Bizarní volební videa z amerických kampaní

Filip ZavřelAmerické prezidentské volby 2016

usa volby

Clintonová rozbíjí počítač, Cruz loví kachny, Huckabee vykrádá Adele a Johnny Depp hraje Trumpa ve falešném životopisném filmu. Takové jsou příklady bizarních volebních spotů a videí amerických prezidentských voleb 2016.

[fb_button]

[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]

[/message_box]

Členům volebních týmů občas nechtěně, jindy záměrně, ujede ruka. A tak vedle seriózních volebních spotů spatří světlo světa i poněkud bizarní díla. Legrační či záměrně amatérské počiny často zajistí větší dosah než vážné a drahé profesionální spoty. Sociální sítě virálnímu marketingu přejí a tvůrci kampaní to vědí. A jak vidno z americké prezidentské kampaně, budeme se s nimi setkávat stále častěji.

Cruz: „It Feels Good to Be a Clinton“

Nejvíce na virální videa vsází republikán Ted Cruz, který se s jejich pomocí na sociálních sítích snaží dohnat svůj opožděný start v závodu o příznivce. Zatím posledním kouskem jeho týmu je útočné video s názvem „It Feels Good to Be a Clinton“.

Ve videu si osoba podobná Clintonové s pomocí baseballové pálky vybíjí zlost na počítači. Parodii slavné scény z filmu Maléry pana Šikuly (1999) dokresluje rapová píseň odkazující na skandál s uniklými emaily.

Text písně například obsahuje rýmy: „A Clinton never needs to explain why it is that they’ve done or with who / A real Clinton knows that they’re entitled and you don’t get to know what they do.“ Refrén tvoří chytlavé: „Damn, it feels good to be a Clinton“. Na Youtube již video zhlédlo přes 1,2 milionu uživatelů.

Cruz: „Playing Trump“

Dalším terčem Cruzovy tvorby se stal jeho hlavní soupeř Donald Trump. Ve videu s názvem „Playing Trump“ si hraje skupinka chlapců v předškolním věku, v tom jeden z nich se slovy: „Look, I got the Trump action figure!“ přinese novou figurku Donalda Trumpa. Druhý se ho se zájmem zeptá: „What does he do?“ Načež první chlapec odpoví: „He pretends to be a Republican,“ a všichni se smějí.

Následně se ve spotu objeví i figurka Clintonové, která se potají přátelí s Trumpem a společně rozbijí dům pro panenky. Hlavní zprávou videa má být varování, že by americké děti mohly od špatného prezidenta přejímat špatné chování, proto je prý nutné zvolit prezidenta správného, a tím je samozřejmě Cruz. Na Youtube se video dočkalo 320 tisíc přehrání.

Cruz: „Cruz Commander“

Podivnost sálá i z videa „Cruz Commander“, ve kterém Cruzovi vyjadřuje podporu Phil Robertson, majitel firmy Duck Commander a hvězda reality show Duck Dynasty. Cruz a Robertson v něm společně v maskáčích vyrazili na lov kachen.

Robertson na čekané vysvětluje, jaké vlastnosti a dovednosti musí kandidát splňovat: „Is he or she Godly, does he or she love us, can he or she do the job, and finally would they kill a duck and put him in a pot and make him a good duck gumbo?“ Cruz je podle něj beze zbytku splňuje. Na Youtube Robertson přivábil milion uživatelů.

Cruzovy nepovedené záběry

Cruze však jeho touha po virálním úspěchu dohnala i způsobem, který nečekal. Jeden z jeho Super-PACs na webu zveřejnil veškeré záznamy z natáčení volebního spotu s Cruzovou rodinou včetně nepovedených scén. Stopáž následně sestříhali v CNN do nejlepších momentů a vypustili na Youtube, kde si výsledek přehrálo 370 tisíc lidí.

Video, ukazující nahranost jednotlivých dojemných a rádoby upřímných rodinných okamžiků, se ihned začalo šířit. A to jistě ke Cruzově nelibosti, jelikož si na zapojení své rodiny do kampaně, včetně dvou malých dcer, zakládá. Video neodhalilo nic, co by se nedalo domyslet, přesto může Cruzovi způsobit újmu a poškodit mediální obraz jeho dokonalé americké rodinky.

Paul: „Audit the Ted“

Ted Cruz bizarní videa přitahuje, a proto se nelze divit, že jeho kandidatura je předmětem i dalšího šíleného díla. Republikán Rand Paul, který již z boje o Bílý dům odstoupil, vydal velice amatérský a nízkorozpočtový spot, který se ptá po původu Cruzových financí a sponzorských darů.

V animovaném klipu „Audit the Ted“, ve kterém se jednoduše nakreslené postavy takřka ani nehýbají, jedna postavička druhé vysvětluje, že by Cruzovo financování mělo projít auditem. Obě jsou přitom namluvené strojovým hlasem programu Microsoft Sam. Musíme jen doufat, že to Paul skutečně zamýšlel pouze jako virální video. Na Youtube spot přetrpělo 120 tisíc otrlých.

Huckabee feat. Adele: „Hello“

Bývalý republikánský guvernér Mike Huckabee hodlal před vypuknutím primárek na poslední chvíli oslovit voliče jakýmkoliv způsobem. Ještě před zahájením volebních shromáždění v Iowě proto tamním obyvatelům poslal vzkaz.

Zájem o obyvatele Iowy chtěl dokázat vlastními verzemi videoklipu a písně „Hello“ britské zpěvačky Adele. V Huckebeeho verzi se zpívá: „There’s just no difference between Obama and Hillary / Hello from the caucus night / If Bernie wins I’m going to die / This crazy circus, it’s gone cuck-coo-cahoo / And Huckabee is the guy who’s long overdue / Hello Iowa caucus night.“

Pro Čechy je zajímavá i pasáž textu, ve které je zmíněna část města Cedar Rapids s názvem Czech Village. Tu v 19. století založili čeští a slovenští emigranti a dodnes tam provozují muzeum a kulturní skanzen. Během této části textu je ve videoklipu zobrazen displej telefonu, na kterém se objeví zpráva od všudypřítomného Teda Cruze, v níž píše, že není z Česka, ale z Kanady.

Huckabeemu však ani tato píseň nepomohla a v Iowě propadl natolik, že po vyhlášení výsledků okamžitě ukončil svou kandidaturu. Sám video již smazal, nicméně je stále dostupné z jiných zdrojů.

Trump: „Official Donald Trump Jam“

Nejedná se sice o volební spot, ale za zmínku jistě stojí. Donald Trump se na shromáždění ve Floridě nechal uvést vlasteneckou a oslavnou písní zpívanou dětským dívčím triem The Freedom Girls. Bizarní vystoupení připomínající spíše oslavy vůdce Severní Koreje se kvůli kritice již více neopakovalo. Na internetu se však stalo hitem.

Části textu zněly: „President Donald Trump knows how to make America great / Deal from strength or get crushed every time“ nebo „Ameritude! (USA!) / American pride! (USA!) / It’s attitude / it’s who we are / stand up tall“. Jen na Youtube zhlédlo video 5 milionů lidí.

Nežádaný životopisný snímek Donalda Trumpa

Opět nejde o volební spot, ale jako ukázka, čeho všeho jsou v USA během voleb schopni, je následující video úžasné.

Trumpovy výstřelky totiž inspirovaly tvůrce webové stránky Funnyordie.com k natočení padesátiminutového snímku s názvem Donald Trump’s The Art of the Deal: The Movie, jež je volnou adaptací Trumpovy stejnojmenné knihy z roku 1987. Film je prezentován jako fiktivní snímek, který Trump nechal natočit v roce 1988.

Do jízlivého a parodujícího snímku s výrazným připodobněním k VHS releasům z konce 80. let 20. století se autorům podařilo do hlavní role angažovat Johnnyho Deppa. Mezi další velká jména, která se účastnila natáčení patří i režisér Ron Howard nebo herec Alfred Molina. Trailer k filmu na Youtube vidělo již 300 tisíc osob.

Trump trailer k filmu

Zhlédnout trailer Zhlédnout film online

Americké volby prozatím nebyly pouze přehlídkou kontroverzních výroků a předhánění se v nich na sociálních sítích, ale také plodnou sezónou bizarních volebních videí. Tato sezóna jistě nekončí a další podobná videa budou následovat.

[fb_button]