Door to door

Karel Komínek

Také door-to-door, zkráceně d2d je prodejní technika, která spočívá v chození „od dveří ke dveřím“, snažící se prodat produkt či nějakou službu. Politické strany či kandidáti tuto prodejní techniku adoptovali a využívají ji v předvolebních kampaních k tomu, aby přesvědčili potenciální voliče a zajistili si tak jejich hlas.

Door to door technika je hojně využívaná především v americkém prostředí, kdy se díky ní kandidáti dozvídají, jaké mají preference v určitých volebních obvodech. Do jednotlivých distriktů jsou vysláni dobrovolníci, kteří se ptají na preference voličů.

Dobrovolníci obchází americké domácnosti zejména odpoledne či k večeru, kdy je větší šance, že zastihnou většinu lidí doma. Získané údaje jsou poté pomocí kódů zavedeny do databáze a výsledkem je lokální předvolební průzkum.

V českém prostředí není door to door kampaň vnímána pozitivně, ačkoliv byla již několikrát využita. Experimentálně byla využita TOP09 ve vybraných lokalitách při krajských a senátních volbách 2012. Byla také součástí kampaně Karla Schwarzenberga před prezidentskými volbami v roce 2013 v rámci kampaně “Na cestě”.

Jak citovat příspěvek?

Institut politického marketingu. 2013. Slovník politického marketingu: Door to door. Dostupné na https://politickymarketing.com/glossary/door-to-door