Komunální volby 2014: bizarní volební spoty

Alžběta KrálováMonitoring kampaní OZ14

Komunální kampaně i spoty jsou prozatím ukázkou kreativity lokálních kandidátů. Ve spotech se objevují narážky na Romy, batolata natočená na mobil, kosmonauti nebo rovnou exkrementy.

[fb_button]

V letošních volbách kandidují statisíce lidí a tak není překvapením, že pozornosti internetu neunikne nějaký ten skvost. Jak to vypadá, když se politici rozhodnou natočit hudební videoklip, jsme si ukázali posledně. Dneska se podíváme na klasické hrané spoty.

Co by měl mít správný spot? Drive, kvalitní provedení a hlavně sdělení, které vás přesvědčí jít k volbám. Dnes představované spoty tuhle kombinaci nesplňují. Některé jsou natočené na mobil, jiné jsou postavené na šíleném nápadu, ale především po jejich shlédnutí nebudete mít potřebu kohokoli volit.

Praha jedna volí jedna


A hned začneme něčím, co by za žádných okolností nemělo spatřit světlo světa. Přesto je to umístěno na profilu politické strany, která kandiduje v Praze.

Spolu pro Karvinou – kluci v akci


Děti v politické kampani byly vždy tak trochu tabu, sdružení Spolu pro Karvinou to ale netrápí. „Rozhovor“ dvou nemluvňat natočený mobilem, červené a oranžové písmo, slideshow a hudba jako ukradená z reproduktorů supermarketů – tento klip pravděpodobně jen tak něco netrumfne.

Chceš volit ODS? Rodiče tě vydědí!

Plzeňská ODS se postarala o další příspěvek do kategorie WTF spotů. V dvouminutové hrané scénce se jen dozvíte, že jestli budete volit ODS, naštvete rodiče. A to prosím ve spotu od ODS.

A co Brno sází na erotiku


Hnutí A co Brno? v těchto volbách vyprodukovalo již desítky videí a hned několik spotů. Po sportovním přenosu, hororovém příběhu nebo kovbojce přichází spot plný dvojsmyslů a sexuálního harašení. Spot je na rozdíl od mnohých jiných profesionálně natočený, ale nad nápadem zůstane mnohým rozum stát.

Michal Drabík nabídne koblížky

Patnáctivteřinové video kandidáta na senátora je takovým typickým zástupcem videí z letošních voleb: amatérsky natočené a s šíleným sdělením. Tak co, dáte si?

Kosmonaut z Brna nechal svého psa umřít ve vesmíru


A ještě jednou se podíváme do Brna – tamní ANO pro voliče připravilo pravděpodobně nejnákladnější spot letošních voleb. Tajemný kosmonaut nastupuje do brněnského orloje, zatímco v rukou drží buldočka. Raketa vyletí, ale kosmonat se hned vrací a přistane opět na brněnském náměstí, kde odhalí svou identitu, zatímco buldoček je odsouzen ke smrti v raketě. Co tím chtěli tvůrci říci? Proč budoucí primátor zabil svého psa?

Ve skutečnosti se jedná o rafinovaný způsob, jakým se vymezit vůči ČSSD v čele s Romanem Onderkou, která v Brně představuje největšího soupeře ANO. Brněnský orloj za 12 milionů je totiž jedním ze symbolů Onderkovy éry a ztělesňuje nekompetentní řízení města. Francouzský buldoček měl poté hrát „brněnského mopse“ Chrise, který Onderkovi sekunduje ve skvělém spotu z roku 2010.

Takže i kdybyste náhodou pochopili hned napoprvé, že ANO hodlá ukončit Onderkovu vládu, pravděpodobně se pořád ptáte: opravdu ANO útočí na ČSSD přes psa? Na ten nejpozitivnější symbol, který je s Onderkou spojený?

ČSSD kope za Prahu 8


Další amatérský spot, ale tentokrát bez klepající se kamery. Kandidátům se alespoň podařilo v půlminutě představit pár programových bodů pro sport, ale dojem z jejich výkonů před kamerou i na hřišti je přinejlepším rozporuplný… Budou takto výkonní i jako zastupitelé?

Nekorektní Toryové z Ostravy ví, kdo krade kabely


Že se dá spot vytvořit i téměř zadarmo ukazují Toryové. Ti postavili svou kampaň na heslech jako „Ostrava nemusí být černá“ nebo „Konečně řešení“ a v podobném duchu pokračují také ve svém spotu. Kvalita je amatérská, kamera se chvěje, ale tady to vůbec nevadí. Důležité je sdělení, které si svou cílovou skupinu určitě najde. A té na technickém zpracování vůbec nezáleží.

[divider scroll_text=““]

Jak je vidět, větší rozpočet nemusí automaticky znamenat lepší sdělení a schopnost přilákat voliče k urnám, na druhou stranu účast profesionálů na natáčení se projeví vždy.

U nízkonákladových kampaní by mělo platit pravidlo, že by si kandidát měl výrobu spotu velmi rozmyslet. Bez zkušeností a techniky to pravděpodobně dopadne nevalně a kandidát se zbytečně ztrapní. Ušetřené peníze může vložit třeba do letáků, kde takové riziko sice hrozí také, ale je výrazně menší.

Znáte jiný zajímavý spot? Napište nám do komentářů nebo na náš Facebook.

[fb_button]