První ostrý střet: Hillary vs. Trump

Marek ChytráčekAmerické prezidentské volby 2016

26. září se na půdě Hofstrovy univerzity uskutečnila první prezidentská debata mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clinton. V USA ji sledovalo více než sto milonů diváků. Podle agentury AP se na Twitteru odehrála nejvzrušenější reakce od založení sítě v roce 2006. Jakým stylem se kandidáti prezentovali?

[fb_button]

Amerika má za sebou první z dlouho očekávaných střetů – Donald Trump a Hillary Clinton se utkali tváří v tvář během debaty na půdě soukromé Hofstrovy univerzity v Hempsteadu ve státě New York. Televizní debaty jsou neodmyslitelnou součástí amerických prezidentských voleb, podle průzkumů se třetina až polovina amerických voličů rozhoduje právě dle výkonů kandidátů v nich.1

První debata byla logicky označována za jeden z klíčových bodů kampaně. Rozpoložení jednotlivých kandidátů bylo před debatou značně rozdílné. Pro Hillary Clinton nejsou debaty nic nového, za svoji kariéru jich už absolvovala desítky. Oproti tomu Donald Trump je v této disciplíně nováčkem, zkušenosti má akorát z letošních republikánských debat, ve kterých ho ale jeho soupeři rozhodně nepřipravili na tak těžký kalibr, jaký představuje Hillary.

Na druhou stranu je potřeba zohlednit, že se v týdnech před debatou dařilo spíše Trumpovi. Jeho preference šly prudce nahoru, v některých průzkumech se dokonce dostal před svoji sokyni. To je vzhledem k průzkumům z poloviny srpna, které dávaly Trumpovi cca 10 % šanci na výhru radikální posun.2 Další znatelnou komplikaci představoval pro Hillary její zdravotní stav, jenž se stal velkým tématem. S trochou nadsázky lze říct, že si během debaty nemohla ani zakašlat.

Několik týdnů před debatou započala vzrušená debata o strategii, se kterou do ní kandidáti nastoupí. U Hillary se dalo předpokládat, že využije svých obrovských zkušeností a pokusí se veřejnosti ukázat, kdo je opravdovým politikem. O strategii Trumpa bylo možné pouze spekulovat, takto neřízenou střelu totiž americké prezidentské volby nepamatují. Kromě očekávané konfrontační rétoriky se ale od Trumpa čekalo, že naváže na umírněnější styl, kterým se v posledních týdnech prezentoval. Změnu rétoriky lze vysledovat například na jeho hlasu, který byl v posledních týdnech kampaně oproti primárkám mnohem klidnější a vřelejší.

Precizní Hillary

Hillary Clinton nezklamala. Její výkon byl téměř precizní – mluvila srozumitelně, neodbíhala od tématu a dokonce občas prohodila nějaký vtip. Bylo na ní vidět, jak moc chce divákům dokázat svoji profesionalitu. Nutno podotknout, že se jí podařilo dostat se Trumpovi pod kůži. Svými útoky ho vyvedla z komfortní zóny, aniž by při tom sama ztrácela cenné body. V této oblasti jí velmi pomohl styl moderátora, kterému se ještě budeme věnovat.

Hillary opravdu nepodcenila přípravu, což jejímu výstupu velmi pomohlo. Podařilo se jí také zachovat klid v okamžicích, kdy byla pod palbou výčitek a obviňování. Pozornému divákovi jistě neuniklo, že se při každém Trumpově výpadu usmívala a následně prohodila nějakou frázi na odlehčení atmosféry. Sama se naopak zaměřila na nedostatky svého soupeře – kritizovala nejenom bankroty jeho firem, nezveřejnění daňového přiznání, ale také praktiky, díky kterým ekonomicky benefitoval ze špatně nastaveného systému USA.

Umělý projev a přehnaná politická korektnost může být občas u politika kontraproduktivní. To by se klidně mohlo stát Hillary, která je za nepřirozenost dlouhodobě kritizována. Volič od ní slyšel líbivé fráze, které slýchává od většiny politiků. A právě to by pro ni mohlo být hlavním problémem, velká část americké veřejnosti je už z prázdných slibů unavena.

Rozhozený Trump

Donald Trump opět předvedl, proč je letos tak zábavné sledovat každé video týkající se amerických prezidentských voleb. V prvním přímém střetu s Hillary měl dokázat, že se s ním musí počítat  jako s relevantním politikem, který je schopný zvládat vyhrocenější veřejné konfrontace. Trumpův temperament ani nyní nezklamal, opravdu se bylo na co koukat. Například konečné číslo 55 skočení do řeči své protikandidátky nebo moderátora, se bude v dalších debatách překonávat jen velice těžko.3

Trumpovi se podařilo začít až nebezpečně klidně. Umírněnější rétorika je vzhledem k potřebě oslovit nerozhodnuté středové voliče logická. Tato klidnější verze však Trumpovi nevydržela dlouho, brzy se dostal do své klasické debatní nálady. V některých okamžicích na něm bylo vidět, že se naprosto vymkl kontrole. A právě z těchto okamžiků těžila Hillary, které v dané chvíli roztržitý soupeř naprosto vyhovoval. Ten ji svými výroky několikrát nahrál na smeč, čímž Hillary rozhodně nepohrdla.

Pokud se podíváme na pozitiva Trumpova výkonu, tak musíme zdůraznit začátek a konec debaty. Trump ke konci debaty vypadal mnohem energičtěji, než jeho sokyně. Dokud se ještě ovládal a řídil radami volebního štábu, tak svými výroky cíleně mířil na voliče ve státech jako je Michigan nebo Ohio, které mohou být pro celou prezidentskou volbu klíčové. Poněkud méně se mu dařilo cílit na afroamerickou a latinskoamerickou komunitu, na kterou primárně míří Hillary.

Jedním z mála povedených protiútoků bylo tvrzení, že zveřejní svoje daňové přiznání, pokud Hillary dodá ztracené e-maily. Zbytek Trumpova negativního obsahu se nesl ve velmi obecném duchu – prostě za všechno špatné může Hillary Clinton nebo Barack Obama. To pro jeho podporovatele není nic nového, těžko ale říct, jestli se mu o tom touto debatou podařilo přesvědčit další důležité skupiny voličů.

Diskutovaným tématem se také stalo Trumpovo opakované popotahování. Sám Trump po debatě prohlásil, že měl vadný mikrofon. Podle Hillary každý, kdo se vymlouvá na mikrofon, neměl dobrou noc.4 Trumpovo popotahování bylo evidentní, otázkou je, proč k němu došlo. Při tak obrovském stresu a pracovním vytížení se samozřejmě logicky nabízí možnost, že byl republikánský kandidát obyčejně nastydlý. Něco takového však v současné době nemohou kandidáti přiznat, protože by se okamžitě začalo diskutovat o jejich zdravotním stavu a případné způsobilosti pro vykonávání prezidentského úřadu.

Rozpačitý moderátor

Moderování debaty se ujal Lester Holt z televize NBC. Úkol to byl jednoznačně velmi složitý, ukočírovat tuto dvojici kandidátů jistě není žádná legrace. Na Holta se paradoxně snášela kritika z obou stran, ještě než debata začala. Hillary upozorňovala na to, že je moderátor registrovaným členem Republikánské strany. Obávala se, že bude Trumpa šetřit, protože je co se týče debat nováčkem. Trump se zase nechal slyšet, že se na něj chystá podvod, Holt totiž podle něj není republikán, ale demokrat.

Po shlédnutí debaty se dá konstatovat, že se obavy bývalé první dámy nevyplnily. Holt Trumpa rozhodně nešetřil. Nejenom, že důsledně opravoval jeho zavádějící nebo nepravdivé výroky, nebál se ho také přímo konfrontovat se zveřejněním daňového přiznání, což je pro Trumpa velice bolestivé místo. To by samo o sobě neznamenalo problém, naopak je jenom dobře, pokud se moderátor nebojí dělat svoji práci pořádně a griluje kandidáty, ucházející se o nejvýznamnější státnický post na světě.

Moderátor by ale měl zůstat nestranný a být stejně tvrdý na obě strany. Toho jsme se u Holta bohužel nedočkali. Zatímco si v některých chvílích vychutnával Trumpa, Hillary si na tlak z jeho strany nemohla stěžovat. Předmětem diskuze nebyla žádná z nepříjemných kauz, které lemují kampaň potenciální první americké prezidentky. Toho si ostatně všiml i Trump, který si na svém Twitteru okamžitě po debatě stěžoval, že se Holt neptal na kauzu e-mailů, Benghází ani nadace Clintonových. O pár hodin později prohlásil, že mu sice Holt pokládal neférové otázky, celkově si ale prý vedl dobře.5

Je velice lehké kritizovat. Proto je dobré ještě jednou zmínit, pod jaký tlak se moderátor podobné debaty dostává. Holtův styl vedení debaty také zajisté ovlivnila kritika, která se snesla na jeho kolegu Matta Lauera po moderování Commander-In-Chief Forum. Lauerovi bylo vytýkáno, že přecházel Trumpovi nepravdivé výroky a pokládal mu mnohem příjemnější otázky než Hillary, kterou naopak značnou dobu zpovídal z pro ní nepříjemných témat.6

Kdo tedy vyhrál?

Podle průzkumů CNN a Hillary Clinton debatu vyhrála Hillary Clinton.7 Naopak CNBC a Donalda Trump označují za vítěze Donalda Trumpa.8 Něco podobného se zřejmě dalo očekávat. Přestože se Hillary prezentovala mnohem političtějším a jistějším stylem než její oponent, nebylo její vítězství natolik drtivé, aby mohla být jednomyslně označena za absolutního vítěze.

Zajímavou odezvu na průběh debaty jsme mohli zaznamenat z Mexika, kde tamní měna posílila v reakci na velmi dobrý výkon Hillary. Mexiko je jedním z témat amerických voleb, síla tamní měny se proto mění v závislosti na pravděpodobnosti, že by se Trump mohl stát prezidentem.9

Promarněné šance a zapomenutá esa

Dalo by se říct, že oba kandidáti promarnili obrovskou šanci. Republikánský kandidát mohl navázat na prudký nárůst preferencí a získat nad svojí protivnicí převahu v době, kdy je oslabená. Demokratická kandidátka zase mohla využít oblíbené disciplíny a jednou provždy vymazat nekontrolovatelného soupeře z politického světa. Výkony Donalda Trumpa by se měly debatu od debaty zlepšovat, je velice nepravděpodobné, že by se i příště nechal zatlačit do defenzivy.

Obě kampaně tedy pokračují naplno. Hillary bude nyní stále více využívat těžkého kalibru, který představují Obamovi a další významní podporovatelé. Trump bude nadále pokračovat ve vyčerpávajícím a důsledném objíždění všech klíčových států a snaze získat co nejvíce voličů ve svém boji proti zavedenému politickému establishmentu. Do boje o Bílý dům může ještě stále promluvit mnoho nepředvídatelných událostí. A možná přijde i Monica Lewinsky.

[fb_button]

[divider scroll_text=“Zdroje“]

  1. THEHILL.COM. Poll: Half of voters relying on presidential debates to decide. [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: http://thehill.com/blogs/ballot-box/presidential-races/297736-poll-half-of-voters-relying-on-debates-to-decide

  2. FIVETHIRTYEIGHT.COM. Who will win the presidency? [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: http://projects.fivethirtyeight.com/2016-election-forecast/?ex_cid=rrpromo

  3. TIME.COM. Donald Trump Interrupted Hillary Clinton and Lester Holt 55 Times in the First Presidential Debate. [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: http://time.com/4509790/donald-trump-debate-interruptions/

  4. CNN.COM. Hillary Clinton swipes at Donald Trump over microphone complaint. [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: http://edition.cnn.com/2016/09/27/politics/hillary-clinton-donald-trump-broken-mic-debate/

  5. THEHUFFINGTONPOST.COM. Donald Trump Accuses Lester Holt Of Bias In First Debate. [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: http://www.huffingtonpost.com/entry/dondal-trump-attacks-lester-holt_us_57ea5510e4b024a52d2a6852

  6. YOUTUBE.COM. The Daily Show – Matt Lauer Botches the Commander-In-Chief Forum. [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=jA2nOf9nTc8

  7. CNN.COM. Post-debate poll: Hillary Clinton takes round one. [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: http://edition.cnn.com/2016/09/27/politics/hillary-clinton-donald-trump-debate-poll/

  8. CNBC.COM. Vote: Who won the first presidential debate? [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: http://www.cnbc.com/2016/09/26/vote-who-won-the-first-presidential-debate.html

  9. NOVINKY.CZ. Mexické peso posílilo. V reakci na vítězství Clintonové v debatě. [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/ekonomika/415862-mexicke-peso-posililo-v-reakci-na-vitezstvi-clintonove-v-debate.html