Donald Trump: král urážek a rychlých řešení

Filip ZavřelAmerické prezidentské volby 2016

Donald Trump USA 2016

Prostořeký realitní magnát nabízející jednoduchá a zvučná řešení, který i přes svůj vysoký věk dominuje na sociálních sítích. Tak by se dal shrnout Donald J. Trump, dle průzkumů nejslibnější kandidát Republikánské strany na prezidenta USA ve volbách 2016. Sám sebe chápe jako „nejlepšího možného prezidenta zaměstnanosti, kterého Bůh stvořil”.

[fb_button]

4,5 miliardy důvodů volit Trumpa

Donald J. Trump se narodil v roce 1946 v New Yorku do rodiny se skotskými a německými kořeny. V mládí nastoupil do rodinné developerské firmy Elizabeth Trump & Son, kterou rozvinul do dnešního konglomerátu The Trump Organization.

[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]

[/message_box]

V 80. letech 20. století zažil svou podnikatelskou zlatou éru, kterou v 90. letech přerušil bankrot dvou jeho společností. Na vině byla expanze do Atlantic City a přemrštěná stavba největšího komplexu kasina a hotelu své doby s názvem Trump Taj Mahal.

I přesto, že později zbankrotovaly ještě dva jeho podniky, se znovu zvládl vyšplhat mezi nejbohatší lidi světa. Své jmění sám odhaduje na devět až deset miliard dolarů, ačkoliv časopis Forbes skutečnou míru jeho jmění v roce 2015 odhadl na 4,5 miliardy dolarů, což Trump označil za pokus o poškození renomé.

The Aprentice - Donald Trump

Za celou dobu své obchodní činnosti propůjčil své jméno řadě výrobků od značek parfémů až po kolekce oblečení. Mezi lety 2004 a 2015 také proslul jako hvězda soutěžní reality show The Apprentice. V neposlední řadě byl spoluvlastníkem společnosti Miss Universe Organization.

Politická minulost: od republikánů k demokratům. A zpátky

Donald Trump je známý svou přelétavostí mezi politickými stranami. Byl členem Republikánské strany (do r. 1999, 2009–11, 2012–nyní), Demokratické strany (2001–09) a menší Reformní strany (1999–01) (pro představu, kandidát posledně jmenované získal v prezidentských volbách v roce 1996 8,6 % hlasů, ale v následujících již jen 0,45 %).

Trump nikdy nepůsobil v politické funkci. Jako kandidát na prezidenta byl ovšem uvažován již několikrát (v letech 1988, 2004 a 2012). V roce 2012 odmítl kandidovat za republikány těsně před primárkami, kdy podpořil Mitta Romneyho. Během svého působení v Reformní straně byl řádným kandidátem v primárkách strany, ovšem ještě před jejich koncem ze strany odešel.

trump-kandidat-us-volby

Mimo funkce prezidenta Trumpa na krátko zaujala i funkce guvernéra státu New York. O kandidatuře uvažoval v letech 2006 a 2014, ale ani v jednom případě kampaň nezahájil. I přesto, že nikdy nedržel politickou funkci, do politiky investoval prostřednictvím darů. Od roku 1990 přispěl na kampaně 96 federálním politikům a je zajímavé, že dary poskytl rovnoměrně mezi kandidáty Republikánské a Demokratické strany.

Sázka na profesionály

Trump ve své kampani vsadil na odborníky. Na post volebního manažera najal Coreyho Lewandowskiho, jež vedl kampaň republikánského senátora Roberta C. Smithe. Na kampani se podílí i Michael Glassner z C&M Transcontinental. Ten pracoval na kampaních pro Johna McCaina v r. 2008 a George W. Bushe v r. 2000. Marketing řídí Amanda Millerová, šéfka marketingu z Trumpovy společnosti.

Základním mottem kampaně je “Make America Great Again”, což je slogan, který používal již Ronald Reagan ve své kampani v roce 1980. Neobvyklý přístup zaujal Trump ve financování kampaně. Tu si prozatím financuje z vlastních zdrojů. Do srpna 2015 ho stála 2 miliony dolarů, ale uvedl, že v primárkách je připraven vydat i 100 milionů dolarů. Tím mohl zkritizovat své soupeře, za kterými stojí super-PACs, jež Trump považuje za plné lobbistů.

[message_box title=“PACs v amerických volbách“ color=“blue“]PAC neboli Political Action Committee se zakládá během volební kampaně a má za cíl získávat a vydávat finanční dary na kampaň za zvolení určitého kandidáta či proti jeho zvolení. Mohou existovat v poněkud závislé podobě (PAC) nebo také zcela nezávisle na kandidátovi či straně (super PAC). Více o PAC v americké politice[/message_box]

Trump je králem sociálních sítí

Ačkoliv je nejstarším kandidátem za republikány a v případě zvolení by mu v době inaugurace bylo 70 let, čímž by se stal nejstarším prezidentem USA vůbec, je Trump na sociálních sítích jako doma. Na Facebooku aktuálně má 4 miliony fanoušků a roste rychlostí 55 000 nových fanoušků týdně. Na Facebooku platí za bezkonkurenčního lídra.

Jeho skutečnou doménou je Twitter, na kterém často útočí na své soupeře. Aktuálně ho sleduje 4,57 milionů lidí, oproti 3,12 milionům v polovině července. V polovině října překonal do té doby vedoucí Hillary Clintonovou s 4,48 miliony sledujícími. Ale je nutné zmínit, že dle Yahoo Tech se v srpnu 2015 podíl falešných účtů sledujících u obou pohyboval okolo 30 %.

Když Trump na Twitteru živě komentoval říjnovou debatu kandidátů Demokratické strany, skokově nasbíral 70 000 nových sledujících, což bylo víc než všichni debatující dohromady. Také dlouhodobě dominuje v počtu tweetů, z nichž některé jsou zdrojem pobavení jeho odpůrců. Od poloviny července 2015 jich odeslal přes 1 800; od roku 2009 již přes 28 000.

trump twitter fail

Dle Zignal Labs bylo mezi červnem a srpnem 2015 v souvislosti s Trumpem řečeno a napsáno 750 milionů slov. Nejvíce byl zmiňován v souvislosti s imigranty, Mexičany, debatami a svými soupeři. Na Twitteru je tweet o něm nejčastěji doplněn smajlíkem smějícím se až k slzám a hashtagy #Trump2016, #MakeAmericaGreatAgain, #GOPDebate a #Trump.

Ve stejném období byl dle PolitiTrends zmíněn v 70 000 tweetech denně, což je třikrát více než jeho soupeři. Také zaznamenal 1,86 milionu retweetů. V počtu interakcí na sociálních sítích ihned po oznámení své kandidatury překonal Hillary Clintonovou. Na konci srpna měl 41 milionů interakcí za týden, na konci září si držel průměr 15 milionů.

Twitter fail Trump

Program: zeď u hranic s Mexikem

Svou kandidaturu oznámil dne 16. června 2015, krátce po svých 69. narozeninách. Tiskovou konferenci svolal do sídla své společnosti, mrakodrapu Trump Tower. Úvodní řeč trvala 45 minut a tím byla nejdelší v novodobé historii kandidátů za Republikánskou stranu. Už v ní Trump nastínil důležité body svého programu.

Ty tvoří daňová reforma, podpora práva na držení palných zbraní a reforma imigrační politiky. Ve svém plánu daňové reformy Trump slibuje zjednodušit daňové přiznání a úlevy pro střední třídu a korporace, naopak hodlá více zdanit bohaté. Slibuje také nová pracovní místa a zastavení růstu státního dluhu.

V otázce držení zbraní bude toto, dle vlastních slov, základní právo ještě rozšiřovat a bojovat proti jeho omezování. Hodlá také zpřísnit tresty pro trestné činy. Nejvíce kontroverze ovšem vyvolal jeho přístup k imigrační politice. Oficiálním cílem totiž je postavit zeď na hranici s Mexikem a její výstavbu účtovat Mexiku. Také chce zrušit automatické občanství pro děti imigrantů narozené v USA.

Svůj program se rozhodl vydat i knižně. Kniha, ve které detailně rozebírá své cíle v Bílém domě bude k prodeji od října. Pro Trumpa to není nic nového, dosud byl autorem více jak dvou desítek knih. Své knihy má nejraději, ovšem žádnou z nich nestaví před Bibli, což na mítincích často opakuje, ačkoliv posléze není schopen citovat jediný úryvek, ani určit, kterou z částí Bible má nejraději.

Trump se rozhodl zacílit na konzervativní část střední třídy a v proslovech se obrací pro podporu k tzv. mlčící většině, což před ním činil například Richard Nixon. Útočí na své protikandidáty i demokratického prezidenta Obamu, jemuž dříve zpochybnil pravost rodného listu. Z dosavadního průběhu kampaně je patrné, že Trump hraje na notu nespokojenosti ve společnosti a spoléhá především na emotivní podporu.

Mexičani jsou zločinci, Syřani trojský kůň ISIS

Během svého prvního proslovu označil mexické imigranty za zločince a násilníky, čímž proti sobě rozpoutal vlnu kritiky. Z té by si nic nedělal, avšak výroky ho poškodily i obchodně. Například televizní stanice NBC odmítla dále spolupracovat na pořadu Miss Universe a vznesla výhrady k pokračování reality show The Apprentice. Mexiko se ze stejného důvodu rozhodlo bojkotovat Miss Universe.

Trumpovy výroky zaskočily i vedení města New York, které slíbilo přehodnocení developerských kontraktů s jeho společnostmi. Obchodní řetězec Macy’s zase odmítl nadále prodávat výrobky s Trumpovým jménem.

trump-speech

Z mnoha dalších výroků ohledně politiky, které rezonovaly, například řekl, že senátor John McCain není válečný hrdina, protože ve Vietnamu padl do zajetí. Dále, že by si rozuměl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého označil za lepšího vládce, než je Obama. V neposlední řadě podpořil ruské nálety na Sýrii a zkritizoval jadernou dohodu s Íránem.

Do otázky imigrace se znovu zakousl v souvislosti s uprchlíky ze Sýrie. Ty považuje především za utajené bojovníky ISIS, kteří mají v USA vytvořit armádu a svrhnout režim. Dle vlastních slov má tajné (a nedoložené) informace, že USA přijme 200 000 uprchlíků. Syrské uprchlíky také označil za novodobého trojského koně.

Urážlivé výroky – konec politické korektnosti

Trump velmi často uráží své protikandidáty či jejich rodiny. O Clintonové například na Twitteru napsal, že pokud neumí uspokojit svého manžela, nemůže uspokojit Ameriku. Narážel tím na aféry Billa Clintona. O Jebu Bushovi tvrdil, že sympatizuje s Mexičany jen kvůli své ženě, která má mexické kořeny.

O kandidátce Carly Fiorinové zase prohlásil: „Podívejte se na ten obličej, copak by ji někdo volil?“ Do Fiorinové se pustil poté, co ho obvinila z hulvátství a sexismu, když o moderátorce, jež vedla televizní debatu nevybíravě řekl, že na něj byla ostrá, protože menstruovala. Tento výrok ho stál i pozvání na shromáždění konzervativců sdružených kolem blogu RedState. Naopak Fiorinové přinesl v průzkumech vlnu podpory.

Ženy v minulosti častoval nadávkami jako „tlustá prasata“ nebo „povalečky“. Sám říká, že není ani sexista, ani xenofob, jen že nemá čas být zcela politicky korektní. Politickou korektnost také považuje za slabost a chybu. Je ovšem otázkou, zda se těmito výroky nepřipravuje o početnou část voličstva.

trump-south-park

Za své kontroverzní výroky byl zparodován například ve známém satirickém seriálu South Park (s19e02), kde byla jeho kandidatura na prezidenta Kanady považována za vtip, který se nakonec zvrhl. Postava Trumpa byla v epizodě zabita. Parodii musel čelit i tváří v tvář ve scénce pořadu Tonight Show Jimmyho Fallona. Trump v ní hrál jednu stranu zrcadla během rozhovoru se sebou samým.

Trump, který momentálně vede průzkumy republikánských primárek, vsází na prosté výroky a jednoduchá řešení. Vede profesionální kampaň s jasným cílením na konzervativní střední třídu, věřící a Američany obávající se imigrantů. Jeho bublina, vytvořená známým jménem, útočnou kampaní a virálním marketingem, však může splasknout stejně rychle, jako se nafoukla.

[fb_button]