Sociální sítě: ČSSD slaví hattrick! Máme kašlat na Evropu?

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

social-monitoring-ipm

Odložení dostavby Temelína, dozvuky velikonočních svátků, volební průzkumy do EP nebo selfie fotografie Zdeňka Škromacha s prezidentem Zemanem – i tím v posledním týdnu žily sociální sítě v Česku. Jak v posledních 7 dnech na sociálních sítích vystupovaly české politické strany, na to se podíváme v našem pravidelném shrnutí.

[fb_button]

Facebook

Pojďme opět po týdnu nahlédnout do vývoje facebookových profilů českých politických stran z hlediska počtu fanoušků. Na celkovém pořadí se nic nemění – dominuje mu TOP 09 (85 233) společně s ANO (71 233) a Piráty (54 463). I nadále také platí, že nejméně fanoušků má stránka KSČM (2 485).

Nejvyšší nárůst fanoušků zaznamenala stránka ANO (+2 367), o nejvíce fanoušků naopak přišla stránka TOP 09 (-33).

V posledním týdnu publikovalo nejvíce příspěvků Hnutí Úsvit (47) a Piráti (30), nejméně potom TOP 09 (3). Co se týče interakcí fanoušků stránek vůči publikovanému obsahu, z této sledované metriky vyšlo nejlépe opět Hnutí Úsvit (6 754 likes, 1 394 komentářů a 1 270 sdílení). Nejmenší interakce se naopak dočkala KSČM (51 likes a 49 komentářů).

ebook-in-post

TOP 5 příspěvků týdne co do interakce si rozdělilo hned pět stran – nejúspěšnější příspěvek týdne má tentokrát TOP 09, když pouhý odkaz na jiné médium dokázal získat 1490 likes, 90 komentářů a 533 sdílení. Po jednom příspěvku potom v TOP 5 najdeme od Svobodných (844 likes, 74 komentářů a 203 sdílení), Pirátů (685 likes, 79 komentářů a 260 sdílení), ČSSD (468 likes, 302 komentářů a 214 sdílení) a Hnutí Úsvit (766 likes, 121 komentářů a 12 sdílení).

ČSSD získala hattrick!

Potřetí v řadě vyhlašujeme vítězem týdne na sociálních sítích stránku sociální demokracie. I přes její malou komunitu zásobuje své fanoušky úhlednou, jednotnou a efektivní grafikou a obsahem. Z obsahu zmiňme kritiku TOP09 z působení ministra Drábka na MPSV a parafrázi volebního hesla TOP 09, nebo k volbám do EP tematický diskuzní post na téma co je výhodou našeho členství v Unii . Za zmínku stojí také vyvedená velikonoční grafika.

Máme kašlat na Evropu?

Strany TOP 09 a Svobodných přišly v posledních 7 dnech na svých profilech s protichůdnou kampaní, které vyvěrají z jejich ideologií. Zatímco TOP 09 přišla s projektem „Nekašlete na Evropu“, Svobodní naopak vyrukovali s kampaní „Kašlete na EU“.

TOP 09 jinak v minulém týdnu publikovala pouze tři příspěvky, zmiňme také aktualizovaci jejího volebního coveru. Svobodní oproti tomu hojně komunikovali pozvánky na setkání, fotografie z již proběhlých akcí nebo také přišli s další kampaní „euronesmyslů

Ať už jsou ty volby za námi!

Ostatní profily politických stran samozřejmě také hojně komunikují blížící se volby do EP, nicméně komunikace stran se stává zoufalou a i samy strany si snad už přejí, ať už jsou volby za námi.

Největší propad co do kvality příspěvků je viditelný u hnutí ANO, které jednak polevilo v aktivitě, jednak se stále více zaměřuje na pouhé sdílení externích odkazů. Za zmínku pak stojí pouze pozvánka na chat s lídrem kandidátky Teličkou nebo představení volebních tezí.

Post by ANO.

Piráti se potom také věnují především sdílení odkazů, a to jak těch s obsahem jejich aktivity, tak i s tématy mimo kampaň. Jejich infografikou potom bylo představení pirátských kandidátek napříč Unií. ODS stejně jako hnutí ANO v minulém týdnu pořádala chat s lídrem kandidátky Zahradilem, pokračuje také v komunikace infografik na téma „Kolik se dá na provozu „Bruselu“ ušetřit„.

U Hnutí Úsvit stojí za zmínku, že jako jedna z mála stran představuje osobně jednotlivé kandidáty napříš celou kandidátkou, Zelení zveřejnili kampaňovou grafiku a jako jediní akcentují v rámci své komunikace situaci na Ukrajině.

Křesťanští demokraté zveřejnili videopříspěvek s lídrem Pavlem Svobodou na téma kvality potravin v Evropě a představili také infografiku ohledně vymírání Evropy.

Jako příklad, jak komunikaci na Facebooku nedělat, uveďme opět kanál KSČM. Kromě již standardních odkazů na články z Haló novin a obsáhlých vyjádřeních vměstnaných do textových postů vypíchněme pozvánku na 1. máj, která se svou grafikou vrací někam do 80. let minulého století.

Twitter

Sociální síti Twitter stále z hlediska počtu odběratelů svých kanálů dominují TOP 09 (6 154), ODS (4 314) a Svobodní (3 735). Nejvíce příspěvků natweetovala svým odběratelům KSČM (12) a ČSSD (10), ač je zajímavostí, že žádný tweet KSČM se nedočkal ze strany odběratelů zpětné vazby (retweet, favorited).

Stále platí, že ačkoliv mají na Twitteru své profily, KDU-ČSL, Úsvit, SPOZ a ANO na nich nijak nekomunikují.

Zaměřeno na: FB stránky lídrů kandidátek do EP

Již několik týdnů se intenzivně věnujeme tomu, jak v rámci kampaně do EP komunikují na svých FB profilech jednotlivé politické strany. Tentokrát se v rámci rubriky „Zaměřeno na“ podíváme, jak a jestli využívají Facebook ke komunikaci lídři jednotlivých kandidátek.

Dá se říci, že nejlépe se svou stránkou pracují Jan Keller (ČSSD), Ondřej Liška (Zelení) a Petr Mach (Svobodní). Aktivně svou stránky v různé intenzitě spravují také Kateřina Konečná (KSČM), Luděk Niedermayer (TOP 09), Klára Samková (Úsvit), Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a Jan Zahradil (ODS), který však ke komunikaci používá svůj osobní účet.

Dva kandidáti pak svou stránku sice mají, ale prakticky ji nevyužívají. Paradoxně se jedná o kandidáty stran, které jsou jinak na Facebooku silně etablové a hojně komunikují na vysoké úrovni – Pavel Telička (ANO) a Ivan Bartoš (Piráti). Předseda pirátů naopak hojně využívá svůj facebookový profil, který ovšem nepoužívá jako lídr kandidátky, ale skutečně jako svůj osobní prostor.

Spoluautor: Vítězslav Klement

Zhodnocení IPM

Stranám jako by trochu docházel dech. Zatímco ještě pár týdnů zpátky jsme byli překvapeni z intenzity kampaně, zdá se, že některé strany trochu přepálily a nyní již nemají, co zajímavého by voličům naservírovaly.

Ačkoli se na celkovém pořadí v počtu fanoušků nic nezměnilo, je zajímavé, že TOP 09 o několik desítek fanoušků přišla. Co bylo příčinou? Naopak ANO se opět rozeběhlo a v následujících týdnech pravděpodobně nasaje další tisíce fanoušků.

Co se komunikovaných témat týče, nikdo nepřišel s ničím zcela překvapivým. ANO jako jedno z mála komunikuje témata, která by směla zapadla do jakýchkoli jiných voleb – a pravděpodobně to bude stačit. Svobodní dále komunikují (a poměrně dobře) negativa členství v EU, ODS nechce euro a upozorňuje na výdaje spojené s během unie.

To TOP 09 vyšla zcela opačným směrem. Úsvitu se kupodivu daří s tématem imigrace, které v Česku nepředstavuje prozatím problém a zelení vytáhli jako jediní Ukrajinu. Schválně – kolik voličů to asi bude ve volbách zajímat?

Prozatím se totiž zdá, že volby nezajímají vůbec nikoho. Počasí se radikálně přiblížilo létu a průzkumy hlásí, že by k urnám mělo přijít ještě méně lidí než v roce 2009. A to už je skutečně na pováženou.