Voliči, kryjte se! Co se stane, když se kampaň vymkne kontrole

Marcela KrálikováRůzné

Někdy kampaň prostě ulítne. Začne si žít vlastním životem. Do kampaně totiž vstoupí externí faktor, lidé a jejich tvořivost. Vzniknou parodie, hesla jako #volim_pramici, agent Hitler anebo 10 hodin s Okamurou. Volebním manažerům to ale někdy nevadí.

[fb_button]

Pro kampaň je vždy pozitivní, když dokáže podchytit lidi a motivovat je, aby začali sami tvořit věci podporující stranu resp. kandidáta. Znamená to, že voličům se kampaň líbí a chtějí se zapojit a nějak pomoci. Komplikovanější je, když se stane opak.

Voliči si z kampaně začnou dělat srandu, karikují hesla, plakáty, zanechávají různé offtopic odkazy. Pro stranu to ale nemusí být vždy jednom negativní zpráva. Voliči zasáhli do kampaní i při letošních volbách do Poslanecké sněmovny.

Staňte se i vy agenty 009 – Zničit Krtka!

TOP 09 se během své kampaně založené na Agentovi 009 snažila zapojit voliče, mimo jiné i prostřednictvím webových stránek, na kterých hledala další agenty. Sám Agent 009 nedokáže vlast ochránit, proto potřebuje pomoc a hledá agenty mezi voliči. Cílem bylo, aby voliči vyplnili čtyři údaje, nahráli fotku a stali se agenty.

Úmysl dobrý, agenti horší.

Jako agenti se TOP 09 začali hlásit různí spameři, kolikrát i s vulgárními odkazy. ,,Skuteční agenti“ mezi nimi spíše zanikali. Agentem byl například Hitler, Breivik, někdo využil i fotku Zemanovi dcery Kateřiny či Věry Pohlové (známé pro výrok o internetu).

Objevovali se mise jako: Zničit ODS a TOP 09, Pomůže nám je bramborovej král, Chytnout všechny Pokémony, Zničit Krtka atd.

Agent TOP 009

TOP 09 reagovala na své Facebooku výzvou, aby fanoušci zasáhli: „Agenti TOP 009, na našem novém webu se objevili agenti, kteří nejsou ve službách naší republiky a mají nevybíravé metody. Zasáhněte!“ Dále začala takovéto agenty označovat červeným pruhem s nápisem ,,Nepřátelský agent přistižen při činu“.

,,Nasazení nepřátelských agentů bylo vizuálně i textové poměrně brutální – vyobrazení genitálií i rasistické hlášky byly opravdu daleko za mírou vkusu, ale pomohly nám mobilizovat naše voliče a podporovatele. Důležité je, že jsme v řádu minut zareagovali a situaci řešili,” říká volební manažer strany Jaroslav Poláček.

Po volbách se však TOP 09 zřejmě přestala stránce věnovat, a tak na ní lze najít různé vulgární obrázky a hanlivé texty.

#volím_pravici vs. #volím_pramici

ODS na rozdíl od TOP 09 voliče nevybídla k aktivnímu zapojení se. Voliči začali tvořit a reagovat na kampaň sami. Pro kampaň to mohla být dobá zpráva. Kdyby si z ní voliči nedělali srandu.

Terčem zájmu resp. fantazie voličů se stala hesla, které měla strana na billboardech, komunikovala je na webu, sociálních sítích i jinde. Různé říkanky si o parodie přímo koledovaly.

Z hlavního hesla volím_pravici se stalo např. volím_pramici které dotvářelo koláž lodě (Titanicu) mířící na ledovec (ateo.cz).

pramici

Lidé na Twitteru se předbíhali, kdo vymyslí lepší parodii na volím_pravici. Vznikly texty a hesla jako:

  • Když potřebuju uložit hotovost, #volím_krabici
  • Když chci zalít zahradu, #volím_hadici
  • Když se chci zhulit, #volím_vodnici;
  • Když chci pěstovat víno #volim_vinici atd.

 

Na parodie reagovala ODS tweetem: Děkujeme, že Vás naše kampaň baví. #Volím_pravici.

ODS parodování nevnímala negativně, ale naopak pozitivně. ,,Cílem této části kampaně bylo, aby se o ní mluvilo, a to se podařilo,” říká tiskový mluvčí ODS Jiří Sochor a dodává: ,,Ne všechno se nám samozřejmě líbilo, ale většina parodií byla povedená. Nemyslím si, že se o kampani mluvilo negativně.”

10 hodin s Okamurou

Známé duo Eva a Vašek vytvořilo na podporu Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury neoficiální párvteřinovou znělku. Postupně z ní vzniklo hodinové video a nakonec až desetihodinové video, ve kterém se pár sekundová znělka neustále opakuje.

Toto video dosáhlo až 34 074 zhlédnutí. Takto vysokého počtu zhlédnutí nezaznamenalo žádné z videí uploadovaných na kanál Hnutí Úsvit…

Průšvih nebo virál?

Když se kampaň vymkne volebním manažerům z rukou, může to způsobit jak vrásky na čelech volebních týmů a kandidátů, tak je i potešit. Mazání vulgárních příspěvku, řešení co s nabouraným plánem a záměrem volební tým rozhodně netěší a spíše mu to život komplikuje. Na druhé straně pokud má zparodované video vyšší sledovanost než videa na vlastním kanálu, tak lidé kampani prokazují spíše službu, protože mu pomáhají se šířit.

Po bitvě je každý generál. Pozitivní mutace kampaní budou volební manažeři vždy vydávat za virál a ty negativní zlechčovat. Budoucí volební štáby se ale z příkladů z voleb 2013 můžou poučit a s divokými reakcemi veřejnosti napříště raději rovnou počítat.

[fb_button]