Přímá volba je jedním ze základních principů demokratických voleb. Při přímé volbě mají možnost voliči vyjádřit své preference napřímo, nikoli přes jiné volené prostředníky, jak je tomu u voleb nepřímých. Při nepřímé volbě je volba vykonávána tzn. „elektory“ (sbor volitelů) či například skrze některý ze státních orgánů.
V České republice se s přímou volbou můžeme setkat například u voleb do Poslanecké sněmovny, senátních voleb, komunálních voleb či krajských voleb. Nově mohou voliči také přímo volit Prezidenta republiky, jež byl dříve volen nepřímo na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu.
V současné době se na odborné i veřejné úrovni diskutuje možnost zavedení přímé volby starostů, jež je běžná v jiných evropských zemích či přímá volba poslanců.
Naopak za přímou volbu nelze považovat americké prezidentské volby, které jsou za přímé často mylně označovány. Při nich totiž dochází k volbě prostřednictvím sboru volitelů, nikoli samotných voličů, ačkoli spojení mezi nimi je velice úzké.