Komunální kampaně 2014: prozatím bizár

Jakub KonrádMonitoring kampaní OZ14

Z hlediska politického marketingu nás za pár dní čekají ty nejzajímavější volby – komunální. Do toho všeho o svou přízeň bojují i kandidáti do Senátu se svými vlastními kampaněmi. Zajímavý mix, díky kterému na nás již několik týdnů útočí billboardy, letáky, stánky na náměstích i sociální sítě. Co zajímavého nám kampaně zatím přinesly?

[fb_button]

V první řadě to je velký počet kandidujících (někdy i překvapivých), kteří usilují o zvolení. Z tohoto důvodu tak bude například v Praze pro voliče připraven skutečně velký hlasovací lístek. V takovémto množství je tak potřeba vyniknout a skutečně zaujmout, k čemu kandidující využívají několik způsobů.

Soutěž a vyhraj!

Plnění předvolebních slibů je dle některých stran zřejmě malým lákadlem pro voliče. Dříve se tak snažili upoutat drobnými dárkovými předměty, ale tato doba již zřejmě také končí. Přichází doba výher a soutěží! S TOP 09 v Praze 8 tak mohli fanoušci vyhrát příslušenství k počítači, s nově vzniklým hnutím A co Brno? zase tablet. Jaromír „Dušomír“ Dušek pro změnu láká na vyhlídkový let. Právě s tímto kandidátem se pak pojí další způsob, kterým se letos hojně bojuje o přízeň voličů a sice…

Pokračující mánie se zpíváním

Strana zelených před rokem svou písní Barva tvýho hlasu způsobila menší průlom. Jednalo se o velmi kvalitní předvolební promo, které svým zpracováním dalece přesahovalo všechny ostatní podobné pokusy. Po zásluze se také píseň stala hitem sociálních sítí. Od té doby se tomuto počinu snaží všechny ostatní strany přiblížit a napodobit ho. Výsledné výtvory však patří spíše do pořadu Hudební masakry, ostatně posuďte sami.

Ne všichni si však troufnou na zpívání či jiné formy umělecké tvorby a snaží se zaujmout jinými svými přednostmi. To však spadá již do další kategorie, kterou je…

Erotika prodává?

Prakticky neustále se v politice hovoří o možném zavedení kvót pro ženy, řeší se rovnoprávnost pohlaví v zaměstnání a bojuje se proti sexismu, například anketou sexistické prasátečko. O to více pak překvapí, když se v boji o Senát prezentuje Laura Janáčková jako hlavní hrdinka seriálu Sex ve městě.

Svou troškou přispělo i hnutí Otevřená radnice Litvínov, které patrně již před volbami posílá své voliče do patřičných míst.

Na lascivitu vsadilo i již zmiňované A co Brno?, u jejichž klipu si divák není jist, zda chce hnutí bojovat s korupcí, či natáčí další reklamu na pilulky podporující erekci (dikce „herců“ i celkové pojetí odpovídá spíše tomu druhému).

Spoty

Některé strany pojímají předvolební boj tradičněji. Voliče oslovují skrze tiskové materiály a spoty. Ani spot však nemusí dopadnout vždy tak, jak bylo původně zamýšleno. Například spot KDU-ČSL v Semilech by se více hodil, jako turistický průvodce či prezentace města, než předvolební klip.

[youtube height=“309″ width=“550″]https://www.youtube.com/watch?v=6cOfCBiwf-k[/youtube]

Ani jejich kolegům z Havířova se však nevedlo lépe. Kdyby se na konci spotu objevilo logo energetické firmy či výzva k přechodu k novému dodavateli elektřiny, byl by to logičtější závěr, než výzva voličům.

[youtube height=“309″ width=“550″]https://www.youtube.com/watch?v=HTqRrbfw-yY[/youtube]

Jiní se rozhodli pojmout spot poněkud netradičně. Například kandidát do Senátu z Alternativy pro Plzeň Michal Drabík se nechal natočit u exkrementů s lakonickým prohlášením, že více od něj voliči nedostanou.

Další kandidát do Senátu Otto Chaloupa, který se shodou okolností také označuje za rebela, zkombinoval klasickou českou pohádku s americkým divokým západem. Zajímavé je, že za použití části pohádky není nikterak stíhán a ani nebyl vyzván ke stažení klipu. Přitom před rokem hýbalo českými médii spojení metelesku blesku, kvůli kterému se dohadovali lingvisté a málem vše skončilo u soudu.

Volič se tak oproti volbám do Evropského parlamentu skutečně nenudí. Snah, jak přilákat voliče, je opravdu hodně a jejich kvalita se značně liší. Pokud byly v článku některé opomenuty, napište nám, rádi je v tom dalším zveřejníme.

[fb_button]