Kampaň v USA: 7 věcí, které v české kampani (zatím) nenajdete

Alžběta KrálováMarketingové nástroje, Různé

Jsme nejvzdělanějším americkým národem na světě, řekl bývalý americký prezident G. W. Bush. Ve vedení kampaní určitě. Geografický software, call centra nebo nadšení dobrovolníci – nic z toho v české kampani nenajdeme, zatímco v USA jsou tyto nástroje běžnou rutinou.

[fb_button]

Podívejme se, jaké nástroje se k přesvědčování voličů v USA na rozdíl od naší malé kotlinky používají.  Některé z nich k nám totiž ještě nedopluly. Pojďme začít tím nejdůležitějším…

Dobrovolníci

Americká kampaň je přímo postavena na dobrovolnické základně. Bez dobrovolníků by prostě nebyly kampaně. Tito “zapálenci” jsou alfou a omegou všech předvolebních klání.

V českém prostředí jsou nadstavbou, přidanou hodnotou, ze které se kandidát či politická strana může těšit, ale rozhodně na ni nemůže spoléhat. Rozhodně ne, pokud je neplatí. V americkém prostředí nejsou dobrovolníci placeni, u nás většinou ano (a přesto se jim říká dobrovolníci).

Dobrovolníci v USA si píší klasické směny a svoji práci berou opravdu vážně a zodpovědně. Do krve se dokáží pohádat a argumentovat s někým, kdo jejich kandidátovi není zrovna dvakrát nakloněn.

dobrovolnici

Tracker

Využívání pozice trackera je pro české kampaně zatím nepředstavitelné. Ano, i v českém případě existují tzv. volavky, někdo, koho v rámci kampaně „nasadíte“ do týmu vašeho protikandidáta. Takový člověk pak získává informace o různých mítincích, událostech, programu a setkáních.

Většinou se ale nedostane do úzkého týmu, aby mohl svému kandidátovi donášet strategické a důležité informace. V Americe je tato pozice dovedena k dokonalosti. Vaším úkolem není téměř nic jiného, než doslova „trackovat,“ tedy stopovat protikandidáta na každém jeho kroku.

A to opravdu na každém kroku. Sledujete ho, jak jde nakoupit, jak jde na festival a setkává se s voliči, jak jde do kanceláře. Vše samozřejmě natáčíte a fotíte a přitom doufáte, že se vám poštěstí zachytit sledovaného kandidáta v nějaké diskreditující situaci a pořízený materiál pak budete moci využít k negativní kampani.

V americkém pojetí se často jedná až o vyostřené situace, kdy tracker drží nad kandidátem kameru na stativu, točí vše, i když se kandidát baví s voliči, dalšími politiky či dobrovolníky.

tracker

Lawn signs neboli cedule na trávník

Lawn signs označují cedule se jménem kandidáta, které se umisťují po svolení na různá veřejná místa, ploty domů, trávníky před domy, obchody. V Americe si lidé do volebních kanceláří pro tyto cedule sami chodí.

Řeknou si, jakou chtějí velikost, asistentka si odškrtne jméno člověka a jeho adresu a nadšený volič odchází s cedulí pod paží. Na rozdíl od českého voliče se nebojí, že mu někdo rozbije okno nebo přejede auto kolem dokola klíčem. Lawn signs se v Americe lidem podporujícím kandidáta přímo nabízejí, popřípadě i dovezou domů.

lawn signs

Databáze

Databáze s přesnými údaji o voličích jsou dalším ze základů amerických kampaní. V databázi, kterou si politické strany pečlivě vedou, nenaleznete pouze přesnou adresu voliče, ale také distrikt, poštovní směrovací číslo, popřípadě další adresu, pokud se volič odstěhoval.

Tím ovšem přehled o voličích zdaleka nekončí.  Politické strany mají přehled o tom, jaké má volič auto, kolik členů žije v domácnosti, či kdy je vhodné do dané domácnosti volat. Pokud žijí v domě starší lidé, volá se spíše dopoledne, pokud mladší generace, volá se odpoledne, aby je volající dobrovolník zastihl doma.

V informačním systému republikánské či demokratické strany naleznete také telefonní číslo voliče, zda je to republikán či demokrat, pohlaví, číslo volebního distriktu či okrsku pod který spadá, ale také GPS souřadnice bydliště.

Z výše zmíněné databáze se podle daného programu a klíče vyplnilo jméno, příjmení, adresa i unikátní ID daného voliče:

dotaznik-vyplneny

Máme tak k dispozici jmenný seznam a do něj doplňují vyslaní dobrovolníci v rámci door to door kampaně responses, neboli odpovědi na čtyři položené otázky. Vyplněné seznamy po obchůzce odevzdají v kanceláři a další dobrovolníci pak zanáší získané odpovědi do systému.

Door to door

Na základě zmíněných seznamů vysílají strany dobrovolníky v rámci kontaktní kampaně door to door do terénu a konkrétních čtvrtí, ulic a domů. V celé kampani se detailně pracuje s mapou, která se porcuje až do úrovně jednotlivých ulic.

mapa-usa

Walk books

mapa-ulic-usaPři door to door kampani se využívají tzv. walk booky, tedy „chodící knihy.“ S využitím databáze je každému kousku volebního obvodu přiřazeno specifické číslo. Na daném obrázku nás zajímá červené číslo 080/41, tedy část označená jako 80 v rámci obvodu 41. V takto vytvořeném walk booku budou tedy zaznačeny dvě Avenue a konkrétní osoby žijící v domech s čísly 1800, 1801, 2246, 2200 a 2201. Ostatní čísla již nezapočítáváme a ta budou součástí dalšího walk booku.

V používané databázi si tedy přiřadím takové parametry, které momentálně potřebuji. Výsledkem je dokument, ve kterém dobrovolníci dostanou opět přesnou mapu a seznam potenciálních voličů, které mají v dané lokalitě obejít a pokud se nejedná o žhavou fázi kampaně, tak se jich zároveň zeptat na čtyři otázky. Jejich odpovědi se zapíší do systému a dle výsledku tohoto „průzkumu“ se upravuje směřování kampaně, volí se hesla a upravují se témata.

Direct phone calls

V kanceláři se v období kampaně provádějí telefonické hovory do domácností sedm dní v týdnu, většinou od 9h ráno do 21h večer v týdnu a do 19h o víkendu. Databáze mají kandidáti z předchozích voleb, ale i odkoupené od různých magazínů a společností.

Každému dobrovolníkovi, který na vstupním pohovoru uvedl, že by chtěl obvolávat americké domácnosti je vygenerováno osobní ID, pod kterým se poté přihlašuje na telefony. Telefony jsou vybaveny pokročilými funkcemi a dobrovolníka přímo navádí dle odpovědí respondenta k zadání odpovědí do telefonu pomocí speciálních tlačítek. V případě, že je číslo obsazeno, zanechá stisknutím jediného tlačítka hlasovou zprávu a číslo je vráceno opět do databáze.

V databázi jsou ve větší míře nerozhodnutí voliči. Dobrovolníci se jich ptají na konkrétní otázky spojené s politickou situací a programy kandidátů. Jejich názor volební týmy zajímá, a právě je se snaží přesvědčit k volbě kandidáta. Rivalita funguje i zde – dobrovolníci se navzájem předhánějí v tom, kdo uskuteční nejvíce hovorů, dělají se soutěže a všechna čísla se zapisují na tabuli. Někteří dobrovolníci používají naráz např. tři telefony.

dobrovolnici-phone

Během americké kampaně zavolají dobrovolníci v průměru pětkrát do jedné americké domácnosti. Zpátky na stejné číslo se nevolá pouze v případě, že daný člověk požádá o vyjmutí z databáze. Během kampaně se používají telefony, které mají funkci danou odpověď respondenta v reálném čase zakódovat do databáze. Reporty se každý večer ze systému vytahují a volají se na centrálu strany, která si vše eviduje.

telefon

V Česku tohle přesvědčování zatím moc nefunguje, i když pokusy (většinou ne moc úspěšné) bychom našli.

Phone sheets

Phone sheets, neboli telefonní seznamy se v amerických kampaních tvoří také z centrálních databází politických stran. Do těchto databází mají přístup pouze členové úzkých volebních týmů a pomocí nich dokážetí lokalizovat voliče „na milimetry a barvu auta“ přesně.

databaze-pc

Vlevo vidíte, co všechno můžete z dané databáze zjistit za informace. Záleží tedy, v jaké fázi kampaně jste – zda vás zajímá voličova historie a podrobnosti o tom, jak v předchozích volbách hlasoval, či zda vás zajímají výsledky dotazníků nebo právě telefonní seznamy.

Vyberete si, jakou část volebního obvodu chcete obvolat, a takovou část voličů s jejich konkrétními informacemi (jméno, příjmení, adresa, telefon atd.) z databáze pomocí programu dokážete získat. Výsledný telefonní seznam s unikátním označením konkrétního distriktu a části daného města vypadá následovně.

tel-seznam

Každý volič má své specifické ID, které se poté pouze „přeskenuje“ do počítače pomocí čtečky, kterou známe z obchodů. Odpovědi zde uvedené jsou ve formátu: A = answered, tedy zodpovězeno, W = wrong number, neboli špatné číslo, D = disconnected, hovor přerušen, R = refused, odmítnut, N = not home, nezastižen doma a L = left literature, kdy volič zažádal o zaslání materiálů. Výsledkem je téměř dokonalá databáze se všemi potřebnými informacemi k tomu, abyste věděli, jak a na koho cílit a zaměřit svou kampaň a na koho to např. vůbec nemá význam a vedení kampaně v dané oblasti je bezúčelná a ztrátou energie a finančních prostředků.

[divider scroll_text=“nahoru“]

Velký bratr v podobě amerických politických stran vidí každého amerického občana, ať dělá cokoliv, vlastní cokoliv, či bydlí kdekoliv a dokáže ho dokonale lokalizovat; s pomocí nadšených dobrovolníků na něj konkrétně  a dokonale zacílit.

České politické strany se prvky z kampaní v USA snaží čím dál více implementovat. Ne všechny nástroje jsou zde zatím (možná bohudík) využívány. Uvidíme, zda se jedná o otázku času, a nebo je naše politická kultura natolik jiná, že k přenesení všech nástrojů nikdy nedojde.

[fb_button]