen pro tyto kandidáty pak hnutí ANO vytvořilo manuál, jak mají vlastně během kampaně komunikovat. Takovýto manuál je v pořádku, řada stran vydává podobná doporučení pro své kandidáty, a zřejmě i díky těmto manuálům se komunikace politických stran kultivuje.

Navzdory tomu jsou však témata, kterým se politici raději vyhýbají. Před rokem byla ze strany politiků masově podporována iniciativa Rekonstrukce státu. Ovšem po roce se k ní někteří již moc nehlásí, právě z tohoto důvodu se jim tato iniciativa rozhodla sama připomenout a to znovu apelem na voliče. Ne všem se však „vysvědčení“ líbilo.

Tolik k obecnému, přejděme ke konkrétním výtvorům v rámci předvolebních kampaní. A že se opět urodilo mnohé – další předvolební songy, spoty a řada vizuálních materiálů, nad kterými v překvapení vyletí obočí vzhůru.

Celosvětová témata v komunálních volbách?

V Praze některé strany slibují svým voličům skutečné zázraky, se kterými si ve zbytku světa zatím neví rady. Například Národní kongres za českou Prahu ví, jak nepustit ebolu do hlavního města. To Občanská konzervativní strana má třeba recept, jak zabránit možné islamizaci Prahy 8. Celkově se v Praze slibují hlavně čisté ulice „bez živlů“.

Velkým tématům se však nevyhýbají ani menší města, kandidátka na starostku v Roztokách, Vladimíra Drdová (kandidující jako jediná na kandidátce), totiž ví, jak zatočit s „krízí“ a mimo jiné přispívá do předvolební hitparády. Dle videoklipu na krizi platí dobrá nálada a telefonování u silnice.

Nejčastější tah předvolební kampaně – hra se slovy

Většina kandidátů se však těmto velkým tématům vyhýbá a zaměřují se na lokální témata a problémy. Většinou na to jdou skrze hru se slovy, metaforami a krásami češtiny, doplněné vhodným vizuálem. To pak Hnutí otevřená radnice Litvínov může slibovat kriminálníkům peklo a lidovci se označit jako po čertech dobrá volba.

Hra se slovy se však neobjevuje jen v případě vizuálů, ale také ve spotech. Sociální demokraté v Praze 8 nám tak v praxi ukazují, jak kopou za jeden tým a hlavně za voliče a že jde o stranu pro sportovce.

Proč však spot pojali natolik vážně, že kandidáty převlékli do kompletní fotbalové výbavy, avšak zapomněli na nejdůležitější – kopačky – a kandidátům nechali pohorky, mi není známo. Přitom udělat klip na úrovni, ve kterém si kandidáti hrají se slovy a jejich významem, se dá vytvořit, o čem svědčí klip Mladých lidovců.

Spoty beze slov a bez herců

Ne všem kandidátům se však před kameru chce, což nemusí být nutně špatné rozhodnutí. „Zahrát“ si před kamerou není úplně jednoduché a někdy může být výsledný produkt spíše trapný, než zajímavý.

Pokud však přesto strany chtějí mermomocí vytvořit klip, uchylují se k verzi, ve které se mění fotky či obrázky, které jsou doplněny vhodně zvolenými hesly. I tyto verze spotů však mají rozdílné kvality. Stačí si porovnat spot ČSSD v Uherském Brodě se spotem Starostů Brno.

Tolik asi ke komunálním a senátním kampaním 2014. Tento týden je již prostor jen pro poslední akce a výzvy, v pátek se již otevřou volební místnosti.

Jak se ale ukazuje, v kampani a ve snaze oslovit voliče se dá pokračovat skutečně do poslední chvíle, například i na volebním lístku. Pokud jsme na některé výtvory (kvalitní či bizarní) zapomněli, napište nám do komentářů. A pokud stále tápete, jak vlastně můžete upravit volební lístek, či jak funguje volební systém, můžete se podívat na návod z dílny Katedry politologie Masarykovy univerzity.

[fb_button]