Sociální sítě: kampaně v plném proudu

Karel KomínekMonitoring kampaní PSP13

monitoring sociálních sítí

Volby se nezadržitelně blíží, a s nimi se zvyšuje aktivita kandidujících stran na sociálních sítích. Facebook je hlavní a prakticky jedinou sociální sítí, skrze kterou komunikují strany se svými voliči. Některé strany mají i Twitter, ale vzhledem k počtu followerů lze odhadnout, že žádná strana tímto kanálem výsledek voleb neovlivní.

[fb_button]

Facebook

Strana s největším počtem fanoušků TOP09 (78 889 likes, 10 731 talking about) nadále své příspěvky koncipuje především okolo osoby Karla Schwarzenberga (222 247 fanoušků). Stranu tak reprezentuje především její předseda, který na sociálních sítích vystupuje jako agent James Bond ve službách republiky.

Pravděpodobně nejúspěšnějším příspěvkem minulého týdne bylo krátké video, v němž známý zpěvák Dan Bárta vyjádřil podporu TOP09 (622 like, 159 sdílení). Strana má vcelku pravidelný růst fanoušků, přesto se za minulý týden její základna rozrostla o 2 463 fanoušků, což je třetí největší nárůst mezi stranami.

Noví premianti

Třetí největší stranou je ANO (34 677 likes, 15 481 talking about), které zaznamenalo na sociálních sítích téměř raketový vzlet a zdaleka největší nárůst v počtu fanoušků – o 10 661! Je to především díky ohromné aktivitě na facebookových stránkách – mají největší frekvenci příspěvků za den.

Stranu zaštiťuje především osoba Andreje Babiše, kterého se týká většina příspěvků. Nejúspěšnějším příspěvkem byl volební model TNS Aisa, ve kterém se ANO umístilo na druhém místě za vedoucí ČSSD (974 likes, 137 sdílení).

Stranou s druhým největším počtem fanoušků jsou Piráti (38 876 likes, 10 649 talking about), která zaznamenala pátý největší nárůst fanoušků ze všech stran (1 631). Rovněž zaznamenala pozoruhodný skok ve statistice „lidé o tom mluví.“ Příspěvky se nejčastěji týkaly studentských voleb, v kterých Piráti uspěli. Přesto byl nejlepší příspěvek minulého týdne fotografie jednoho ze čtyř billboardů Pirátské strany v ČR (1059 likes, 180 sdílení).

Do voleb zbývá

[ujicountdown id=“IPM-blue“ expire=“2013/10/25 14:00″ hide = „true“]

A ti druzí…

ODS (30 040 likes, 2 027 talking about), která byla do začátku minulého týdne nejsilnější pravicovou stranou, se její poměrně nízká aktivita na sociálních sítích odrazila v poklesu růstu fanoušků – za minulý týden jejich počet vzrostl o pouhých 210, což vedlo k poklesu statistiky „lidé o tom mluví“.

Téměř každý den se na stránkách objeví nějaká variace s volebním sloganem #Volím pravici, což se zpočátku zdálo originální, postupem času však přerostlo v rutinu a již nemá takový úspěch jako na začátku. Nejlepším příspěvkem tak bylo heslo z 6. října „Jsem člověk myslící, dál # Volím pravici” (225 likes, 53 sdílení).

ČSSD (10 500 likes, 2273 talking about) je nejaktivnější z levicových stran kandidujících do předčasných voleb. A jde vidět. Počet fanoušků se za poslední týden rozrostl o 257, což je poměrně nízké číslo. Rovněž došlo k poklesu ve statistice „lidé o tom mluví.“

Nejlepším příspěvkem za minulý týden byl obrázek s číslem volebním číslem jedna (263 likes, 222 sdílení). Ostatní příspěvky se týkaly především Bohuslava Sobotky. ČSSD i tak na facebooku přispívá pravidelně.

Noví fanoušci pro Svobodné a Úsvit

Co se týče ostatních stran, tak za zmínku určitě stojí nárůst počtu fanoušků Svobodných (20 512 likes, 6 752 talking about), který byl druhý největší (2 528). Další stranou, která zaznamenala velký růst v počtu fanoušků, je Hnutí Úsvit přímé demokracie (18 690 likes, 5 897 talking about), počet fanoušků vzrostl o 1 969. Je tomu především díky popularitě Tomia Okamury.

Dalšími stranami, které mají nad 10 000 fanoušků, jsou Zelení (10 859 likes, 5 917 talking about), kteří zaznamenali nárůst o 1 135 fanoušků. Minulý týden zaujali především krátkým videem, ve kterém vysvětlují, proč žijeme ve dvou státech (1035 likes, 713 sdílení), což je vůbec nejsilnější příspěvek ze všech stran za uplynulý týden a díky němu tak došlo k výraznému růstu statistiky „lidé o tom mluví“.

Poslední stranou, která má nad 10 000 fanoušků, je Strana práv občanů – Zemanovci (14 102 likes, 1005 talking about). Je tak největší levicovou stranou na Facebooku. Avšak důležité je si uvědomit, že pouze 54,9% fanoušků je z České republiky (pro srovnání – ostatní strany s větším počtem fanoušků mají 90% a více fanoušků z ČR). Druhou největší skupinou jsou Turci, kteří tvoří 11,3% fanoušků.

KSČM má pouze 435 fanoušků, kde lze jasně vidět, že úspěch ve volbách se rozhodně neodvíjí pouze od aktivity na sociálních sítích.

Twitter

I na Twitteru je TOP09 (4 518 followerů) co se týče fanoušků nejsilnější stranou. Přesto je znát, že tradice Twitteru u nás není zdaleka tak rozvinutá jako v západních zemích.  Příspěvky kopírují obsah na facebookových stránek nebo (a to hlavně) retweety příspěvků Karla Schwarzenberga (12 874 followerů). Ten je hlavní postavou i zde.

Na rozdíl od Facebooku však nepřispívají zcela pravidelně a stane se, že se na twitterovém profilu TOP09 neobjeví za celý den jediný příspěvek.

ČSSD (1 581 followerů) je na Twitteru zdaleka nejsilnější levicovou stranou. Příspěvky, které se zde objevují se z naprosté většiny objevují i na facebookových stránkách.

ODS (3 150 followerů) víceméně kopíruje příspěvky z Facebooku na Twitter, přesto jsou příspěvky na Twitteru rozmanitější a často se zde objevují odkazy na volební programy ODS. Přispívají pravidelně.

Piráti (2 020 followerů) mají na Twitteru jednu z největších fanouškovských základen. Jejich příspěvky se rovněž týkaly především studentských voleb. Zajímavostí je, že strana jako jediná přispívá i v angličtině. Přispívají pravidelně.

Na Twitteru jsou velice aktivní i Svobodní (2714 followerů) a Zelení (2104 followerů). Ostatní strany však Twitter nepoužívají nebo mají velice nízký počet followerů, proto je nemá smysl ani uvádět. Za zmínku stojí akorát Twitter volebního hnutí Změna (36 followerů), který byl napaden extrémistickou skupinou White Media.

Komentář IPM

Strany konečně v plné síle vyrazily na web, ale ne všude se toho zhostily s plným nasazením. A tak je to správně. K čemu plýtvat energií, časem i lidským potenciálem, když tam jejich voliči nejsou? Těchto komodit se v přebytku nedostává žádné kampani. Levicové strany jsou si toho vědomy a zejména KSČM sociální sítě zatím jen okukuje.

Rázně do boje vyrazilo hnutí ANO, které se v aktivitě i kvalitě příspěvků stalo zdatným konkurentem TOP09. Práci jim dozajisté usnadňuje i fakt, že se mohou týden co týden chlubit silnější pozicí v předvolebních průzkumech.

Stejně jako ANO i Zelení investovali prostředky do kvalitních vysvětlovacích videí v moderním střihu. Fanoušci je za to odměnili množstvím palců a stovkami sdílení.

Kampaně přecházejí do ostré fáze, můžeme se jen těšit na to, co strany ještě vymyslí. Tušíme, že to bude stát za zmínku.

Spoluator: Ondřej Marosz.

[fb_button]