V minulé části našeho mini seriálu jsme se podívali na významy barev v politice a příběh o přebarvení stran v USA. V dnešní části nás bude zajímat vývoj log českých stran, který bude pokračovat i příště. V poslední části představíme unikátní sociologický výzkum Akademie věd.
[fb_button]
[message_box title=“Obsah“ color=“blue“]
- Loga a barvy politických stran 1/4: Svazující barvy
- Loga a barvy politických stran 2/4: ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09
- Loga a barvy politických stran 3/4: ODS, KDU, SZ, Svobodní…
- Loga a barvy politických stran 4/4: Která loga pozná český volič?
[/message_box]
K čemu je logo? Logo slouží jako informační zkratka. A ne nutně jen metaforická – v málo rozvinutých zemích jsou na volebních lístcích místo/kromě jména kandidátů loga, resp. piktogramy. Jednoduše proto, že velká část voličů neumí číst.
Značka dokáže ve vnímání voličů vytvořit rozdíly mezi nabízenými alternativami a tím hrát velkou roli v rozhodovacím procesu. Přece jenom, když o vás volič nebude vědět, nebo vás nebude schopný rozlišit od konkurence, těžko se pro stranu rozhodne.
Logo také umí vytvořit asociace, které změní vnímání strany u voliče. Některá loga na první pohled vypadají nedůvěryhodně nebo nekompetentně.
Toto jsou jen některé z mnoha důvodů, proč je velmi rozumné, aby politické strany věnovaly vizuálním prvkům velkou pozornost. Pojďme se podívat na stručnou historii log českých politických stran.
ČSSD
ČSSD po obnovení činnosti v roce 1989 začala používat své logo ze Třetí republiky, které se silně odkazuje k jejímu původu v dělnickém hnutí.
„Historická rudá barva odráží realitu historické ČSSD do r. 1938: je jednak znakem naděje na přátelské uspořádání společnosti, které mělo být podle převážné části členů strany dosažitelné vývojovou variantou, jednak znamením piety za oběti, které ČSSD přinesla v boji s totalitními a autoritativními režimy 19. a 20. století,“ popsala logo strana.
Od voleb roku 1990 používá ČSSD motiv růže. „Růže symbolizuje triádu společenského partnerství spravedlnost-solidarita-svoboda odrážející realitu Evropských společenství a sociálně tržní ekonomiky,“ doplňují socialisté. Původní růže byla oproti té současné výrazně hranatější, základní barvou loga byla modrá doplněná o červenou.
Historii log sociální demokracie poměrně netradičně udávají zejména spory o autorská práva. Na přelomu let 1998-1999 tyto problémy vyústily ve vypsání konkurzu na nové logo.
Vybrána byla varianta výrazně zakulacené růže, které dominovala červená barva. Lístek zůstal zelený a měl symbolizovat směr udržitelného rozvoje, který do levicových hnutí začal pronikat.
Během předsednictví Jiřího Paroubka byla vytvořena nová podoba loga. Logo vzniklo jako součást rebrandingu strany po komplexním marketingovém výzkumu agentury PSB (která v roce 2013 a 2014 pomáhala hnutí ANO). Strana opustila žlutou barvu a nově začala užívat sytě oranžovou. Více o změně barvy ČSSD se dočtete v předchozím díle.
Do všeho ovšem opět zasáhl autorský spor a v roce 2011 se strana musela vrátit k logu z konce 90. let. Nicméně oranžová barva zůstala zachována a dnes je logo v oranžovém provedení nejpoužívanější variantou.
Pro ČSSD byl nejvýznamnější rebranding za Jiřího Paroubka. Strana se stala na první pohled rozpoznatelnou a podařilo se jí vytvořit silnou, moderní vizuální identitu.
ANO
ANO 2011 bylo trochu paradoxně založeno až v roce 2012. První logo obsahovalo ještě úplný název strany a využívalo červenou, bílou a modrou v kombinaci s tmavým odstínem pro vykreslení okrajů a nápisu “2011”. Napravo vedle loga se nacházel přepis zkratky “akce nespokojených občanů”. Skutečný význam zkratky ANO dnes pravděpodobně většina voličů ani nezná.
Tato první verze loga se nedočkala kladného přijetí u designérů, zejména za špatné pořadí barev na české trikoloře, která tak odpovídala Holandsku.
Už během roku 2012 ale Babišovo hnutí své logo změnilo. Nově všechna písmena dostávají červenou barvu a přibyl modrý vykřičník. Pod logem se ještě stále nacházel letopočet. Logo bylo obvykle doprovázeno červeným kosodelníkem s modrými linkami na horním a dolním okraji a bílým nápisem “má to smysl”.
Díky použitému fontu ale logotyp nevypadal příliš důvěryhodně a profesionálně, písmo bychom s trochou nadsázky mohli označit až za žertovné.
Až v červenci 2013, tedy pár měsíců před triumfem ve sněmovních volbách, ANO mění logo na podobu, kterou známe dnes. Z loga mizí vykřičník a letopočet, naopak přibyl nápis “politické hnutí”.
Podobnou berličkou si kdysi musela vypomoci i jiná začínající značka – Věci veřejné. Ta ovšem tehdy zvolila „politická strana“ zatímco v komunikaci Babišova hnutí se s tímto slovem nikdy nesetkáte. Vše tak krásně zapadá do étosu „nejsme politici“.
Všechna písmena na novém logu byla vyvedena v modrofialové barvě a “o” nahradila dnes už ikonická bublina – v té bylo původně napsáno “jsme tady” a později se objevuje “bude líp”.
“Na začátku léta 2013, před vyhlášením předčasných voleb, mělo hnutí ANO 2 % povědomí. S příchodem nového komunikačního týmu přišla i nová komunikační strategie. Petr Topinka společně s týmem vytvořili slogan „Bude líp“, jako definici/příslib nutné změny. Toto jednoduché představení bylo poté odkomunikováno právě v logu,” sdělila strana.
Nový vizuál ANO je jednoznačným úspěchem. Ve světě nedostatku barev se straně podařilo najít rozpoznatelný odstín, přesto je nejpoužívanější barvou bílá (kterou dříve na chvíli okupovala Strana práv občanů). Piktogram bubliny má navíc mnoho kreativních využití.
Mimo jiné ANO svým vizuálním stylem z roku 2013 nastavilo pravidla správně oblečeného politika v roce 2014, kdy nás v Evropských, komunálních i senátních volbách přesvědčovaly tisíce kandidátů v bílých košilích bez kravaty.
Za povšimnutí také stojí, že ve volbách 2014 používala velmi podobné logo strana ANeO (Aktiv nezávislých občanů), za kterou kandidoval například známý podvodník a organizátor Vanrnsdorfských protestů Lukáš Kohout. Písmena byla vyvedena podobným fontem, dokonce i ve velmi podobné barvě. Jestli strana začala toto logo používat až v reakci na změnu loga ANO se nám nepodařilo potvrdit.
KSČM
Současné logo používá KSČM od své registrace v roce 1990. Komunistická rudá hvězda ustoupila v logu dvojici třešní, ale úpně z loga nezmizela. Stále ji najdeme nad písmenem M, ale postupně ustupovala do pozadí.
“Třešně v logu odkazují na historii pařížské komuny z roku 1871, kde rudá barva byla symbolem komunistického hnutí. Zelený lístek třešní má symbolicky vyzdvihovat důležitost a význam života jako takového, můžeme říci, že zelený lístek odkazuje k významu hodnoty životního prostředí. Hvězda nad písmenem M ve zkratce názvu strany vyjadřuje internacionální povahu KSČM,” vysvětlilo tiskové oddělení KSČM.
Způsobí stálost loga to, že jej rozpozná nejvíce voličů? Prozradíme v posledním dílu.
TOP 09
TOP 09 vydrželo její první logo pouze čtyři měsíce. Původní logo zaregistrované v dubnu 2009 už v červenci téhož roku nahradilo logo současné. Původní žluto-modré logo se dvěma střechami sklidilo tvrdou kritiku u odborníků. „Jací grafici by připravili značku, která primitivní stylizací střechy zapadá mezi stovky amatérských log stavebních firem?,“ psalo se tehdy na Font.cz.
Současné logo TOP 09 bylo navrženo s požadavkem na barevnost trikolory. „Logo je v barvách národní trikolory, kterými chceme zdůraznit potřebu vlastenectví. TOP 09 tím zdůrazňuje, že pojmy jako vlastenectví, slušnost a hrdost na svoji zemi jsou nezbytnou výbavou aktivního občana, politika zejména,“ uvedl tehdy předseda přípravného výboru TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Vzhledem k blížícím se volbám a potřebě změny loga v co nejkratším čase nemá logo TOP 09 žádný piktogram. Výsledkem je barevný přechod z červené do modré se stylizovaným nápisem TOP 09 v konzervativnějším, patkovém fontu.
Ani tentokrát nebyli někteří odborníci spokojeni, nezdál se jim zejména barevný přechod: “Kombinace písem je hodně zvláštní. Barevný přechod ve mně budí dojem „právě jsem si koupil photoshop a zkouším, co to umí, “ řekl tehdy pro Týden.cz Martin Charvát z Konektoru. Co o logu píše sám jeho autor si můžete přečíst zde.
Kvůli barevnému přechodu se pro TOP 09 nevžila jedna barva, pomocí které by ji znázorňovala např. média. V sociologických průzkumech se používá barevný přechod i středová fialová. Straně se ale přes to v kombinaci s dalšími prvky podařilo vytvořit silnou identitu.
[divider scroll_text=“nahoru“]
V příštím díle se podíváme na zbylá loga z české politické scény a v posledním dílu představíme data o znalosti log získaná při exkluzivním šetření CVVM.
[fb_button]
Politický konzultant se zkušenostmi z českých a slovenských kampaní. Zaměřuje se na vytváření strategických podkladů pro základy politických značek i celých kampaní. Nevyhýbá se ani kreativě.