Facebook: české strany přišly o tisíce fanoušků

Karel KomínekSociální sítě

Facebook snížil počet fanoušků stránek (pages) údajně tak, aby čísla lépe odpovídala realitě. České strany přišly o desítky i tisíce fanoušků.

[fb_button]

Facebook se rozhodl, že během několik týdnů v březnu 2015 upraví počet like na stránkách tak, aby čísla lépe odpovídala realitě. Tím by měli marketéři získat reálnější informace o jejich fanouškovské základně.

Zpřesnění bylo docíleno tím, že Facebook z počtu fanoušků odstranil účty, které byly dobrovolně deaktivované, nebo označeny za účty zemřelých (memorialized). Facebook už dříve filtroval aktivity z deaktivovaných účtů, dle dostupných informací tak mělo jít pouze o sladění jednotlivých metrik.

A co české strany?

Všechny monitorované stránky až na jednu výjimku přišly o nějaké fanoušky, pár desítek až tisíce. Jedinou stránkou, která o fanoušky nepřišla a ve srovnání si naopak o pár fanoušků polepšila, je stránka KSČM.

facebook fanoušci

O nejvíce fanoušků přišly (logicky) největší stránky, tedy ANO a TOP 09. Zde je zajímavé, že TOP 09 přišla o mnohem více fanoušků, než ANO, ačkoli jsou obdobně velké.

Facebook říká, že čím déle má page like, tím je větší šance že o něj může kvůli výše popsaným změnám přijít. Přesto je těžké vysvětlit, proč je rozdíl tak výrazný. O tisícovky fanoušků přišly i Piráti a ODS.

Facebook březen počet fanoušků

Zajímavější je ale pohled na procentuální úbytek. Zde jasně vede Strana práv občanů (dříve Zemanovci), které ubyly 4 % fanoušků.

Jak jsme již upozornili v naší publikaci o volbách 2013, tato page je zajímavá tím, že z České republiky pochází necelých 60 % fanoušků. Souvisí nejvýraznější úbytek právě s tím, že ostatní fanoušci pocházejí ze zemí jako Turecko, Mexiko nebo Brazílie? Další stranou s největším procentuálním poklesem je ODS, poté Piráti a Úsvit.

fb-fans-perc

Naopak slavit mohou správci page ČSSD, Svobodných a Zelených, kterým se pokles prakticky vyhnul a to přesto, že například Svobodní mají výrazně více fanoušků než ODS.

Je samozřejmě nerozumné vysvětlovat meziměsíční pokles pouze zásahem Facebooku. Zejména u Úsvitu mohl k poklesu přispět také rozkol mezi Tomiem Okamurou a poslanci Úsvitu, či reportáže o předražených konzultantských službách. Přesto si myslíme, že tento faktor nehrál zas až tak významnou roli. Přece jen velká část fanoušků musí pořádně hledat, než tlačítko na zrušení like najde.

[fb_button]