Analýza: Slovenské strany flákají emailový marketing

Pavel ŠímaMarketingové nástroje

E-mail je jeden z nejvyužívanějších nástrojů marketérů. Je rychlý, levný a v komerční sféře má jednu z největších návratností investic. Jeho efektivita se dá skvěle měřit. „Tento pohled na newsletter ale neplatí pro politické strany na Slovenku, které tento nástroj „flákají“,“ říká analýza od slovenského marketéra Josefa Verbovského.

[fb_button]

Denne sa do našich e-mailových schránok dostane množstvo e-mailových letákov. Buď ako nová „dôveryhodná“ správa v doručenej pošte alebo ako SPAM. Letáky najrôznejšieho druhu, farieb, obrázkov, produktov a od nespočetného množstva najrôznejších firiem.

Ale skutočne majú e-mailové letáky ešte nejaký efekt? Odpoveďou je, že majú. A marketingové oddelenia ich ešte aj nevýslovne milujú. Ich efektivita sa dá merať, pripravujú sa rýchlo, odosielanie je veľmi lacné (nie však zdarma), zber (nie kupovanie) e-mailových adries nie je náročné a čas odoslania sa dá naplánovať. Oslovenie a samotný obsah newslettra môže byť ešte aj cielený. Hotový raj marketingu.

ebook-in-post

Ale čo také politické strany? Ako s týmto silným marketingovým nástrojom zachádzajú? Postupne si v krátkosti rozoberieme e-mailový marketing politických strán, ktoré sa momentálne nachádzajú v NRSR a to podľa výsledkov vo voľbách v roku 2012.

SMER – Sociálna demokracia (SMER – SD)

Víťaz parlamentných volieb v roku 2012 (so ziskom 44,41%) s týmto nástrojom nepracuje skoro vôbec. E-mailové newslettre tejto strany sú na úrovni bežnej nekomerčnej komunikácie. Taktiež frekvencia odosielania newslettrov je nepravidelná (január 2x, február 1x, marec  4x, apríl 1x, máj 3x).

smer-email

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Momentálne na ich stránke chýba možnosť prihlásenia sa na odber newslettrov a v tele e-mailu chýba možnosť automatického odhlásenia sa z ich odberu. Ich e-mailový newsletter ani v najmenšom nespĺňa  požiadavky na kvalitný e-mailový marketing. Obdivuhodné je iba to, že ho posielajú.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)

kdh-emailPolitická strana ktorá vo voľbách v roku 2012 umiestnila na druhom mieste (so ziskom 8,82%), sa rovnako ako v predošlom prípade, nemá  čím pochváliť. Už dlhodobo im totiž na stránke nefunguje možnosť prihlásenia sa na newsletter.

Po zadaní  e-mailovej adresy sa iba otvorí okno najväčšieho online poskytovateľa e-mailového marketingu, ktoré udáva chybu. Po kliku na ponúkaný odkaz, bude návštevník automaticky presmerovaný na homepage mailchimp.com. Takýto chybný odchod zo stránky je pritom vždy zlý.

OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO)

Je len na škodu veci, pokiaľ politická strana nemá možnosť prihlásiť sa na odber e-mailových letákov. Toto je stav politickej strany, ktorá vo voľbách v roku 2012 obsadila tretie miesto (so ziskom 8,55%). Nejde tu pritom o to, že by prihláseným odberateľom nemali čo poslať. Na svojej stránke totiž pravidelne prispievajú rôznymi článkami a  videami. Tie si je možné prečítať a pozrieť na ich webe.  Škoda – pre ich voličov určite.

MOST-HÍD

Rovnako ako ich „kresťanskí kolegovia“ aj táto politická strana, ktorá v roku 2012 obsadila štvrtú pozíciu (so ziskom 6,89%) nemá dobre zvládnutý systém pre prihlasovanie sa na e-mailový newsletter.  Po zadaní e-mailovej adresy (formulár je aj napriek slovenskému prekladu stránky v maďarskom jazyku), znovu načíta stránku a nedeje sa prakticky nič. Žiadne on-site poďakovanie, e-mailové potvrdenie registrácie, ani e-mailové newslettre. Jednoducho nič.

most-hid-email

Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ – DS)

Odosielanie e-mailových newslettrov politickej strany  ktorá v roku 2011 obsadila piatu pozíciu (so ziskom 6,09%), sa zastavila 16. novembra 2011. Podľa ich webu  je to posledný dátum newsletteru, ktorý si má návštevník možnosť prečítať.

Vyjadrenie „Náš týždenný Newsletter vydáva Ústredná kancelária SDKÚ-DS. Každý piatok je rozposielaný na emailové adresy našich členov a sympatizantov.“ , nie je tým pádom aktuálne.

V tejto časti stránky je návštevníkovi taktiež ponúknutý zoznam starších newslettrov.  Ich potencionálny čitateľ  bude sklamaný, nakoľko po kliku na odkaz si bude môcť prečítať iba informáciu o chybe 404.

Sloboda a Solidarita (SaS)

Zoznam politických strán v NRSR uzatvára táto liberálna strana, ktorá sa v roku 2012 ešte „predrala“ do NRSR (so ziskom 5,88%). Navonok by sa mohlo zdať, že strana bude pracovať so všetkými marketingovými nástrojmi. Opak je pravdou.

Na svojej stránke už dlhodobo chýba formulár na prihlásenie sa na odber e-mailových newslettrov. Tento formulár však v minulosti bol dostupný, no jeho e-mailová databáza bola zrejme použitá pre newslettre z domény sulik.sk (jemný náznak SPAMu?).  Aj v tomto prípade sa nie je čím chváliť. Obyčajný text bez grafických prvkov, žiadny odkaz na automatické odhlásenie sa z odberu , či pravidelnosť jeho odosielania.

sulik-email

Koniec začiatku politického marketingu? Procházka!

Zdalo by sa, že situácia e-mailových newslettrov politických strán je skutočne zlá. S nástupom mladej generácie politikov je však cítiť dôraz aj na tento marketingový nástroj.

Prezidentská kampaň Radoslava Procházku sa niesla v znamení relatívne pravidelných a obsahovo zaujímavých e-mailových newslettrov.  Odosielané boli práve systémom Mailchimp. com (autor si zrejme nerobil ťažkú hlavu s footrom, ktorý tento nástroj vo verzií zdarma pridáva).

prochazka email

Obsahovala všetky prvky, ktoré by moderný e-mailový newsletter mal mať a čitateľný bol z viacerých e-mailových klientov veľmi dobre. Odhlásenie z odberu nie je tiež žiaden problém. Samotný systém Mailchimp.com totiž obsahuje URL linku pre automatické odhlásenie sa z odberu. Až na niekoľko  anglických výrazov e-mailu, sa dajú hodnotiť tieto e-mailové letáky za dobre zvládnuté.

prochazka email

Autor: Jozef Verbovský

[fb_button]