Předvolební týden: Standardní a unylé Get out the Vote

Pavel ŠímaMonitoring kampaní PSP13

Get out the vote speciál

Kampaně skončily, volby jsou tu. Strany se tento týden snažily ještě přesvědčit a přilákat voliče k urnám. Občané se ale žádných velkých překvapení nedočkali. Ani v marketingových technikách, ani v útocích na konkurenty.

[fb_button]

Volte, jen ne komunisty

Po ohlasu, které vzbudilo známe video Přemluv bábu před třemi roky, se i letos očekávaly další výzvy, které by nutily voliče přijít k volbám. Asi největší ohlas vzbudila občanská iniciativa Nikagda Nězabuděm. Ta uspořádala v pondělí 21. října koncert na Staroměstském náměstí, jehož cílem bylo přinutit lidi jít k volbám a upozornil na rostoucí vliv komunistů v České republice. Celá akce se inspirovala písní Karla Kryla, které nesla stejný název.

Podobnou výzvu, tedy upozornit občany před rostoucím vlivem komunistů a snaha donutit voliče přijít k volbám, zveřejnil ve svém editorialu šéfredaktor časopisu Týden František Nachtigall.

Vyburcovat voliče k aktivitě a účasti ve volbách se snažila ještě videa Proč přijít k volbám a také kampaň na podporu žen ve volbách 2013.

Pozadu nezůstaly ani politické strany. Facebookové profily i webové stránky kandidujících stran vyzývaly k účasti a podpoře, některé strany využily i rozesílání dopisů předsedů či podporovatelů.

Využívala se však také videa a stále také songy. Jeden takový představil kandidát SPOZ Jaroslav Dušek, který po vzoru předsedy Strany zelených se svými podporovateli zarapoval. Opačnou taktiku pak zvolila Jana Bobošíková, která ve svém videu mlčela, přesto se dokázala vymezit vůči všem zbylým stranám.

Solitéři v ODS, osobnosti u TOP 09

V ODS dle všeho pokračovala předvolební panika z nízkých preferencí strany v předvolebních průzkumech. A tak se kandidáti strany rozhodli bojovat o voliče, ovšem každý sám za sebe. Své vlastní kampaně totiž rozjeli další kandidáti, například Marek Benda, Ferdinand Polák a dokonce i Jiří Pospíšil. Pomoc celá straně se tak alespoň pokusil Jaroslav Kubera, který jakožto senátor do Sněmovny nekandiduje. Krom toho ODS spustila poslední kontaktní kampaň 96 hodin pro pravici. Podobný koncept, ale celotýdenní, představilo ČSSD. Pojmenovala jej oranžový týden. Částečně jím také reagovala na neustále klesající preference.

Odlišně na to šla TOP 09. Ta se snažila své fanoušky na Facebooku upozornit, že like není hlas, a vyzývala k aktivní účasti ve volbách. Pomoci k tomu měli také podporovatelé z řad známých osobností jako například Bára Hrzánová, Pavel Nový či Natálie Kocábová.

Zřejmě ne zcela čekanou podporu získala také strana KDU-ČSL, přesněji řečeno kandidát strany Ondřej Závodský. Video na jeho podporu vytvořil Matěj Hollan a Svatopluk Bartík, kteří například stojí za výzvami před prezidentskou volbou.

To Strana zelených v rámci finiše své kampaně využila oba koncepty, tedy jak vlastní výzvy, tak výzvy svých známých podporovatelů. Nejprve představila video s Tomášem Hanákem, ve kterém pro stranu dělá door-to-door kampaň, a následně představila stranické get-out-to-vote video s překvapením na konci.

U ostatních stran jsme se ničeho většího nedočkali, ačkoliv na konci minulého týdny všechny slibovaly drtivý finiš a některé i překvapení. ANO 2011 chvíli po zahájení voleb uveřejnilo výzvu Andreje Babiše, ale jinak toho strany v rámci posledních dnů kampaně mnoho nepředvedly.

Komentář IPM

Kde jsou ty časy Kubiceho zpráv, Bartončíkových afér?

Strany se na konci volebních kampaní projevily jako nebývale krotké. Přitom ještě týden před volbami to vypadalo minimálně na velkou antibabišovskou kampaň založenou na nových důkazech o spolupráci s StB.

Namísto velkých skandálů a antikampaní jsme ale letos v poslední týden kampaní viděli leda tak unylý oranžový týden a 96 hodin pro pravici. Ani Ondřej Liška ve svém rapovém klipu nepoužil žádné peprné výrazy.

Lídři se zúčastnili dvou velkých debat pro iDnes a Českou televizi, všichni kandidáti vyrazili do ulic, utopily se poslední miliony v internetových bannerech a outdoorech, poslaly se poslední burcující emaily a šlo se k volbám.

Letošní kampaně se do historie českého politického marketingu zapíší mnohým, ale svými get-out-the-vote aktivitami rozhodně ne. Ty letos byly standrardní čítankové a až překvapivě eticky nezávadné.

Spoluatoři: Marcela Voželníková, Jakub Konrád.

[fb_button]