Andrej Babiš a sociální sítě

Jakub ČeřovskýSociální sítě

Babiš Twitter

Twitterový účet Andreje Babiše sleduje více než 200 tisíc uživatelů a v politickém kontextu mu může konkurovat maximálně falešný účet Karla Schwarzenberga. Jak se Babiš chová na sociálních sítích a co mu přináší největší úspěch?

[fb_button]

Andrej Babiš se na sociální síť Twitter poprvé připojil 23. července 2012. K 31. březnu 2016 stihl odeslat 782 tweetů, což je přibližně 0,6 tweetu na jeden den. Z více než 75 % se jeho příspěvky skládají z čistých tweetů (žádná reakce nebo retweet jiného uživatele). Přes 21 % tvoří tweety ve formě odpovědí ostatním uživatelům.

Toto číslo, ale může být zkresleno a ve skutečnosti být menší, protože z důvodu omezeného rozsahu příspěvků Babiš občas reaguje sám na sebe. Ostatní účty retweetnul pouze ve 21 případech. Dohromady sleduje 82 lidí a dosud rozdal pouhých 5 lajků. Jeho účet naopak začalo sledovat více jak 200 tisíc uživatelů, přičemž stihli udělit jeho příspěvkům více než 32 tisíc lajků a přes 7 tisíc retweetů.

Nejretweetovanější příspěvky

Z hlediska počtu retweetů je dosud nejúspěšnějším příspěvkem tweet z 19. června 2013, kdy se Babiš prostřednictvím fotky, na které má zdvižený prostředník nediví, že má více followerů než Reflex, “když píše takové hovadiny”. Reagoval tím na texty, které o něm Reflex psal pod vedením tehdejšího šéfredaktora Šafra. Jedná se o bezkonkurenční příspěvek, který retweetlo 236 ostatních uživatelů.

 

Více než dvojnásobně tak překonal dnes již legendární tweet “Zítra asi něco koupím”, kterému udělilo retweet “pouhých” 109 lidí. Babiš tweet odeslal v podvečer 24. června 2013 a o dva dny později bylo jasné, že se stal novým majitelem mediální skupiny Mafra. Stejný počet retweetů obdržela i selfie s francouzským prezidentem Hollandem. Žádný jiný příspěvek na účtu Babiše dosud nepřesáhl hranici 100 retweetů.

Fotografie retweet neposílí

Nedá se říci, že z hlediska retweetů by mělo výrazný úspěch odesílání fotografií. Z 20 nejúspěšnějších příspěvků, které přesáhly 50 retweetů, jich obsahovalo fotografii pouze 5. Kromě výše zmíněných se jedná o takový kalibr jako je “letadlová selfie s kolegyněmi” nebo fotka z močení na festivalu Votvírák. Zajímavé je, že za poslední rok, získaly více jak 50 retweetů pouze dva Babišovy tweety.

 

Obecně mají úspěch poměrně krátká a úderná sdělení. Často se jedná o vtipně laděné glosy či výroky, které se nemusí nutně věnovat aktuálním politickým tématům. Často se jedná o tweety ze soukromého života nebo byznysu, což může působit poněkud lidsky.

Nejlajkovanější příspěvky

Dosud nejvyšší počet lajků získal příspěvek z ledna letošního roku, ve kterém Babiš oznámil, že po vzoru moderátora Mareše odeslal nadaci částku ve výši počtu jeho sledujících. Přes 300 lajků získala i vánoční fotografie rodiny Babišových, na které mají její členové masku otce Andreje. Velký úspěch zaznamenalo video, ve kterém se Babiš vyjadřuje k teroristickým útokům v Paříži.

 

Co ovlivňuje lajkování?

Struktura nejúspěšnějších tweetů se z hlediska lajků oproti retweetům poněkud liší. Více jak 150 lajků získalo 24 tweetů. Z tohoto počtu 13 příspěvků obsahovalo fotografii a jeden již zmíněné video. To znamená, že zatímco v případě nejúspěšnějších příspěvků z hlediska retweetů měly fotografie pouze 25% podíl, z pohledu lajků se podílejí na nejúspěšnějších tweetech z více než 50 %.

Opět mají úspěch spíše fotografie ze soukromí (psi, festival), zejména pak tematicky laděné do křesťanských svátků (velikonoční přání, vánoční dárky – nové flanelové pyžamo nebo dospělácké dupačky).

Mezi nejlajkovanější tweety patří i fotografie ze zahraničních cest (Tesla, Google nebo moře s rodinou), obzvlášť ty na kterých je vyfocen se známými osobnostmi (Michael Bloomberg nebo Christian Clavier a Jean Reno). Babišovi přinesly úspěch nejen zahraniční celebrity ale i ty české (Miroslav Donutil, Eliška Balzerová nebo kuchaři Vaněk s Pohlreichem).

 

A co #hashtagy?

Babiš hashtagy téměř nevyužívá. Dohromady se jich na jeho účtu vyskytuje pouze sedm. Navíc ve svých tweetech použil jenom dva a ostatní se objevily ve formě retweetu jiného uživatele. Babiš poprvé použil na svém Twitteru hashtag #votvirak v popisku několikrát propírané fotky ze stejnojmenného festivalu. Podruhé využil tuto mřížku v červenci 2015, když se vyjádřil na adresu řeckého #Grexitu.

Babiš tweety píše sám

Sociální sítě obecně nabízí různé způsoby pro politickou komunikaci. Účty politiků mohou zpravidla spravovat členové týmu nebo politici sami pomocí svých chytrých zařízení. O tom, že Facebook není hračka a na zvoleném způsobu záleží jsme psali již v minulém článku.

Babiš se na začátku března vyjádřil v reakci na novináře Horkého, že všechny tweety píše on sám, nicméně kolegové jeho sdělení upraví tak, aby se vešlo do omezeného počtu 140 znaků. Avšak rozdíl nemusí být pouze ve správě účtu, ale i v samotném chování. Jak už bylo řečeno, ¾ tweetů Babiše tvoří čistě sdělení ostatním uživatelům. Přibližně 21 % tweetů jsou reakce na jiné účty a zbylá necelá 3 % jsou retweeety.

Bělobrádek a Ovčáček Twitter spravují sami, každý ale jinak

Naopak druhý vicepremiér a pravděpodobně nejaktivnější český politik na Twitteru Pavel Bělobrádek využívá úplně jiný styl komunikace. Předseda lidovců nejenže má více jak desetkrát více tweetů, ale liší se i jejich struktura. Přibližně 80 % tweetů jsou reakce na ostatní uživatele. To znamená, že velmi často diskutuje s ostatními uživateli na aktuální politická témata. V jeho případě je dokonce vyšší i procento retweetů (12 %) nad procentem čistých tweetů (8 %). Lze říci, že pro Bělobrádka je Twitter obousměrným komunikačním kanálem.

Opakem Bělobrádka je účet mluvčího Zemana, který osobně spravuje Jiří Ovčáček. Ten využívá jednosměrný způsob komunikace a na ostatní uživatele zásadně nereaguje. Příspěvky jsou z 89 % jeho čistými tweety a zbylých 11 % tvoří retweety, přičemž toto číslo narostlo návštěvou čínského prezidenta, kvůli kterému Ovčáček zřídil speciální účet @hostzCLR, jehož obsah často retweetoval na svém účtu. Před touto návštěvou by se struktura jeho příspěvků skládala z více jak 90 % čistých tweetů.

[message_box title=“Sociální sítě Jiřího Ovčáčka“ color=“blue“]V prosinci 2015 se konalo setkání s Jiřím Ovčáčkem, které organizoval PR Klub. Na akci vystoupili také zástupce Media Tenor, který představil analýzu médií. IPM prezentovalo analýzu sociálních sítí mluvčího hradu – více zde.[/message_box]

Návrat Miroslava Kalouska

Jistou kombinací těchto stylů je účet předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který na Twitteru momentálně prožívá boom po svém březnovém comebacku, který absolutně změnil jeho chování na této síti. Od srpna 2013, kdy se poprvé připojil do března letošního roku tvořily příspěvky na jeho účtu 90 % čistých tweetů. Na “jiného” uživatele reagoval pouze jednou, když zmínil tehdejšího předsedu Schwarzenberga. Účet byl zjevně spravovaný týmem a do jisté míry se chování ve formě ignorování ostatních uživatelů podobalo Ovčáčkovu.

Avšak v březnu vzal Kalousek účet do svých rukou a na komunikaci se to razantně projevilo. Za měsíc stihl odeslat přibližně 400 příspěvků, což je více jak polovina z jeho celkového počtu. A nezměnil se pouze počet tweetů, ale také jejich struktura. Z 80 % se jedná o reakce na ostatní uživatele a pouze 18 % všech příspěvků jsou čisté tweety.

Babišův tým sítím rozumí

Z tohoto srovnání je twitterový účet Babiše veden velmi promyšleně, vyváženě a profesionálně. Uvidíme, jestli si pro nás připraví nějakou razantní změnu k jednomu z protipólů Bělobrádek x Ovčáček. Zatím pro to nemá žádný důvod a rozhodně tomu ani nic nenasvědčuje.

[fb_button]