Weby politických stran: nejpřístupnější web má ODS a ČSSD

Jakub KonrádRůzné

weby politických stran

Nejsnadněji naleznete všechny potřebné informace na webu ODS a ČSSD. Tradičně dobrá je na internetu TOP 09. Naopak jiní internetoví premianti SZ, Svobodní či Piráti mají co zlepšovat. KSČM  je tradičně na chvostu.

[fb_button]

Minule jsme se zaměřil na snahu politických stran přilákat podporovatele, členy a přispěvatele skrze internetové stránky a profily na sociálních sítích. Jak vychází vstříc uživatelům samotné webové stránky jednotlivých stran?

Pro posouzení uživatelské obslužnosti jsme vytipovali věci, které by návštěvník webů mohl hledat a které by ho mohli zajímat. Jednotlivé položky byly hodnoceny známkami 1 až 5.

Jednotlivé části byly posuzovány podle toho, jak jednoduše se dají na webu najít, na kolik kliknutí je jednotlivá věc dohledatelná a kde je umístěna – čili zda musí uživatel rolovat až na konec stránky, či zda je vše dobře viditelné.

Weby stran

Hodnocen naopak nebyl vůbec vzhled jednotlivých stránek, protože by tak byla dále posílena subjektivita.

ODS a ČSSD jako premianti, TOP 09 nepřekvapí

Jak je vidět, pomyslné pořadí stran se oproti snaze přilákat členy a přispěvatele poněkud pozměnilo. Vše potřebné a dobře dohledatelné má na svých stránkách zejména ODS a ČSSD. Těžko říci, jestli je tento fakt dán jejich stabilitou v politickém systému a znalostí potřeb uživatelů, každopádně pokud budete na webech těchto dvou stran hledat potřebné informace, nebude to prakticky žádný problém.

Web ODS

Stejně tak TOP 09 má svůj web vytvořen tak, aby se vše potřebné dalo jednoduše najít. Je nutno říci, že TOPka si na internetu vede opravdu dobře, což dokazují jejich kampaně i jejich práce s fanoušky a podporovateli. Strana se zkrátka snaží jít svým příznivcům co nejvíce naproti. Proto je poměrně překvapující, že v kalendáři akcí prakticky nenajdete nic jiného, než pozvánky na zastupitelstva některých měst (především Plzně a plzeňských obvodů).

Piráti trochu zklamali

I Piráti by svým zaměřením měli být velmi otevření a jejich stránky by měly být konstruovány co nejvíce uživatelsky přívětivě. Ve skutečnosti je však překvapivě „obtížné“ dohledat základní informace o hlavních představitelích strany, či se dostat na jejich sociální sítě.

Oproti většině stran totiž nejsou odkazy na sociální sítě na hlavní straně, ale schované pod menu v horní liště, což při první (a klidně i poslední) návštěvě nemusí každý objevit.

Piráti web

Stejná známka, jiné problémy

Za těmito stranami se se stejnou výslednou známkou seřadily čtyři subjekty – KDU-ČSL, Strana zelených, Úsvit a ANO. I přes stejnou výslednou známku nelze říci, že by měly stejné problémy – každý web trpí jinými neduhy.

V případě hnutí ANO problémy webu paradoxně odrážejí věci, které jsou hnutí nejčastěji vytýkány: absence programu a jednostranné financování. Ačkoliv by se dalo očekávat, že strana po kritice bude svůj program více propagovat, je poměrně složité najít její postoje a cíle, kterých chce dosáhnout.

Stejně tak není jednoduché dohledat výroční zprávy, ačkoliv se ANO brání nařčení, že se jedná o jakousi politickou divizi Agrofertu.

Úsvit web

Podobně je to i u hnutí Úsvit. Odchodem Tomia Okamury přišlo hnutí o nejvýraznější postavu, dala by se tak očekávat vehementní propagace nových tváří. Oproti tomu však na stránkách není oficiální profil nového předsedy. Chybí také představení celého předsednictva či dalších významných členů strany.

Úsvit zaostává také v propagaci svých krajských představitelů, což byl mimo jiné jeden z důvodů rozkolu ve straně. Ačkoliv se dušuje, že kraje jsou vytvořeny a pracují, nikde není uvedeno jméno či přímý kontakt. Na druhou stranu je potřeba uvést, že se stále jedná o malou stranu, která začala správně (tzn. nábor nových členů, tvorba regionální struktury) pracovat relativně nedávno.

U zbylých dvou stran, tedy u zelených a lidovců, nelze říci, že by některou oblast pokryly nedostatečně. Vše potřebné a v dostatečné kvalitě je na jejích webech uvedeno, problém je však jakási snaha o úspornost. Obě strany ji mají (v porovnání s ČSSD, ODS či TOP 09) hlavní rozcestník poměrně zkrácený a vše potřebné je potřeba hledat v podsložkách, což rychlost a jednoduchost vyhledávání značně limituje.

kdu-web

Svobodní a SPD zapomněli na důležité položky

Ke skupině webů s komplikovanější navigací by patřili i Svobodní a SPD. Obě strany mají webové stránky koncipovány podobně, jako je tomu u lidovců či hnutí ANO. Problémem jejich webů však je úplná absence některé z důležitých položek. U Svobodných například není možné dohledat výroční zprávy.

Strana sice na hlavní stránce nabízí možnost zkontrolovat transparentní financování, ovšem závěrečnou zprávu za účetní období na stránkách není možné dohledat.

spd-web

Také stránky SPD trpí zejména absencí důležitých položek. Výroční zprávy ani kontakt na regiony strany nebyly vzhledem k délce fungování strany hodnoceny. Horší světlo však na SPD vrhá skutečnost, že nemá kontaktní kancelář a jako sídlo je uvedena Poslanecká sněmovna. Co však zarazí nejvíce, pak fakt, že strana, která pořádá demonstrace a výjezdy, nemá na svém webu kalendář těchto akcí. Přitom výzev k účasti na demonstraci najdeme plný profil na Facebooku.

Komunisté na internetu stále tápou

Na chvostu pomyslného žebříčku jsou opět komunisté. Jak bylo uvedeno v předcházejícím článku, strana nemusí tolik dbát na internetovou prezentaci, jelikož její voličská skupina není obvyklým uživatelem internetu.

Přesto je překvapivé, jak nedostatečný kontakt KSČM na svých internetových stránkách uvádí a jak poměrně obtížné je doklikat se kontaktů na jednotlivá krajská předsednictva.

[fb_button]