10 nejdůležitějších momentů voleb 2013

Alžběta KrálováMonitoring kampaní PSP13

kampaň babiš

It’s the Economy, stupid! řekl Clinton v roce 1992 a rozdrtil tím George H. W. Bushe. Každá kampaň má své momenty, pro kterou si ji zapamatujeme a vzpomínáme na ni. Za kterými událostmi se budou ohlížet historici a politologové, když se řekne volební kampaně 2013?

[fb_button]

ČSSD – Dva kohouti na jednom dvorečku, aneb když se dva perou, třetí se směje

Důležitým momentem pro voliče byla vnitřní nesoudržnost a vnitrostranické spory mezi Michalem Haškem a Bohuslavem Sobotkou. Zatímco levicová ČSSD měla v dubnu podle CVVM zisk stranických preferencí 40%, v září jí klesla podpora na 30,5% a v říjnu dokonce na 26%. Výsledek ve volbách byl ovšem pouhých 20,45%.

Ostatní strany sebraly hlasy sociální demokracii a z plánu na velké vítězství zbyly jen oči pro pláč. Bratrovražedné války předsedy sociální demokracie B. Sobotky a statutárního místopředsedu Michala Haška způsobily pokles stranických preferencí, protože strana na voliče nepůsobila jako jednotný celek. Neměla jasné vůdcovství a valenci.

hašek a sobotka

Vodňanské kuře a blesk z čistého nebe

Naprosto neznámé hnutí, které v průzkumech veřejného mínění až do září téměř nefigurovalo (v dubnu ani v červnu 2013 se v průzkumech CVVM neobjevuje), vystartovalo v září s extrémním nárůstem stranických preferencí, kdy by podle CVVM získalo 14% a skončilo tak na třetím místě. V říjnu by podle CVVM získalo 16,5 %. Tento moment nastavil kurz k obrovskému zisku hnutí ANO ve volbách. Jeden předvolební průzkum udělal z malého hnutí jednoho z favoritů voleb.

Poprask vyvolalo také Babišovo Vodňanské kuře a TV spot Křídlo, ve kterém účinkoval i Jarda Jágr. Spot s kuřetem, které skončí na pekáči, rozproudilo debatu, zda to je či není politickou reklamou. Chytře vymyšlený klip tak mohl připomínat divákům ANO v čele s Andrejem Babišem i v době, kdy už bylo zakázáno vysílat politicky motivované spoty.

Nejameričtější kampaň

Významná byla kromě intenzivní kontaktní kampaně také Babišova tour po České republice s narvanými sály a obrovským zájmem veřejnosti a dokonce i s přímými přenosy těchto debat na YouTube. Pomoci mohla také jeho účast v show Jana Krause, rozdávání koblih a podpora známých osobností.

kampaň babiš

TOP 09 a Agent jde do boje

V kampani TOP 09 byl nejzajímavějším momentem nástup Agenta 009. Karel Schwarzenberg jako agent 009 byl prezentován jako „poslední naděje“ s právem bránit republiku. „Potřebuje vaši pomoc!“ hlásal a burcoval voliče. Každý se mohl stát agentem a pomoci tak Karlovi v záchraně naší země.

Strana mimo jiné spustila hru pro smartphone a v rámci kontaktní kampamně jezdila s předvolební tramvají.

agent schwarzenberg

Kontroverzní bylo její obvolávání soukromých mobilních čísel, nahrávání odpovědí a ptaní se, zda bude dotyčný volit pravici, či levici.

ODS – Volím pravici, vole!

ODS se nám před volbami rozrýmovala a v ne příliš vydařené kampani Volím pravici, dala příležitost tvořivému českému národu, aby se vyřádil s hesly jako: Honím pravicí; Jsem na palici, proto volím pravici; Zvedám pravici atd.  Proti ODS vystoupil během kampaně i exprezident Václav Klaus s výzvou, aby straně voliči nedali svůj hlas.

Původní záměr ODS podsunout podprahově voličům, že ona je jedinou autentickou stranou na pravici, se tak trochu vymknul kontrole a velké volební zisky nezajistil.

volím pravici

Tomio, Eva a Vašek

Mimo to, že za Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury kandidoval v Plzeňském kraji Vít Bárta, hnutí představilo předvolební spot, který pro T. Okamuru nazpívalo hvězdné duo Eva a Vašek. Pro silné povahy je na kanále YouTube možno poslechnout si ve smyčce její desetihodinovou verzi.

KDU-ČSL dělala reklamu na slunečnicový olej

Strana si vybrala za svůj motiv slunečnici a ústřední motto: Dáme zemi do pořádku. Její billboardy ale často připomínaly spíše reklamu na slunečnicový olej než kandidáty do sněmovny. Během kontaktní kampaně jste mohli potkat i dobrovolníky na chůdách v kostýmech slunečnice.

kdu čsl olej

Je ale možné, že klidná žlutá navrátila voličům důvěru v tradiční stranu, a ti ji díky tomu poslali do Sněmovny.

Repující Liška a door to door Strany zelených

V září se Strana zelených v rámci kontaktní kampaně a oslovení voličů přiklonila k door to door kampani a přítomný mezi dobrovolníky byl sám O. Liška. Kontaktní kampaň byla úspěšná, negativních reakcí mnoho nebylo, ale na úspěch ve volbách to stejně nestačilo.

Ve druhé polovině října zase šokoval internetový svět rapující předseda Strany zelených. V předvolebním klipu s názvem Barva hlasu přesvědčuje voliče, že jejich hlas není ztracený: „Hlasem můžeš změnit spoustu věcí, vypustit kuřata z Babišovejch klecí, konečně zapojovat Romy, stavět místo obchoďáků parky…“ Podle médií se jednalo o nejúspěšnější předvolební song. Ondřej Liška ale ani po tak vydařeném zpěváckém výkonu o dráze českého rapera nauvažuje.

SPOZ a nezávislý prezident?

Ačkoliv se říká, že prezident Miloš Zeman nezapomíná, na svůj výrok, že do politiky nebude mluvit, jaksi zapomněl. V předvolebním čase byla celá země poseta billboardy strany SPOZ, na kterých Zeman vyjadřuje podporu právě této straně. Zemanovský motiv se objevil také na dalších materiálech jako třeba na direct mailu.

billboard spoz

K volebnímu zisku nepřispěl také člen SPOZ Miroslav Šlouf a lídr pražské kandidátky ze strany vystoupil a přál si, aby se Zemanovci nedostali do Sněmovny. Zajímavé je, že v průzkumech agentury CVVM měla strana v dubnu 5%, v září 5,5% a v říjnu spadla na pouhá 3,5%.

Klausův polibek smrti pro Janu Bobošíkovou

Strana Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové si uměla vybrat. Na tiskové konferenci jí vyjádřil svou podporu exprezident Václav Klaus. Fotka Václava Klause – nepříliš povedená a evidentně focená na tiskové konferenc – se objevila i na billboardech. Hlavu vzhůru – volební blok naprosto propadl a ve volbách získal 0,42 %.

Jako už několikrát v historii českých voleb se podpora prezidenta projevila jako pověstný polibek smrti.

GOTV – Nikagda Nězabuděm

Obrovský ohlas vzbudila občanská iniciativa Nikagda Nězabuděm. Pět dní před volbami uspořádala na Staroměstském náměstí v Praze koncert, který měl za úkol přinutit lidi jít k volebním urnám a varovat před rostoucím vlivem komunistů v České republice. Na akci přišlo 20 000 lidí a vystoupily zde hvězdy jako kapela Lucie, Chinaski, PSH či další. Promluvil také David Černý. Koncert financoval miliardář Karel Janeček. Celá akce se inspirovala písní Karla Kryla, které nesla stejný název. Volebním ziskům KSČM ale nakonec, zdá se, příliš neubral.

nikada

[fb_button]