6 týdnů do voleb: Strany se probouzí, kampaně rozjíždějí

Pavel ŠímaMonitoring kampaní PSP13

Týdnů do voleb: 6

Strany se probudily, rozjíždí kampaně, sociální sítě, zveřejňují kandidátky, uzavírají spojenectví, řeší financování. Některé taky z voleb vycouvávají. Co všechno se stalo minulý týden?

Volební kampaně se rozjelySPOZ informuje o výsledku celoprázdninového sběru podpisů petiční akce za zákon o prokázání původu příjmů a majetku.

ODS spustila kampaň „Příběh života a jeho první kapitolu „První byt a první práce“, kterým chce oslovit mladé voliče. „Díváme se na život pohledem občana a procházíme s ním jeho životní příběh.“

Do voleb zbývá

[ujicountdown id=“IPM-blue“ expire=“2013/10/25 14:00″ hide = „true“]

Strana zelených představila své heslo „Jdeme to změnit“ a kampaň „Naše kampaň jste vy“. Hnutí Úsvit Tomia Okamury prezentuje svůj program ve čtyřech bodech: obecné referendum, odvolatelnost politiků, konec zvyšování daní a osobní, hmotnou a trestní odpovědnost politiků.

Minulý týden se objevily hned dva průzkumy volebních preferencí. Do PS by se tak dostalo sedm politických stran a hnutí, jako nováčci by mezi poslanci usedli zvolení kandidáti ANO 2011 a SPOZ. Do Sněmovny by opětovně usedli také zástupci lidovců.

Kandináti a nekandidující

Čas, do kdy je možné podat na Ministerstvo vnitra kandidátky se krátí (17. 9.), a tak minulý týden představilo kompletní seznamy několik stran, mezi nimi např. SZODS, nebo ČSSD. Kompletní seznamy mají také KSČM a ANO 2011. Lídry zveřejnily také Úsvit a SPOZ.

Zelení tento týden jednali s hnutím Změna, ale nepodařilo se jim dosáhnout dohody ohledně společného postupu v říjnových volbách. Hlavním důvodem je časová tíseň předčasných voleb a blížící se termín podání kandidátek. Pro zástupce Změny bylo obtížné nabídnout kandidáty ve všech krajích v dostatečném předstihu. Strana zelených, která se řídí vnitřními demokratickými mechanismy, si zase nemůže dovolit odkládat další jednání až do dne registrace kandidátních listin, kterým je úterý 17. září. Právě o kandidátkách se jednalo do posledních minut. Hnutí Změna odmítlo finální návrh dohody o spolupráci. Vzhledem k programové blízkosti se ale obě strany se rozešly s přáním spolupráce v dalším období.

Mezi kandidátkami nenajdete strany LIDEM a NS-LEV 21 ani Věci veřejné. Liberální demokraté budou podporovat Stranu soukromníků České republiky a doporučili svým členům individuální účast na jejích kandidátkách.

Národní socialisté do voleb nejdou, protože (dle slov předsedy Jiřího Paroubka) nechtějí předstírat hru na demokracii. Paroubek své rozhodnutí zdůvodnil nemožností proniknout do médií a odhadem, že příliš mnoho hlasů poberou protestní subjekty s malým koaličním potenciálem, kvůli čemuž na sebe po volbách „zbudou“ jako strany schopné složit koalici jen ČSSD a TOP 09. Dalším důvodem je finanční slabost strany, což tíží i Úsvit Tomia Okamury.

Hnutí si dle předsedy půjčí peníze v bance a po volbách je splatí ze státního příspěvku. Úsvit do voleb jde jako samostatný subjekt, nicméně na jeho kandidátkách se objeví členové VV. Mezi nimi i Vít Bárta, který bude lídrem v Plzeňském kraji.

EDIT: NS-LEV 21 nakonec do voleb nastupují, ale bez dosavadního lídra Jiřího Paroubka.

Komunisti na Facebooku

Vlivem úspěšné Facebookové komunikaci Karla Schwarzenberga během prezidentské kampaně, se všechny strany ve větší míře zaměřují právě na sociální sítě a to bez výjimek – i strana KSČM. Míra využití se samozřejmě liší, ale nevynechává jí nikdo.

Příznivci Strany občanů Zemanovci si zase můžou k vlastní profilovce na Facebooku přidat odznáček, nebo si vytvořit vlastní billboard, tak trochu po vzoru ANO 2011, které tuto možnost nabídlo již na konci srpna.

Komentář IPM

Strany se konečně vzpamatovaly z šoku vyhlášených předčasných voleb. Možná na ně – podobně jako na vysokoškoláky a pracující lid v kancelářích – působí deadliny. 17. září musí být hotové kandidátky a přes to jaksi nejede vlak. Dohady o spojenectví a kutí piklů jak se dostat na čelní místa kandidátek, které se běžně táhnou dva roky, se teď vyřídily za dva týdny. Uvidíme, komu to nakonec prospěje.

Volební ústředí všech stran jedou na plné obrátky. Dvanáctihodinová pracovní doba je snem z devatenáctého století, která se ale šest týdnů před volbami těžko naplní. Ve štábech se svítí pozdě do noci a emaily lidí z kampaní nevychladnou ani o víkendu.

Výsledky jsou znát. Zatímco první týden a půl po vyhlášení předčasných voleb panoval ve stranách chaos a kampaně se malátně potácely v ringu, aniž by dokázaly rozpoznat, na které straně vůbec stojí jejich soupeř a kde se nachází voliči, šest týdnů před volbami už vypadají mnohem jistěji.

Narychlo spíchnuté výzkumy přinesly první data, hlavní messages byly vytvořeny, první tiskovky jsou za námi. Ve velkém se začínají verbovat dobrovolníci a vůbec tak všechno směřuje k tomu, že co nevidět vypukne kampaňový ohňostroj, ve kterém nějaké mediální legrácky se Šloufem budou slabý odvar.

Máme se na co těšit. Těšte se s námi.

Spoluatoři: Marcela Voželníková, Jakub Konrád.

[fb_button]