Jeb Bush: volte mne, protože jsem Bush!

Filip ZavřelAmerické prezidentské volby 2016

Jeb Bush

Původně horký favorit republikánů s tučným rozpočtem, zkušeností guvernéra a vlivem dynastie Bushů. Dnes neustále se propadající, nevýrazný kandidát, který není schopen přizpůsobit se modernímu vedení kampaně. To je případ Jeba Bushe a jeho nepovedené kampaně. Dokáže to Jeb spravit?

[fb_button]

[message_box title=“Seriál o amerických prezidentských volbách 2016″ color=“blue“] [catlist name=“us-elections-2016″ numberposts=6 pagination=yes]

[/message_box]

Dynastie Bushů

John Ellis Bush, spíše známý pod přezdívkou Jeb, jež tvoří iniciály jeho jmen, se narodil v roce 1953 ve státu Texas do republikánské politické dynastie Bushů. Jeho děd Prescott Bush byl senátor za Connecticut, otec George H. W. Bush 41. prezident USA a starší bratr George W. Bush 43. prezident USA.

Jeb Bush v mládí projevil značný zájem o jižní sousedy USA a například si osvojil španělštinu. Vystudoval latinskoamerická studia na Texaské univerzitě, a tím nepokračoval v tradiční linii vzdělávání Bushů na univerzitě Yale. V Mexiku, kde byl na studijním výměnném pobytu, poznal svou budoucí ženu Columbu Garniku Gallovou. Letos si ho kvůli ní dobíral Donald Trump, který Bushe obvinil, že sympatizuje s imigranty jen proto, že má doma Mexičanku.

V 80. letech, v době, kdy jeho otec byl viceprezidentem USA, přesídlil z Texasu na Floridu a započal kariéru developera s nemovitostmi. V té době se svými kontakty působil i jako lobbista v nejvyšších politických kruzích.

Od malička republikán

Po vzoru členů své rodiny vstoupil do Republikánské strany již v mládí. V roce 1980 pracoval jako dobrovolník na volební kampani Ronalda Reagana a svého otce a od té doby udržoval kontakt s profesionály, kteří ji vedli. Podílel se i na prezidentské kampani svého otce v roce 1988.

Jeb Bush s rodinou

V polovině 80. let se stal předsedou floridské stranické organizace v Dade County a v roce 1986 dopomohl ke zvolení guvernérovi Bobu Martinezovi, který ho na oplátku učinil ministrem obchodu ve své administrativě. Funkci vykonával do roku 1988.

V roce 1989 byl volebním manažerem úspěšné floridské volební kampaně Ileany Ros-Lehtinenové, první Američanky kubánského původu zvolené do Sněmovny reprezentantů.

Další guvernér Bush

Devadesátá léta znamenala pro Jeba Bushe start kariéry ve vysoké politice. V roce 1994 vedl svou kampaň na post guvernéra Floridy, ale prohrál o 1,5 % hlasů (65 000 hlasů). Téhož roku byl jeho starší bratr George zvolen guvernérem Texasu. Neúspěšný Jeb se vrátil ke kariéře v developerství.

O čtyři roky později svůj záměr kandidovat zopakoval a tentokrát se ziskem 55 % hlasů zvítězil. Znovu zvolen byl i George. Tím se bratři Bushové stali prvními sourozenci od Rockefellerů, kteří byli guvernéry zároveň.

Jebovi se navíc podařilo získat 61 % hlasů hispánského obyvatelstva Floridy a k tomu 14 % hlasujících Afroameričanů, což bylo pro republikány úspěchem. V roce 2002 dosáhl, jako první republikánský guvernér Floridy, znovuzvolení (se ziskem 56 % hlasů).

Kandidatura na prezidenta

Na post prezidenta byl v republikánských kruzích uvažován již od konce voleb 2012. Od té doby prosakovaly různé zprávy o jeho budoucí kandidatuře pro volby 2016. V roce 2014 je potvrdil George W. Bush, když řekl, že jeho mladší bratr hodlá kandidovat na prezidenta.

Jeb Bush

V lednu 2015 byl spuštěn oficiální super-PAC s názvem Right to Rise, který za necelý rok vybral přes 100 milionů dolarů. V únoru Jeb Bush zpřístupnil tisíce mailů z doby, kdy byl guvernérem. Svou všemi očekávanou kandidaturu však oznámil až 15. června 2015, během proslovu v kampusu Miami Dade College.

Kampaň se rozhodl postavit na politických zkušenostech. Velmi často odkazuje na svou minulost guvernéra Floridy a také na dobu vlády prezidenta Reagana. Sám sebe označuje za umírněného republikána s pravými konzervativními hodnotami.

Jeb! a Jeb Can Fix It

Základním sloganem kampaně se stalo jednoduché Jeb!, které se promítlo i do hlavního loga, které tvoří červený nápis Jeb! a rok 2016. Autorem je republikánský mediální poradce Mike Murphy, který jen poupravil základ loga, jež Jeb Bush používá přes dvacet let. Vyzněním má být, že Jeb je odpověď.

Ihned po zveřejnění, se strohé logo na internetu dočkalo řady parodií a také kritiky za to, že neobsahuje Jebovo příjmení, což bylo vysvětlováno jako obava z neoblíbenosti Bushů. Avšak logo Hillary Clintonové neobsahuje dokonce ani křestní jméno, a proto se může jednat i o odvážný krok ze stereotypu.

Nicméně ke konci roku 2015 je jasné, že Bushova kampaň nefunguje. Na vině je vcelku nezajímavé a unaveně působící provedení, a nezvládnuté vystupování v televizních debatách. To si uvědomují i šéfové kampaně, a proto v listopadu přišli s novým hlavním sloganem „Jeb Can Fix It“, což nyní není ani tak poslední naděje Američanů, jako spíše samotného Jeba.

Zkušení republikánští poradci

O nefungující kampani svědčí i propad v průzkumech veřejného mínění. Zatímco krátce po oznámení své kandidatury vedl žebříček republikánských primárek, než ho po pár dnech předběhl Donald Trump a později i Ben Carson, nyní je až na pátém místě za Tedem Cruzem a Markem Rubiem.

Důvod k zamyšlení to je i pro Bushovy sponzory, kteří se začínají strachovat o své investice. V listopadu tak muselo dojít k značným škrtům v platech a dalších výdajích. Ještě v září přitom Bush vydal za reklamu a inzertní plochu v pouhých třech státech 24 milionů dolarů. Byl také donucen si najmout nového mentora pro vystupování v médiích.

Jebův tým přitom tvoří převážně zkušení republikánští profesionálové. Hlavní poradkyní je Sally Bradshawová, hlavním stratégem David Kochel, dalším poradcem je David James a volebním manažerem je Danny Diaz z FP1 Strategies. Všichni čtyři spolu pracovali již na kampani Mitta Romneyho. Šéfem komunikace je Tim Miller, který pracoval pro Jona Hutsmana během jeho kandidatury na prezidenta.

Sociální sítě

Jebovi se nedaří ani na sociálních sítích. Na Facebooku má pouhých 297 000 fanoušků a roste rychlostí 3 000 fanoušků týdně. Od vyhlášení kandidatury přitom nasbíral jen 100 000 fanoušků. Všichni jeho soupeři, kteří se v průzkumech umísťují před ním mají již alespoň jeden milion fanoušků.

Obdobná situace panuje i na Twitteru. Bush si založil účet v roce 2010 jako slavný politik, přesto za tu dobu nasbíral jen 373 000 sledujících (od června 2015 si polepšil o 150 000 sledujících) a nepomohlo mu ani, že poslal přes 2 700 tweetů, což je o 800 více, než stihl Ben Carson s dnes již milionem sledujících.


Přísun fanoušků je velmi nízký a dokazuje, že Jeb Bush příliš netáhne. Pro představu Carson zvládl Bůshův pěti měsíční růst za dva minulé týdny, a Trumpovi k tomu stačil týden jediný. Bush často používá hashtagy #JebNoFilter, #jebbush, #AllInForJeb, a dle PolitiTrends je o něm denně napsáno 12 000 tweetů, což na druhou stranu není nejhorší číslo.

Situace na sociálních sítích tak vybízí k závěru, že Jeb Bush nedokáže využívat aktuální trendy ve volebních kampaních a není schopný se jim přizpůsobit. Neschopnost vést moderní kampaň, tak nejspíše bude odpovědí na jeho současný propad.

“Zvolte si Trumpa, když ho tak chcete!”

Jeb si nepomáhá ani svými výroky a aktuálně působí dost podrážděně. Na adresu spekulací ohledně škrtů v rozpočtu kampaně novinářům řekl jen „bla, bla, bla“. Také kritizoval senzacechtivost současných kampaní, kterou reprezentuje především Trump a uraženě pronesl k voličům: „zvolte si Trumpa, když ho tak chcete”.

Do Trumpa se pustil už dříve, když varoval před jeho zvolením: “hlavně mu nedávejte kódy k jaderným zbraním”. Trump s ním tehdy vedl mediální přestřelky, ale dnes ho již příliš nebere za soupeře a zaměřuje se spíše na Carsona.

[quote align=“center“ color=“#999999″]Elect Trump if you want that! – Jeb Bush[/quote]

Bush proto udeřil na bližšího soupeře Marka Rubia, se kterým ho dříve pojilo přátelství. Právě Jeb Bush stál za jeho vzestupem na Floridě a úspěchem ve volbách do Senátu. Když na Rubia zaútočil během televizní debaty, ten mu v přátelském tónu domluvil, že to dělá jen proto, že mu to někdo poradil. Bush nebyl schopen reakce.

Podobně nebyl připraven vícekrát. Novinářům například nebyl schopen odpovědět na otázku, zda by vyslal armádu do Iráku, jako to učinil jeho bratr George. Stejně neúspěšný byl i při vysvětlování svého programu. Jednou kupříkladu prohlásil, že ekonomického růstu se dosáhne tak, že lidé budou pracovat více hodin.

Jeb Bush

Nepromyšleným výrokem byla i reakce na střelbu na univerzitě v Oregonu, kdy řekl, že „se takové věci prostě stávají”. Později se výrok pokusil vysvětlit tím, že se tragédie stávají, protože jsou součástí života. Za pointu svého prohlášení ovšem považuje, že by do takových situací neměla zasahovat centrální vláda.

Podrážděně působila i Bushova mluvčí, když novinářům vzkázala, že liberální média ovládaná demokraty, se snaží celou dobu Bushe zdiskreditovat a neustále vytrhávají jeho výroky z kontextu, ve kterém dávají smysl.

Nejasná pozice taky nepomáhá

Bush si ovšem škodí i svou nevyhraněnou pozicí. Na jedné straně nechce nikoho urazit a na druhé se chce všem zalíbit. Výsledkem jsou paradoxní postoje jako, že je proti Trumpovu návrhu postavení zdi na hranici s Mexikem a že hrdě doma mluví španělsky, a naopak, že multikulturalismus považuje za špatný.

Bushovi tak i přes rozsáhlý program, ve kterém slibuje ekonomický růst, vyrovnaný rozpočet, poražení teroristů z ISIS, zeštíhlení státní správy, vyčištění Washingtonu od korupce, zrušení ObamaCare či reformu imigrační politiky, chybí vlastní téma a není schopen vysvětlit proč kandiduje, mimo důvodu, že je Bush. Jak dokládá jeho vyjádření, že zajistí národní bezpečnost, protože jako Bush ví, jak na to.

[fb_button]