Komunální volby 2014: volební songy

Karel KomínekMonitoring kampaní OZ14

volebni-pisne-2014

AKTUALIZOVÁNO Zpívající právník, rapující doktor z Hradce Králové, havajský song o Slaném, nebo skupinová písnička o ideální značce KDU-ČSL. Různé žánry, různá kvalita. Tak vypadají předvolební songy z komunálních voleb 2014.

[fb_button]

Komunální volby 2014 se nezadržitelně blíží. Kampaně zabírají stále více veřejného prostoru, jsou na billboardech, plakátech, v tramvajích i na internetu. YouTube dalo politikům jednoduchý přístup k divákům a opětovně nastartovalo tvorbu volebních spotů. Dnes se podíváme na jednu specialitku, kterou kandidáti využívají stále častěji – volební songy.

Upřímně, nikdy jsme potřebu vytvářet písničky pro volební kampaně (navíc komunální) příliš nechápali. Spíše než cokoli jiného se totiž stanete terčem posměchu internetové generace a vaše videa budou sbírat palce dolů a uštěpačné komentáře. Ale kdo chce kam…

Buď zdrávo, právo!

Zpívající právník Ivo Jahelka (TOP 09) zpívá o tom, proč kandiduje, jak by stát neměl být dojná kráva a připomíná, že neznalost zákona neomlouvá. Nám se do vkusu moc netrefil, ale na své fanoušky jistě zapůsobil. Jahelka má co říct a tak má jeho song reálný obsah.

Há-Ká aneb Hradec mazec

Zatímco většina kandidátů volí – vzhledem ke svému věku a cílové skupině zcela správně – tradiční hudební žánry, najdou se i tací, kteří z určitých důvodu preferují rap. Předně – nemusíte umět zpívat. A taky toho stihnete hodně říct. Problém ovšem nastává, když jen mluvíte.

Před rokem se z rapového videa Zelených stalo nejúspěšnější video voleb – ale to vše díky dobrému nápadu, klipu a především osobě kandidáta. Naopak o pár dní později se objevilo obdobně laděné video postaršího odboráře, které se stalo jedním z nejvysmívanějších počinů voleb 2013.  A Jaromír Dušek na nás nyní opět dýchl z klipu Doktora Rappera.

ANO, jsme v Bohumíně

Že se přeci jen dá natočit zajímavé rapové video ukazují v Bohumíně. V čem je rozdíl? Zatímco Doktor Rapper se svou kšiltovkou otočenou vzad působil dosti nepatřičně, drsným klukům z Bohumína věříte každé slovo. Autentický přízvuk a volba slov vše jen podtrhuje. Tohle určitě není první písnička, kterou v Bohumíně natočili.

ANO, ANO, ANO, ve Slaným bude líp

Růžové ukulele, havajská košile, slaměný klobouk, Standa Berkovec a kulisy malé středočeské obce – z toho zaručeně uvaříte pouze instantní nadzvedávač obočí. Tentokrát se do klipu alespoň dostaly konkrétní sliby a strasti ze života místních obyvatel. A letní, pohodová atmosféra! Za pomyslný vrchol klipu můžeme označit pasáž, kde kandidát zpívá o slibech na vodě, zatímco stojí po pás v kašně. S kloboukem. A ukulele.

Ká-dé-úú, značka ideál

Se svou písní přispěchali i kandidáti z KDU-ČSL a nezávislí z Velkého Meziříčí. Ostatní songy v naší hitparádě jednoduše nemůžou konkurovat kvalitě hudebního zpracování, trochu horší je to s klíčovaným videem. Textově to není úplně terno, ale pokud si to pustíte alespoň 3x, bude vám určitě v hlavě znít Ká-dé-úú, značka ideál déle, než by se vám mohlo líbit. A o to ostatně nakonec jde, nebo ne?

To je on! Fašistická estetika lidovce Zdeňka Papouška

Co se stane, když skloubíte operu a metal s fašistickou estetikou? Hymna Zdeňka Papouška, který kandiduje v Brně za KDU-ČSL. Ačkoli hudbě nelze upřít určité kvality (zejména hlavní kytara je skvělá), bicí z elektrických kláves a amatérský spot zvládl leccos pokazit.

Krize z Roztok

Ještě před bonusem si pustíme tuhle veselici o krizi z Roztok. Teatrální vystoupení jako vystřižené z naivního muzikálu má stejnou vadu jako mnoho ostatních songů – ačkoli je hudbení stopa nahraná poměrně kvalitně, veškeré snahy interpreta zabíjí amatérský klip. Ale to je vlastně všechno jedno, protože voliči od svých komunálních politiků chtějí úplně jiné věci, než aby poskakovali po městě.

Bonjůs nja konjec: Dušomír se vrací

Jaromír Dušomír Dušek se vrací! Tentokrát v písni o kamionech ze srpna letošního roku. Pokud přeložíte text téhle pecky mezi prvními třemi šťastlivci, vyhrajete vyhlídkový let!

[fb_button]