Strany řešily kandidátky, některé na poslední chvíli. Ani po deadlinu ovšem nemají kandidáti své místo jisté. ODS dál pokračuje v kampani Příběh života a KDU-ČSL má zbrusu nový klip.
Do úterý 17. září do 12.00 musely všechny strany, které se chtějí zúčastnit předčasných voleb, odevzdat kompletní kandidátní listiny. Tento okamžik byl obecně vnímán, jako startovní výstřel pro předvolební kampaně, ačkoliv někteří závodníci vyrazili na trať již o něco dřív. Jak tedy tento týden vypadal předvolební boj ve virtuálním prostoru?
Opět bylo možné prohlédnout si nové předvolební průzkumy – průzkumy stranických preferencí agentury STEM, stranických preferencí ppm factum i průzkum využívající více agentur najednou.
Ti, kteří nebyli s těmito průzkumy spokojeni, si mohli vytvořit vlastní Poslaneckou sněmovnu doslova na míru. Pokud by však ani tato virtuální Sněmovna nebyla schopna vyprodukovat bezpečnou vládní většinu, bylo možné zjistit, kteří potencionální poslanci rádi mění tým.
Do voleb zbývá
[ujicountdown id=“IPM-blue“ expire=“2013/10/25 14:00″ hide = „true“]
Vítězí stále ČSSD
Největší adept na vítězství, strana ČSSD, pokračoval ve své tour po krajských městech, v rámci kterých předseda strany Sobotka spolu s krajskými lídry představuje program sociálních demokratů. Výrazněji však sociální demokracie zaujala pouze grafikami.
Jednou velmi špatnou, zobrazující kandidátku Hanu Orgoníkovou, kterou někdo špatně vyříznul ve photoshopu a vložil na oranžové pozadí a druhou velmi překvapující, neboť využívá postavy prezidenta Miloše Zemana a dokonce i jeho citát.
Nový Václav Havel?
Přesně před týdnem zahájila svou kampaň také Strana zelených. Předseda Ondřej Liška představil nového Václava Havla a byla zahájena door-to-door kampaň. Zároveň byly představeny dva spoty. První opravdu předvolební a druhý, se kterým se strana snaží najít podporovatele.
Další kapitoly Příběhu života
To ODS představila další kapitolu ze své kampaně „Příběh života“, která se tentokrát zabývá oblastí školství a kultury. Naplno tak mohla využít svou velkou hvězdu – Petra Fialu. Prozatím se zdá, že sázka na twitter funguje. I přes řadu parodických hashtagů se může jednat o funkční nástroj. Vzhledem k počtu uživatelů českého twitteru je ale otázkou, jak moc efektivní bude.
Určitě svým krokem na sociální síti překvapila své konkurenty. Ti se rozhodli reagovat a došlo k vytvoření dalších hashtagů typické pro jednotlivé strany, ovšem všichni si dobře pamatujeme, která strana s tím přišla jako první.
Po vzoru ODS
Ještě vcelku se ctí se s twitterem vypořádala TOP 09, která vytvořila hashtag #volim_hlavou. Kromě toho strana žila zejména v konfliktu s ANO 2011, přesněji přímo se šéfem strany Andrejem Babišem ohledně jeho členství v StB, která vyústila až v podání žaloby předsedou Babišem na místopředsedu TOP 09 Kalouska… Kromě situace v OKD byla tato zpráva hlavním mediálním tahákem tohoto týdne.
To KDU-ČSL se s využitím twitteru popralo o dost hůře. Jejich hashtag #volim_stred byl vytvořen podporovateli strany, avšak zní sám o sobě parodicky. Přesto byl umístěn na hlavní Facebookové stránce strany a i na twitteru je aktivní. O vylepšení image se strana pokusila představením spotu, který režíroval Filip Renč. Ve spotu se objevuje (stejně jako na předvolebních materiálech) Zuzana Roithová, která však do Poslanecké sněmovny nekandiduje.
Komunistické #Volím_levici jen dokresluje, jaký ohlas kampaň ODS má. KSČM na Facebooku každý týden reportuje jen o demonstracích proti imperialistické USA či za podporu Kuby, Sýrie či jiného státu, který se staví vůči Americké nadvládě. Avšak i tato strana nakonec byla zatažena do světa sociálních sítí.
A ti druzí…
Tyto závody ve vymýšlení zajímavého hashtagu zatím nechávájí zcela v klidu stranu SPOZ, která taktéž odstartovala kampaň. Celou ji pojmenovala „Chceme vám být blíž!“ a podobně jako další kandidující subjekty vsází na kontakt s voliči. Podle oficiálního vyjádření nechce megalomanská pódia, kapely za desítky tisíc. Věří, že mnohem více voliči ocení pár minut, ve kterých si politici vyslechnou názor a poví voličům, jaké priority jako Zemanovci prosazují a obdarují voliče drobným dárkem.
Vzhledem k tomu, že se jedná o malou stranu bez parlamentních zkušeností a bez většího počtu osobností, chce SPOZ vsadit na známé tváře ze showbyznysu. Mezi kandidáty tak je možné najít například exministra Grégra, tak také Felixe Slováčka.
Podobné problémy mají i zcela nové strany – Úsvit a ANO 2011. Úsvit i přes odchod jednoho ze svých předních členů ekonoma Pavla Kohouta představil svou ekonomickou koncepci a představil trochu rozporuplný spot.
Také ANO uvedlo svůj klip, který se bude pouštět ve žlutých autobusech. Kromě toho byl také spuštěn YouTube kanál, na kterém je možné sledovat živě debaty z krajských měst.
Komentář IPM
Předchozí týden byl ve znamení zmatků kolem uzavírání kandidátek. Někteří straníci byli rozhořčeni svým náhlým přesunem směrem níže z čela kandidátky a o zákulisních praktikách otevřeně vypovídali v médiích.
Ve volbách se také nakonec nepotkáme s uskupením „Volební principy prázdných a blokovaných židlí (mandátů)„, které mělo místo tří ustavujících členů pouze dva a místo petice s tisíci podpisy jich získala pouze 13.
Hashtagová kampaň ODS se na sociálních sítích poměrně dobře rozbíhá, ale vlna parodií ještě nepolevila. Problematičtější se jeví používání hashtagové reklamy i v klasickém outdooru, kde musí způsobovat pozdvižené obočí u nejednoho voliče ODS. Přece jen aktivních českých a slovenských twitter účtů je dohromady kolem 160 000…
Více než hashtagy nás ale překvapila náhlá snaha ODS vnést do kampaně trochu poezie – rýmované claimy máme spojené pouze s parodiemi.
Pirátská strana dále zaplavuje sociální sítě svými plakáty, ve kterých se připodobňuje k Masarykovi a dalším velkým osobnostem českých dějin. Ale strana má alespoň smysl pro humor.
KDU-ČSL dále využívá symbol slunečnice. Z jejich nového spotu jsme trochu nesví. A Vítu Bártovi dnes nabídl nejmenovaný podnikatel doménu andrejbabis.cz za 200 0000 Eur. Odmítl.
Spoluatoři: Marcela Voželníková, Jakub Konrád.
[fb_button]
Politický konzultant se zkušenostmi z českých a slovenských kampaní. Zaměřuje se na vytváření strategických podkladů pro základy politických značek i celých kampaní. Nevyhýbá se ani kreativě.