Hillary Clinton: demokratický antiTrump

Jarka BambuchováAmerické prezidentské volby 2016

Hillary Clinton 2016

Hillary Clinton není tak spontánní, kontroverzní ani zaměřená na byznys jako Donald Trump. Je ale jednou z nejúspěšnějších političek v USA. Když 12. dubna oznámila kandidaturu, nikdo se nedivil. Její kampaň totiž běžela již přes dva roky.

[fb_button]

[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]

[/message_box]

Z právničky Wal-Mart politickým matadorem

Jméno Hillary Clintonové je s americkou politikou spojeno již celá desetiletí. První větší zájem veřejnosti na sebe Hillary přitáhla již na konci šedesátých let díky svému feministickému absolventskému projevu ve Wellesley College. Rodačka z Chicaga se o deset let později, v roce 1979, stala první právničkou z Yale, která byla jmenována partnerem v nejstarší americké advokátní kanceláři Rose Law Firm.

V sedmdesátých letech se také Clintonová, tehdy ještě Rodhamová, seznamuje se svým budoucím manželem Billem Clintnem. Toho si vzala o pár let později a její život se začíná pomalu otáčet směrem k politice. Zatímco si z očividných důvodů ponechává své dívčí jméno Rodhamová, pracuje na prezidentské kampani Jimmyho Cartera. Věnuje se ale také advokacii, kterou vykonává pro americký řetězec s potravinami Wal-Mart.

Jméno Clintonová pak začíná používat až v souvislostí s kampaní svého muže na pozici guvernéra v roce 1982. Jako jeho nejbližší politický poradce funguje Hillary i v době prezidentské kampaně, kterou Bill s její pomocí nakonec v roce 1992 vyhrává. Bill na Hillary následně přenáší své politické úspěchy, zatahuje ji ale i do svých skandálů.

Osobně se jí týkají především manželovy milostné aféry, z nichž je nejvíce medializovaná ta s mladou stážistkou Monikou Lewinskou. Hillary ale svého manžela po dobu mediálního skandálu neustále podporuje. Ze vzniku kauzy dokonce obviňuje republikány a mediálně tak udržuje naprostou loajalitu i v situaci veřejného ponížení. I díky její profesionalitě tak skandál postupně utichá a Clinton je zvolen i podruhé.

Clinton 1993

Do Senátu díky chybám soupeřů

Jako politička se Hillary angažuje již v období vlády svého manžela – a to díky tomu, že ji Clinton dosazuje do funkce šéfky připravované zdravotnické reformy. Reforma nazývaná „Hillarycare“ je ale terčem velké kritiky a končí politickým fiaskem.

Po znovuzvolení Clintona se tak Hillary politicky angažuje spíše opatrně. Začíná prosazovat drobné kompromisy v oblasti sociální politiky – jejími hlavními tématy jsou boj za práva žen, boj proti AIDS, podpora tradiční rodiny, zjednodušení adopcí, atd.

Zatímco v oblasti podpory manželovy kariéry je velmi nadaná, jako politička působí odtažitě a jaksi bez emocí. Tím si pomalu získává pověst ženy, která se sice zabývá sociálními tématy, ale řeší je ze vzdáleného Bílého domu, tedy zcela odtržená od skutečných amerických občanů a jejich problémů.

clinton-senate

Kariéry obou manželů jsou propojené i nadále. Hillary je první ženou, která se uchází o politický úřad během působení manžela ve funkci.

Obraz paničky z Bílého domu se snaží rozbít, a tak se roce 2000 rozhodne kandidovat za New York do Senátu. Heslem kampaně by mohlo být: Neudělej více chyb než protikandidáti. Vyhrává totiž právě díky chybám svých protikandidátů. První z nich záhy odstupuje a druhý má špatně položenou kampaň.

Výhra jí tak dává druhou šanci ukázat, že je schopná a svou práci dělá pečlivě. Její následné působení v úřadu je vnímáno velmi kladně, a tak se postupně zlepšuje i její politická image. V listopadu 2006 je pak Hillary zvolena podruhé, a to již s velkým náskokem 36 % hlasů.

Prezidentský pokus zastavil Obama

Hillary si stále drží média spíše od těla a udržuje tak image političky, která je chladná, ale také vytrvalá a politicky stálá. I přes nějakou tu změnu politických názorů ve svých hlavních tématech nepovoluje a prosazuje je se stejnou intenzitou i v prezidentské kampani v roce 2008. Kandiduje proti ní také Barack Obama, zprvu outsider s malým rozpočtem. To se ale postupně mění a Hillary po téměř roce a půl uznává veřejně svou porážku.

clinton-president-08

Nadále pak podporuje svého stranického kolegu Baracka Obamu. Ten následně vyhrál volby a na pozici viceprezidenta vybírá místo prosazované Clintonové Joea Bidena.

V lednu 2009 ale Clintonová získává post ministryně zahraničí v Obamově vládě. Ačkoli z této pozice odstupuje předčasně na konci roku 2012 kvůli problémům se svým zdravím, po krátké rekonvalescenci si opět začíná budovat svou politickou image. Tentokrát s jasným cílem: vyhrát příští prezidentské volby.

Kampaň Hillary běží od inaugurace Obamy

Již v lednu roku 2013 (tedy v době Obamovy druhé inaugurace) se formuje platforma „Ready for Hillary“, která má Clintonové zajistit výhru v prezidentských volbách na konci roku 2016. S ohromným předstihem začíná Hillary svou kampaň, které však ještě volební kampaň nikdo neřekne.

Platforma se snaží budovat svoje kořeny od spodu – není mediálně příliš vidět, angažuje se v lokálních problémech, zajištuje Hillary podporu napříč regiony i díky Hillary autobusu. Zajímá se o problémy normálních lidí a přitom od nich vybírá drobné finanční příspěvky na kampaň.  „Ready for Hillary“ vzniká jako Super PAC, tedy organizace původně nezávislá na kandidátovi, jejímž cílem je podpora a fundraising. Zajímavostí je, že za jejím vznikem stojí agentura, která dělala volební kampaň i Obamovi.

Clinton logo

Původně vysmívané logo v barvách obchodního domu Tesco proměnil tým Hillary ve zlato.

Ačkoli Hillary do poslední chvíle tvrdí, že kandidovat možná ani nebude, její volební kampaň, která jí má posunout blíže k lidem, běží již dva roky. „Ready for Hillary“ stíhá vybrat více jak 45 milionů dolarů ještě předtím, než je oficiálně zahájena většina prezidentských kampaní.

Na stránkách si během této doby můžete koupit například hrníčky, trička, ale také psí obojek či misku na granule se jménem Hillary. Od července do konce září pak tento Super PAC získává dalších 28 milionů a má tak nakročeno k získání až 100 milionů ke konci roku.

„Ready for Hillary“ také organizuje turné ke knize „Hard Choices“. Kniha o zkušenostech, pocitech i zklamáních z prezidentské kampaně 2008 vychází v roce 2014 a Clintonová jí jezdí propagovat po celé zemi.

clinton-kniha

Snaha změnit image političky, která je odtržená od lidí, je urputně přítomná ve všem, co se děje. Kniha není natolik úspěšná jako první autobiorgafie Clintonové, přesto jí New York propaguje jako jeden z bestsellerů roku. Úspěšnost knihy následně vyvolává znepokojivé otázky na straně potencionálních protikandidátů. Bude Hillary hrozbou, či nikoli?

Benghází – nezabezpečený email a mrtvý velvyslanec

Když 12. dubna Hillary oznámila kandidaturu, skoro nikdo se tomu nediví. Ačkoli se snaží co nejdéle sečkat a nepřepálit tak oficiální kampaň již na začátku, je k této deklaraci donucena z jiných strategických důvodů. Není to ani tak reakce na republikána Teda Cruze, který se zviditelnil vyhlášením kandidatury již v březnu. Je to ukázka krizové komunikace, která se zoufale snaží odlákat média od kauzy deroucí se na světlo jako divoká voda.

Zjišťuje se totiž, že Clintonová ještě jako šéfka bezpečnosti používá pro komunikaci soukromý, nezabezpečený e-mail, ze kterého následně utíkají klíčové informace o poloze americké ambasády v Benghází. Informace se pak dostávají do rukou teroristů, a někteří z amerických občanů na ambasádě po ozbrojeném útoku dokonce umírají.

benghazi-clintonova

Clintonová nejdříve reaguje naprosto nepřipraveně a v některých médiích si dokonce protiřečí. Vyšetřování kauzy však probíhá absurdně dlouho – až dodnes.  V americké společnosti pomalu začíná převažovat názor, že Clintonová je stíhána spíše “jako čarodejnice”.

Tento příměr odráží atmosféru soudu, který je výrazně mediálně zprofanován a ve kterém se probírají neustále ty samé informace. V médiích se navíc řeší naprosto vše – její detailní výraz při výslechu, emoce, zakoktání atd.

Celá situace postupně získává spíše opačný efekt, a to podporu Clintonové. Kritika se naopak obrací proti republikánům, kterým je medializace problému přisuzována nejčastěji. Hillary navíc nic neponechává náhodě a po rozpačitém začátku se na každý svůj mediální výstup již velmi dobře připravuje.

Získává tak mnohdy nepřímou podporu i od některých republikánů. A jaké je vlastně její vysvětlení situace? Informace sdělované v soukromém e-mailu nebyly utajené v té době, staly se jimi až posléze. Nelze jí tedy legálně nic vyčítat.

Všichni vědí, že jde do voleb. Nikdo ale neví proč.

I tak si ale Amerika pokládá otázku: Proč vlastně Hillary kandiduje? Co je vlastně její téma? Za co bojuje? Kampaň totiž vysílá dvojí message, která si zároveň trochu protiřečí. Na jedné straně tu je Hillary – angažovaná politička, silná a inteligentní žena, která ví, jak dělat těžká rozhodnutí.

Ta Hillary, která se střední třídou komunikuje přes Twitter jako @Madam_President, na Facebooku má milion a půl followerů a v 67 letech se nezastaví ani před focením selfie. Na druhé straně tu ale máme konzervativní ženu, která příliš nechce mluvit o svém soukromí, není příliš spontánní, přirozeně vtipná ani tématicky vyhraněná, a i když cílí na střední třídu a snaží se působit jako její součást, je všeobecně známo, že mezi ní rozhodně nepatří.

V kampani se ale stále více daří prosazovat první část této message, čemuž napomáhají četná videa, která Hillary propojují s obyčejnými lidmi. Hillary v nich mluví o své rodině, o tom nebo o tom, jaké je to být babičkou.

Čím dál důležitější roli hraje také Bill Clinton, který se Hillary nebojí představovat z osobní stránky. Nahrazuje tak tu část, kterou Hillary spíše vypouští – medializaci svého osobního života, jakousi intimizaci politického projevu. Dlouhodobost kampaně má navíc další důsledek: zatímco republikáni jsou vnitřně nejednotní, v demokratické straně stojí v podstatě všichni za Clintonovou. Ta je stále nejsilnějším koněm demokratů, i když preference se mění každým týdnem.

Ještě pár dní zpět byl považován za nejsilnějšího protikandidáta Hillary Joe Biden. Ten se ale nakonec rozhodl nekandidovat, což je rozhodně dobrá zpráva pro Clintonovou, a špatná pro další demokratické kandidáty.

Kauza okolo Clintonové a Benghází je navíc pro celkový vývoj kampaně dost zásadní, a zároveň je i částečně nevyzpytatelná. Pokud budou totiž republikáni příliš tlačit na pilu, je možné, že se nakonec negativní kampaň zcela obrátí proti nim. Nebylo by to ostatně ani poprvé, a rozhodně ani naposled.

[fb_button]