Komunální volby: jak zjistíte, koho volili vaši sousedé?

Karel KomínekRady a návody

Chystáte se kandidovat v komunálních volbách? Pak vás jistě zajímá, v jakých částech vaší obce máte nejlepší šance na úspěch. Naštěstí v ČR jsou volební okrsky i data k dispozici na pár kliknutí. My vám přinášíme univerzální návod pro základ vaší strategie v komunálních volbách.

Volební data jsou základem každé strategie - od komunálu po prezidentské kampaně. Bez znalosti bojiště máte velkou nevýhodu. K lepšímu porozumění volebních obvodů vytvářejí političtí konzultanti a analytici volební mapy, které všichni znáte z volebních speciálů médií.

Tyto mapy vytvářené k jiným volbám ale bohužel nemůžeme pro komunální úroveň použít.  Zaprvé jsou typicky vytvářené maximálně na úroveň obcí, takže by celé vaše bitevní pole svítilo jednou barvou. Za druhé v ostře sledovaných celostátních volbách kandidují velké formace, které na komunální úrovni vůbec nemusí hrát roli.

Za všech okolností je samozřejmě jednodušší si nechat mapy vytvořit na míru, ale pokud kandidujete v menší obci, nebo máte omezený rozpočet, můžou vám výrazně pomoci i nástroje, které jsou k dispozici zdarma. Nezapomeňte, že ve většině případů nemá smysl vést kampaň všude, ale pouze na klíčových částech obvodu.

K čemu volební mapy můžete použít:

  • Umístění propagačních materiálů a ploch
  • Umístění aktivit a prvků kontaktní kampaně
  • Door-to-door kampaň
  • Lokace pro roznos letáků
  • Etc.

školení

Jak vyhrát komunální volby

Naučte se, jak vést politické kampaně od politických konzultantů a získejte výhodu hned na začátku.

Více informací

Volební výsledky získáte i za jednotlivé ulice

Krokem číslo jedna je získat volební výsledky za vaši obec. To je v Česku skutečně jednoduché, protože výsledky jsou k dispozici na několik kliknutí na internetu. Může za to prozíravé rozhodnutí z minulosti, které z Česka vytvořilo jednu z nejtransparentnějších zemí co se volebních dat týče.

Všechna data naleznete na Volby.cz, které spravuje Český statistický úřad. Zde stačí kliknout na rok voleb, které vás zajímají nejvíce. V případě komunálních voleb tedy typicky volby z roku 2018, nicméně zejména pokud kandidujete za uskupení s celostátní působností, není na škodu se podívat i na výsledky sněmovních voleb na území vaší obce.

V následující ukázce se podíváme, jak získat data pro město Krnov s 23 000 obyvateli při hranicích s Polskem v Moravskoslezském kraji.

Image
Klikneme na rok voleb, tedy typicky komunální volby z roku 2018. Nelekněte se - vyskočí na vás seznam různých termínů doplňovacích a opravných voleb, ale stačí sjet úplně dolů v seznamu a kliknout na řádný termín (poslední odkaz dole).
Image
Na další obrazovce vyberte území z mapky nebo najděte obec pomocí odkazů pod mapou.
Image
Jakmile najdete vaši obec, máte dvě možnosti, jak detailní výsledky si necháte zobrazit - jeden odkaz vede z kódu obce a druhý z písmene X.
Image
Při kliknutí na šestimístný kód obce dostanete výsledky za celou obec bez většího detailu...
Image
...ale při kliknutí na písmeno X vedle názvu obce získáte možnost si vybrat jeden z 27 okrsků (počet okrsků se liší dle velikosti obce).
Image
A tady již vidíme výsledky za krnovský okrsek č.1, který ovládla kandidátka Sdružení nezávislých starostů. Obdobným způsobem se samozřejmě můžeme podívat na všechny okrsky a tedy všechny části naší obce.

Máte volební data. Kde se ale nachází jednotlivé okrsky?

Samozřejmě získat data za jednotlivé okrsky je jen část úspěchu. Teď je potřeba se podívat, kde jednotlivé okrsky ve vaší obci leží. I tyto informace nabízí stát zdarma on-line, i když pravda, cesta k nim patří mezi ty krkolomnější.

V následujících krocích budeme opět pracovat s daty pro Krnov. Tentokrát všechna data nalezneme na webu Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.

Image
V prvním kroku je potřeba zadat jméno obce do vyhledávacího políčka a potvrdit tlačítkem Vyhledat.
Image
Pokud vše klaplo, vidíte název obce nahoře už jako součást stránky. Následně klikneme na tlačítko Plošný výběr.
Image
Poté, co se načte mapa naší obce, je potřeba kliknout na tlačítko Vrstvy...
Image
V sekci Vrstvy je poté potřeba kliknout na plus vedle Vyšší územní prvky a zakliknout Volební okrsky.
Image
Pokud jste postupovali správně, objeví se na vaší mapě hranice okrsků nepravidelných tvarů. Jednotlivé okrsky jsou na plochu různě velké, cílem je totiž to, aby v nich bydlelo zhruba stejné množství obyvatel. Proto některé mohou zahrnovat jen půlku ulice a další čtvrtinu okrajové části města. Problémem je to, že čísla okrsků jdou velmi špatně vidět. Při troše trpělivosti je ale najdete.

Kdy je lepší profesionální řešení?

Postup, který jsme představili výše je určitě dostačující pro velké množství kampaní. Pokud to ale s cílením myslíte vážně, je rozumné zvážit vytvoření profesionálních map, které zvládnou promítnout data z voleb přímo do mapy a nebude tak nuceni pracovat s dvěma oddělenými zdroji. Takové mapy ovšem musí vytvořit politický konzultant, protože příprava dat a specializovaný software jsou mimo dosah většiny kandidátů.
Volební účast
V profesionálně zpracovaných mapách jsou jednotlivá území barevně odlišena, takže orientace je v mapě výrazně jednodušší.
Druhý způsob zobrazování dat v prostoru je pomocí tzv. geotargetingu, kdy se do mapy zobrazují jednotlivá adresní místa. Pro ta je sofistikovaným výpočtem přiřazena hodnota, která vyjadřuje statistickou šanci, že se obyvatelé zachovají ve volbách určitým způsobem - jinými slovy procentuální šance, že vás budou volit. To vše je možné zobrazit do on-line mapy, kterou můžete využívat pohodlně rovnou v terénu z mobilu, třeba při door-to-door kampani. Tato analýza patří mezi nejsofistikovanější strategické podklady.
Image
Samozřejmě možnosti analýz volebních obvodů jsme pouze nakousli, ale věříme, že i tak zde spousta budoucích kandidátů najde zajímavé informace. Pokud aktuálně přemýšlíte, jak začít se svou politickou kariérou třeba v komunálu, doporučujeme naše školení, kde získáte základy pro vybudování kvalitní strategie, zjistíte, jak ve skutečnosti funguje volební systém i jak na kontaktní kampaň.

školení

Jak vyhrát komunální volby

Naučte se, jak vést politické kampaně od politických konzultantů a získejte výhodu hned na začátku.

Více informací