Marco Rubio: za kariéru vděčí Bushovi, kterého musí porazit

Filip ZavřelAmerické prezidentské volby 2016

Marco Rubio

Nejmladší kandidát amerických prezidentských voleb senátor Marco Rubio představuje perspektivního karierního republikána, který je zvyklý vyhrávat. V primárkách neváhal potopit svého protikandidáta Jeba Bushe, který ho dostal na politické výsluní. V útocích na ostatní ovšem zvolil vyčkávací  taktiku a prozatím se spokojuje s kritikou Clintonové.

[fb_button]

[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]

[/message_box]

Marco Rubio se narodil v roce 1971 v Miami, stát Florida. Podobně jako Ted Cruz má kořeny na Kubě. Oba jeho rodiče byli Kubánci, kteří svou domovinu opustili v roce 1956, kdy emigrovali do USA. Jelikož se Marco narodil na půdě USA obdržel automaticky americké občanství i přesto, že jeho rodiče v té době ještě občanstvím nedisponovali.

V mládí hrál jednu sezónu americký fotbal za Tarkio College, kde získal sportovní stipendium. Na tuto dobu často vzpomíná i dnes, zvláště během Super Bowlu. Poté přešel na University of Florida, kde v roce 1993 vystudoval politologii. Následně získal doktorát z práv na University of Miami School of Law.

Politiky se dotkl již během studia, a to prostřednictvím stáže u poslankyně kubánského původu Ileany Ros-Lehtinenové. V roce 1996 se rovněž podílel na volební kampani republikánského kandidáta na prezidenta USA Boba Dola.

Oblíbenec Jeba Bushe

V téže době začal růst ve floridské organizaci Republikánské strany, s čímž mu vydatně pomohl Jeb Bush. Již v roce 1998 mu Bush poskytl symbolický dar 50 dolarů na lokální kandidaturu, který sloužil jako pozvánka mezi velké politiky. Tím se zrodilo partnerství, které trvalo dalších patnáct let.

Mladý a perspektivní Rubio pomáhal staršímu Bushovi, jež byl od roku 1999 guvernérem Floridy, s tvorbou legislativy, zatímco Bush Rubia seznamoval s donory a nabízel i své další kontakty. Ve stejném roce, kdy byl zvolen Bush guvernérem, se Rubio rozhodl kandidovat do floridské Sněmovny reprezentantů.

V prvním kole primárek skončil sice druhý, ale v závěrečném duelu porazil svého protikandidáta s rozdílem 64 hlasů. V následných doplňovacích volbách zvítězil nad demokratickým kandidátem se ziskem 72 % hlasů, a ve Sněmovně poté působil dalších téměř devět let, kdy byl ještě čtyřikrát znovuzvolen.

rubio a bush

Mimo své politické kariéře se věnoval i právu. Během působení ve floridské Sněmovně reprezentantů současně pracoval v právní lobbistické firmě Broad and Cassel. Se svými politickými kontakty byl ideálním pojítkem mezi zájmovými skupinami a prosazováním legislativy.

To vše, včetně podpory od Bushe v době, kdy byl další Bush prezidentem USA, znamenalo raketový vzestup Rubia. V roce 2006 byl zvolen speakerem floridské Sněmovny reprezentantů jako vůbec první Američan s kubánskými kořeny. Současně zaujímal posty v celé řadě komisí a výborů.

Senátorem ve 39 letech

V roce 2007 skončilo Jebu Bushovi i druhé funkční období ve funkci guvernéra a Rubio jako gesto najal většinu členů jeho administrativy. V roce 2008 ovšem vypršelo Rubiovi čtvrté funkční období ve floridské Sněmovně a nadále se věnoval soukromé právní praxi. V téže době přijal také nabídku vyučovat jako hostující profesor, na Florida International University.

Rubio však nezůstal mimo politiku dlouho. Již v roce 2009 započal kampaň do Senátu. V primárkách se musel porvat o republikánskou nominaci s novým floridským guvernérem Charliem Cristem. Důvěru republikánů nakonec získal Rubio, Crist se však nechtěl vzdát a stejně kandidoval, aby alespoň Rubiovi sebral hlasy.

marco rubio jako senator

I přes nestandardní volební situaci Rubio zvítězil se ziskem 49 % hlasů a ve věku 39 let se stal americkým senátorem. V pozadí na kampaň opět dohlížel Jeb Bush. V roce 2011 byl rychle stoupající Rubio dokonce zvažován pro prezidentské volby 2012, ale spekulace o kandidatuře vyvrátil a podpořil Mitta Romneyho.

Rychlý start PAC a ohlášení kandidatury

Mezi lety 2011 a 2014 se o Rubia staral poradce Cesar Conda, který dříve působil jako poradce viceprezidenta Dicka Cheneyho. V momentě, kdy Conda odešel z Rubiovy administrativy, aby vedl Rubiův PAC Reclaim America, řadě komentátorů došlo, že se něco chystá.

Přípravný PAC velmi rychle vybral půl milionu dolarů a započal svou oficiální činnost. V dubnu 2015 Rubio oznámil, že chystá velké oznámení. Média spekulovala, zda se bude jednat o zahájení kampaně za znovuzvolení do Senátu, či dokonce o prezidentskou kandidaturu. Nakonec ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.

Učinil tak jako čtvrtý z velkých jmen voleb, a to pouze den po oznámení Hillary Clintonové. Svou kandidaturou však přetrhl spojenectví s Jebem Bushem, který rovněž kandiduje. Nutno dodat, že Rubio z tohoto rozhodnutí získal více než Bush.

Konec bromance Bushe a Rubia

Ještě před vstupem Donalda Trumpa na republikánské kolbiště se Rubio a Bush přetahovali o první místo v předvolebních průzkumech. Následně se však začali polem propadat. Rubio svůj propad zvrátil na podzim 2015, kdy v řadě televizních debat předvedl skvělé výkony. Od září 2015 tak víceméně neustále roste.

Od ledna 2016 se drží na třetím místě a rychle dotahuje druhého Teda Cruze. Jeb Bush, který je aktuálně v průzkumech pátý, se s Rubiem natrvalo rozešel ve zlém a na svého soupeře vypustil několik negativních spotů a označil ho za republikánského Obamu, což pochopitelně mínil v negativním smyslu.

Bush v CNBC debatě zaútočil na Rubia, aby se buď věnoval práci senátora, nebo na svou funkci rezignoval. Rubio mu odvětil, že v případě kandidatury Johna McCaina podobné výhrady neměl a jako důvod kritiky mu před kamerami do tváře řekl: „(…) because we’re running for the same position and someone has convinced you that attacking me is going to help you.“ Zaskočený Bush nebyl schopen reagovat.

V týmu samí staří známí

Rubiův volební tým tvoří profesionálové. Volebním manažerem je Terry Sullivan z First Tuesday Strategies, který stejnou funkci, akorát na státní úrovni, vykonával již pro Mitta Romneyho. Jeho zástupcem je Rich Beeson z FLS Connect, který působil jako politický ředitel Romneyho kampaně. O média se starají v Something Else Strategies, kde se pyšní již desítkami volebních kampaní, a šéfem komunikace je Alex Conant. Většina z nich již pracovala na Rubiově senátní kampani.

Sloganem kampaně je A New American Century. Logo tvoří celé Rubiovo jméno psané malými písmeny v tučně zvýrazněném bezpatkovém fontu. Namísto tečky nad “i” v příjmení je umístěn geografický tvar USA. Někteří analytici kritizují, že tento objekt působí jako pěst na oko, a navíc postrádá Aljašku a Hawaii.

Rubio logo

Oficiální super-PAC Conservative Solutions byl založen v dubnu 2015 a rozsáhle ho sponzoruje miliardář Norman Braman. PACs na podporu Rubia zatím shromáždily 37 milionů dolarů, zatímco sám Rubio vybral 29 milionů. Jeho kampaň dosud stála 40 milionů dolarů a řadí se tím mezi ty levnější

V poslední době získal podporu mimo jiné šesti bývalých guvernérů a šesti současných a tří bývalých senátorů. Mezi nimi jsou i George Pataki, Bobby Jindal a Rick Santorum, kandidáti na prezidenta, kteří z boje o Bílý dům odstoupili.

Sociální sítě: Žádná sláva

Na sociálních sítích Rubio nepředvádí žádné zázraky. Na Twitteru ho sleduje 1,18 milionu lidí, což mezi kandidáty stačí na čtvrté místo. Za poslední dva měsíce si připsal slušných 180 000 fanoušků. Na Facebooku má 1,29 milionu fanoušků, což ovšem aktuálně znamená až šestou příčku. Od začátku roku si zde připsal 140 000 fanoušků. Na Facebooku přitom měli více podporovatelů i odstoupivší kandidáti Rand Paul a Mike Huckabee.

Ani další internetové sítě nejsou pro Rubia doménou. Na Instagramu se těší přízni 79 000 uživatelů, což je desetkrát méně než Clintonová nebo Bernie Sanders, nemluvě o Trumpovi. Na YouTube jeho kanál odebírá 17 000 zájemců, což opět stačí jen na šesté místo a prvnímu Sandersovi s 90 000 odběrateli může jen tiše závidět.

rubio tweet

Oficiální stránky kampaně působí trochu přeplněně, a tím možná nepřehledně. Nicméně návštěvníka okamžitě odkážou na stránku s vložením finančního daru, který zde netradičně začíná již na osmi dolarech. Současně se web vytrvale ptá, jestli chce uživatel přijímat oznámení. Součástí webu je samozřejmě i e-shop, který mimo propagačních materiálů nabízí i možnost financovat Rubiovy letecké cesty Amerikou, donor za odměnu od Rubia obdrží pohled.

I chlapce zasaženého míčem je třeba využít

Na sociálních sítích, stejně jako v debatách, dokáže Rubio skvěle odrážet útoky soupeřů. Například, když o něm v The Washington Post napsali článek, ve kterém odhalili, že v osmnácti letech porušil pitím alkoholu na veřejnosti městskou vyhlášku, z čehož udělali velké téma a nezapomněli upozornit, že to Rubio celou dobu zatajoval, jeho tým připravil ironický spot s trefným názvem The Marco Rubio Crime Spree.

S úsměvem se dostal i z mediální kauzy, kdy v srpnu v Iowě trefil míčem na americký fotbal do hlavy čtyřletého chlapce. Pořízené video se začalo ihned virálně šířit na sociálních sítích. Rubiův tým okamžitě reagoval prodejem dresů na americký fotbal s nápisem “Team Rubio”, sám Rubio na Twitter napsal: “The QB always gets the blame.”

Chlapec zasažený míčem nebyl zraněn. Navíc ho, synovce člena vedení místní Rubiovy kampaně, posléze využili k natočení dalšího virálního videa, ve kterém chlapec slibuje Rubiovi pomstu: “Hey Rubio! When you get back to Iowa, I’ll be ready for you, Rubio.” Kromě tohoto amatérského videa vznikly i spoty, které využívaly mediální zájem, jež kolem Rubia vznikl.


Tradiční konzervativní program

V domácí politice Rubio nabízí tradiční republikánský konzervativní program obsahující podporu tradiční rodině a institutu manželství mezi mužem a ženou, americkým farmářům, drobným podnikatelům a válečným veteránům, a ochranu života v podobě zákazu interrupcí mimo výjimečné situace. Neopomenul ani klást důraz na zachování druhého dodatku o držení zbraní.

Rubio tričko

Samozřejmě nechybí zrušení programu ObamaCare, daňová reforma nebo dokončení výstavby plotu na hranici s Mexikem a posílení její kontroly. Rubio slibuje najmutí dalších 20 000 hraničních strážců a investici do elektronického zabezpečení v hodnotě 4 miliard dolarů.

Rubio tweet

V zahraniční politice se postaví ISIS a radikálnímu islámu, utuží vztahy s Izraelem, které dle něj poškodil Obama, a bude proti přijímání uprchlíků ze Sýrie, mezi nimiž vidí možné teroristy. Zaměří se na posílení vlivu USA v Pacifiku a bude požadovat, aby se Čína demokratizovala.

Současně bude tlačit na Rusko, aby přestalo s agresí a zasadí se o osvobození Krymu. V posílení spolupráce NATO vidí zajištění bezpečí Evropy před Ruskem. Z toho důvodu také přislíbil modernizaci a navýšení armády.

Hlavním problémem jsou demokrati

Marco Rubio nabízí konzervativním voličům slušnou alternativu k hlasitým a emotivním kandidátům, za něž chápe Trumpa a Cruze. Na druhou stranu se však staví do role silného budoucího prezidenta, který zatočí se všemi, kteří se pokusí ohrozit USA, a tím se zase vymezuje vůči měkkým kandidátům v otázkách zahraniční politiky, jakým je třeba Ben Carson.

Prozatím se snaží vyhnout přímé konfrontaci s Trumpem, kterého bere jako svého hlavního soupeře. V poslední době se však začal více konfrontovat s Cruzem, který ho rovněž začal považovat za hrozbu. Celkově ovšem Rubio nejčastěji útočí na Hillary Clintonovou a prezidenta Baracka Obamu. Oba jsou dle něj největší překážkou v návratu USA k prosperitě a uznání.

[fb_button]