Je ztělesněním amerického snu. Svou pílí se vypracoval na jednoho z nejuznávanějších neurochirurgů v USA a po odchodu do penze se stal oblíbeným politickým komentátorem. Nyní slibuje, že uzdraví Ameriku a zatočí s politikařením. Takový příběh nabízí republikán Ben Carson, stále silnější kandidát na prezidenta USA.
[fb_button]
[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]
[/message_box]
Neurochirurg z chudinské čtvrti
Benjamin Solomon Carson se narodil v roce 1951 v chudinské čtvrti Detroitu. Býval problémovým dítětem, přesto vystudoval prestižní Yale a lékařskou fakultu Michiganské univerzity. Ve svých třiceti třech letech se stal historicky nejmladším vedoucím oddělení v baltimorské nemocnici Johnse Hopkinse, kde třicet let vedl dětskou neurochirurgii.
V osmdesátých letech proslul úspěšným chirurgickým oddělením siamských dvojčat a propagací operační metody zvané hemisferektomie, při které se mozková hemisféra anatomicky vyjme nebo se funkčně zcela odpojí, aby se zastavila postupující degenerativní onemocnění. Za svůj přínos obdržel řadu ocenění včetně prezidentské medaile svobody, kterou mu v roce 2008 udělil George W. Bush.
Podobně jako jeho protikandidát Donald Trump je také Carson aktivním spisovatelem. Na kontě má již šest bestsellerů, jež mu vydalo křesťanské nakladatelství Zondervan. Podle jeho autobiografické knihy dokonce v roce 2009 vznikl životopisný film Zlaté ruce: Příběh Bena Carsona (Gifted Hands: The Ben Carson Story), ve kterém Carsona ztvárnil Cuba Gooding Jr.
Od Demokratů k Republikánům
Po odchodu do penze v roce 2013 začal být politicky aktivní a pro The Washington Times a Fox News komentoval politické a společenské dění. V roce 2014 dokonce znovu vstoupil do Republikánské strany, což vedlo až k letošní kandidatuře na prezidenta.
Carson, opět podobně jako Trump, byl členem Republikánské (1981–99 a 2014–nyní) i Demokratické strany (do r. 1981). Mezi lety 1999 a 2014 byl nezávislý. Carson aktuálně strmě stoupá v průzkumech a od září je druhým nejslibnějším kandidátem republikánských primárek. Je jistě zajímavé, že dva vedoucí kandidáti republikánů jsou lidé bez politické minulosti a se společnou zkušeností u demokratů.
Lékař z lidu, který uzdraví Ameriku
Svou kandidaturu oznámil 4. května 2015 v Detroitu. Oznámení pojal jako zábavnou show s vystoupením gospelového sboru. Ve své první řeči pronesl věty „lékař je nejlepší člověk, který může uzdravit Ameriku“ a „lidé povstanou a vezmou si zpět vládu,“ a nastínil tak svou strategii. Carson si rozhodl vytvořit značku člověka z lidu, který vyčistí politiku a její nešvary – například v podobě politické korektnosti, kterou považuje za špatnou.
[quote align=“center“ color=“#999999″]Lékař je nejlepší člověk, který může uzdravit Ameriku – Ben Carson[/quote]
Kampaň založil na historkách ze své lékařské praxe a na kontaktu s občany, který dle něj politici ztratili. Vsází tedy na antipolitickou rétoriku. Oproti Trumpovi je méně agresivní a lidem ukazuje především svou lidskou a civilní stránku, díky čemuž jim může být bližší než Trump.
Také lépe oslovuje věřící, se kterými vede zasvěcené debaty. Sám je adventistou sedmého dne a vypráví, že jeho život je příběhem duchovní spásy.
Političtí profesionálové
Přesto za kampaní stojí profesionálové. Volebním manažerem je dlouholetý poradce republikánů Barry Bennett, hlavním stratégem je Ed Brookover z firmy Greener and Hook, šéfem komunikace je Doug Watts, který spolupracoval na kampani Ronalda Reagana a o finance se stará Amy Passová, jež pracovala na kampani Newta Gingriche.
V srpnu 2015 Carson představil nové, přepracované logo. Oproti původnímu došlo k oživení barev a zapracování celého jména kandidáta. Za úpravou loga stojí firma Eleventy Marketing Group, která Carsonovi navrhla i design zboží do e-shopu. Eleventy si do října přišla prací na kampani na 4 miliony dolarů.
Hlavním sloganem je poněkud nevýrazné Heal – Inspire – Revive a užívají i jednoduchý slogan Run Ben Run. V otázce financování stojí za Carsonem oficiální PAC One Nation, který dokázal vybrat již 30 milionů dolarů. Na kampani se také má podílet přes 30 000 dobrovolníků.
Na svých oficiálních webových stránkách si Carson nebojí říct o finanční dary. Předvolené možnosti začínají na 25 a končí na 5 400 dolarech, ale podporovatelé můžou darovat i vlastní sumu. V přidruženém e-shopu je ke koupi celá řada produktů od sad samolepek, přes oblečení až po halloweenský kostým Dr. Bena.
Sociální sítě – lepší než Trump
Na Facebooku se doktor Carson stal fenoménem. Za deset měsíců nasbíral čtyři miliony fanoušků a začátkem listopadu se dobral čísla 4,5 milionů. Po absolvování druhé republikánské televizní debaty v září 2015 nasbíral za dva týdny milion nových fanoušků a v říjnu překonal do té doby dominujícího Trumpa. Na přelomu října a listopadu rostl rychlostí 190 000 nových fanoušků týdně.
Na Twitteru si vede o něco hůře. Na začátku listopadu měl 850 000 sledujících a od roku 2013 poslal 1 700 tweetů, což například Trump zvládl za několik posledních měsíců. Carson často používá hashtagy jako #IAmAChristian, #HealInspireRevive a #BC2DC16.
Ne homosexualitě, potratům, evoluci i muslimům
Jako konzervativní věřící je proti sňatkům homosexuálů. Prohlásil, že homosexualita je volba a jako důkaz uvedl, že „člověk jde do vězení jako heterosexuál a vyjde jako homosexuál”. Za tento výrok se sice později omluvil, ale dále řekl, že boj za práva homosexuálů není možné porovnávat s bojem za občanská práva.
[quote align=“center“ color=“#999999″]Člověk jde do vězení jako heterosexuál a vyjde jako homosexuál – Ben Carson[/quote]
Také odsuzuje interrupce, které přirovnal k otroctví, když řekl, že se otrokáři také domnívali, že mohou rozhodovat o všem. Život považuje za posvátný. Dříve také prohlásil, že nevěří v evoluci. Letos výrok pozměnil a vysvětlil, že věří v prvotního hybatele, který uvedl evoluční procesy do pohybu.
Dlouhodobě kritizuje zdravotnický program ObamaCare, jehož zavedení považuje za to nejhorší, co se v USA stalo od dob otroctví. Sám slibuje, že ObamaCare zruší. Kontroverzi vyvolalo, když v říjnu pronesl, že by prezidentem neměl být muslim, protože islám je nenávistné náboženství. Za pouhý den od medializace výroku nasbíral jeden milion dolarů.
Po říjnové střelbě na univerzitě v Oregonu novinářům oznámil, že by sám nečekal, až ho střelec zastřelí, ale začal by se bránit. Také uvedl, že jako lékař operoval mnoho střelných zranění, ale žádná nebyla tak devastující jako možnost odnětí práva na držení zbraní. I proto se může zdát, že republikánské primárky jsou také soutěží o nejvíce kontroverzní výrok.
S Tea Party zadobře
Z dalších programových bodů je proti uzavření věznice Guantánamo, pro vyrovnaný rozpočet, pro posilování vztahu s Izraelem, pro zjednodušení daňového systému, pro zachování práva na držení zbraní, i když dříve podporoval regulaci samonabíjecích pušek, a proti přijímání syrských uprchlíků, mezi nimiž by se do USA mohli dostat teroristé.
Carson se často odvolává na žido-křesťanské kořeny USA a na ústavu. Svou konzervativní, tradicionalistickou, patriotickou a křesťanskou rétorikou si naklonil pravicové křídlo republikánů zvané Tea Party, které bylo znechuceno umírněností předchozích kandidátů republikánů Johna McCaina a Mitta Romneyho.
Carson tak voličům republikánů nabízí tradičnější alternativu k hlasitému a agresivnímu Donaldu Trumpovi. Pro své názory a vystupování má větší šanci dlouhodobě oslovovat a zaujmout konzervativní voliče, kteří mají možnost se s ním identifikovat. Proto disponuje lepší výbavou k tomu ustát vrtochy veřejného mínění a stát se vedoucím kandidátem Republikánské strany.
[fb_button]
Analytik a editor webu. Absolvent Institutu politologických studií na Univerzitě Karlově v Praze. Zaměřuje se na politickou komunikaci a PR.