Penn Schoen Berland (PSB)

Karel Komínek

Penn Schoen Berland (PSB) je výzkumná a strategická poradenská a konzultingová společnost, zaměřující se také na volby a volební kampaně. Společnost je pojmenována po zakladatelích jménem Mark Penn, Douglas Schoen a Michael Berland a byla založena v roce 1975 v USA.

Za dobu své historie se podílela na mnoha volebních kampaních, například na volebních kampaních Billa Clintona (prezidentské volby USA 1995), Michaela Bloomberga (starostenské volby New Yorku 2001 a 2005), Tonyho Blaira (sněmovní volby Velká Británie 2005) nebo Hillary Clintonové (senátorské volby USA 2000).

V České republice se agentura PSB podílela na kampani do krajských voleb ČSSD v roce 2008 nebo na úspěšné kampani hnutí ANO pro sněmovní volby v roce 2013. Na těchto volbách se podílel konzultant PSB Alexander Braun, který je původem Čech, ale dlouhodobě pobývá v USA.

Jak citovat příspěvek?

Institut politického marketingu. 2014. Slovník politického marketingu: Penn Schoen Berland (PSB). Dostupné na https://politickymarketing.com/glossary/penn-schoen-berland-psb