Negativní kampaň

Karel Komínek

Negativní kampaň (někdy také mudslinging, doslova vrhání bahna) je druh politické kampaně, která se nesoustředí na kvality vlastního kandidáta, ale naopak na nedostatky oponenta.

Cílem takové kampaně není, aby zadávající kandidát vyhrál, ale aby oponent prohrál. Stejně jako řada dalších technik má i negativní kampaň kořeny v USA.

Negativní kampaň se může zaměřovat na nedostatky programu, nedostatečnou kvalifikaci, morální integritu nebo nebo absenci politických výsledků. Nemusí se však nutně jednat o nečestnou techniku nebo manipulaci s veřejným míněním. Pomocí negativní kampaně se dostávají k voličům informace, které by jinak zůstaly skryté.

Negativní sdělení jsou zpravidla využívána spíše ke konci kampaně, zejména pokud je náskok mezi soupeři malý. Častěji je také využívají strany a kandidáti, kteří jsou v roli vyzyvatele (tedy soupeří se současným držitelem úřadu).

Např. v roce 2012 utratil Barack Obama za kampaň 396 milionů dolarů, přičemž 85 % z této částky bylo utraceno za negativní kampaň. Obdobně tomu bylo u vyzyvatele Mitta Romneyho, který utratil 472 milionů, přičemž plných 91 % prostředků přišlo na negativní sdělení.

Spot Daisy Girl

Za klasický příklad negativní reklamy je označován spot Daisy Girl (autor Tony Schwartz). Spot byl vytvořen pro kampaň Lyndona B. Johnsona v roce 1964 a útočí na Berryho Goldwatera. Ten byl znám svými tvrdými postoji v zahraniční politice a ochotou použít jaderné zbraně v případě nutnosti. Ve spotu není Goldwater ani jednou zmíněn.

V době vrcholícího strachu z jaderného holocaustu využili autoři tyto pocity pro vytvoření emotivního obrazu malé holčičky, který dali do kontrastu s destrukcí, reprezentovanou jaderným výbuchem.

Spot byl odvysílán pouze jednou, nemá ani minutu, přesto je dodnes považován za jeden z klíčových elementů, které přispěly k drtivé porážce Goldwatera. O spotu byly napsány vědecké práce, byl několikrát napodoben a dokonce se objevil jako reference v populárním seriálu Simpsonovi.

[youtube height=“750″ width=“563″]http://www.youtube.com/watch?v=STXz6Ukkl4U[/youtube]

Jak citovat příspěvek?

Institut politického marketingu. 2013. Slovník politického marketingu: Negativní kampaň. Dostupné na https://politickymarketing.com/glossary/negativni-kampan