Caddell Patrick

Karel Komínek

Patrick Hayward Caddell je americký tazatel průzkumů veřejného mínění (opinion poll), politický, marketingový, filmový konzultant a politický komentátor. Narodil se v roce 1950 a jako poradce v prezidentských volbách působilí Patrick Caddell již od 70. let. 20. století.

V rámci své kariéry konzultanta politického marketingu pracoval ve volebních kampaních známých amerických politiků. Mezi kandidáty na prezidenta, pro které Patric Caddell pracoval, se řadí například George McGovern, Jimmy Carter, Gary Hart, Joe Biden nebo Jerry Brown. Podílel se však také na neúspěšné kampani Andrew Romanoffa, který usiloval o senátorský mandát. Všechny uvedené osobnosti patřili mezi kandidáty Demokratické strany.

Patrick Hayward Caddell kromě toho působil také jako konzultant amerických filmů a televizních show. Příkladem jsou filmy Milenky v akci (Running Mates), Air Force One nebo S nasazením života (In the Line of Fire). Byl také marketingovým poradcem značky Coca-Cola.

Kromě jiného se Patrick Caddell proslavil způsobem strategie, kterou používal ve volebních kampaních. Hlavním klíčem je podle něj zacílení kampaně na odcizené či nerozhodnuté mladé voliče. Tyto skupiny jde podle něj zaujmout jediným způsobem, a to kritikou současného establishmentu (vlády, systému, atd.). Tyto skupiny naopak nezajímá program politické strany, a nezaujme je tedy návrh konkrétních řešení. V případě úspěšné kampaně Jimmyho Cartera se řídil strategií budování atmosféry důvěry voličů spíše než kladení důrazu na rozdělující (štěpící) politická témata (cleavages).

Jak citovat příspěvek?

Institut politického marketingu. 2015. Slovník politického marketingu: Caddell Patrick. Dostupné na https://politickymarketing.com/glossary/caddell-patrick