Delegát je pojmenování pro zmocněného či zvoleného zástupce, například na kongres nebo sjezd politické strany, popřípadě obecně člena určité delegace. Tato osoba má zpravidla od jiných lidí delegovány rozšířené pravomoci a oprávnění, než by měl on sám jakožto pouhý jednotlivec.
Funkce delegáta je běžně využívána v rámci českých i zahraničních politických stran, ve speciálních případech také jako institucionální prvek voleb.
V českém prostředí jsou vnímáni jako delegáti členové politické strany, kteří na pravidelných stranických sjezdech rozhodují o budoucím směřování strany, složení jejího vedení či volí osobu, jenž bude kandidovat v barvách dané strany (česká obdoba amerických „primárek“ při prezidentské volbě).
Delegát jako instituce volebního systému
Americký prezidentský volební systém institucionalizuje funkci delegáta jako součást systému a stává se tak systémem nepřímým. Prezident je volen sborem volitelů nominovaných jednotlivými státy dle výsledku prezidentských voleb podle principu „vítěz bere vše“.
Tedy ten z kandidátů, který získá nejvíce hlasů v každém státě, získá všechny volitele daného státu. Počet volitelů v každém státě odpovídá jeho poměrnému zastoupení v Kongresu (celkem 538 hlasů, kandidát na prezidenta musí získat alespoň 270 z nich). Prezidenta tedy volí sbor volitelů, nikoli lidové hlasování, obě hlasování jsou však velice úzce spjata.