Šlouf Miroslav

Karel Komínek

Ing. Miroslav Šlouf je vlivný český lobbista, politický poradce, podnikatel, ex-poslanec KSČ a bývalý vedoucí funkcionář Socialistického svazu mládeže.

Je známý nejen díky své komunistické minulosti a vlivnosti, ale byl také zapleten v množství politických kauz. Kromě těchto kontroverzí je však také dlouholetým praktikem politického marketingu.

Miroslav Šlouf vystudoval pražskou VŠE, kterou dokončil roku 1974. V politice se angažoval již od 70. let. Začínal v Praze, kde působil ve vedení Svazu socialistické mládeže. Mezi lety 1981 – 1982 byl poslancem České národní rady a následně jejím místopředsedou až do roku 1990.

Z KSČ, kde působil nepřetržitě od roku 1975, vystoupil po pádu komunistického režimu, v roce 1991. V roce 1994 se stal členem ČSSD, kde působil až do roku 2009.

Miroslav Šlouf a politický marketing

První volby, které v rámci ČSSD absolvoval s Milošem Zemanem, byly parlamentní volby v roce 1996. Z tohoto roku pochází původní verze reklamního autobusu Zemák, který Miroslav Šlouf vymyslel.

Sociální demokracie v těchto volbách zaznamenala silný přírůstek voličů. Přátelství mezi Milošem Zemanem a Miroslavem Šloufem má počátky také v tomto roce. Miloši Zemanovi následně Šlouf dopomohl k vítězství v parlamentních volbách 1998, kdy působil jako vedoucí týmu poradců.

Pro ČSSD vedl volební tým i do voleb v roce 2007. V roce 2000 se pokusil dostat do Senátu za Chrudimsko, ale neúspěšně.

Od pádu režimu se stal navíc aktivním podnikatelem, byl činný v mnoha oblastech, ne vždy však úspěšně. Jednou z jeho posledních podnikatelských aktivit je firma Slávia Consulting, která byla kritizována za to, že spolupracovala s ruskou ropnou firmou Lukoil.

V roce 2008 založil občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana, v říjnu roku 2009 vystoupil po vzoru Miloše Zemana z ČSSD a pomohl spoluzaložit Stranu Práv Občanů ZEMANOVCI (SPOZ). Nadále již působil jako předseda krajské organizace SPOZ.

K roku 2008 se také vztahuje známá kauza Savoy, při které vyšlo najevo, že se Miroslav Šlouf snažil přičinit o vítězství Václava Klause. Následně se neúspěšně za SPOZ ucházel o post pražského primátora.

Pro vývoj politického marketingu je důležitá také jeho angažovanost v prezidentské kampani 2013. V roce 2010 se stal volebním manažerem SPOZ, a do roku 2013 byl také jejich předsedou. Je také spojován s počátky volební kampaně „Miloš Zeman na Hrad”. Miloš Zeman se od něj však v posledních fázích prezidentské kampaně distancoval, účast Šloufa na kampani byla totiž trnem v oku protikandidátům i novinářům. O prezidentské kampani napsal knihu Jak se dobývá hrad.

Jak citovat příspěvek?

Institut politického marketingu. 2015. Slovník politického marketingu: Šlouf Miroslav. Dostupné na https://politickymarketing.com/glossary/slouf-miroslav