Loga a barvy politických stran 3/4: ODS, KDU, SZ, Svobodní a další strany

Karel KomínekVizuální prvky v politice

Ve třetí části se podíváme na vývoj log dalších českých politických stran. V minulé části jsme představili vývoj log a identity ČSSD, ANO nebo TOP 09 a celou sérii zahájil článek o barvách v politice. Poslední díl naší série zakončíme unikátním sociologickým šetřením z dílny CVVM o znalosti log v ČR.

[fb_button]

[message_box title=“Obsah“ color=“blue“]

[/message_box]

ODS

Hlavním prvkem loga pravicové ODS je pták letící (paradoxně?) doleva. Toto logo se objevilo poprvé v roce 1992 a bylo v průběhu let doprovázeno různě stylizovaným nápisem ODS. Pouze v roce 2009 se ODS rozhodla těžit ze své vládní účasti a předsednictví Česka v EU a některé materiály doplnila o stylizovaný nápis “volby 09” v barvách odkazujících na české předsednictví.

ods

Různé verze loga ODS zahrnují i alternativy odkazující k logu americké NBA, Evropské unie (!) a existuje i varinta, kde je dříve dominantní pták uzavřen do srdce. Samotný odstín loga se v průběhu času měnil, v některých verzích byla barva až do fialova a ustálila se na modré, která v posledních letech bledne. Původně chtěla strana používat i doplňkovou oranžovou barvu, ale tu při svém rebrandingu začala používat ČSSD.

Po korupčním skandálu, který vedl ke konci vlády Petra Nečase, spadla strana na úroveň 7 % zisku ve volbách do Poslanecké sněmovny. Z ODS se stala značka, za kterou se styděla i řada jejich starostů. Hodně se to poté odrazilo na prezentaci strany v komunálních volbách, kdy příslušnost k ODS některé vizuály doslova tajily. Jako příklad můžeme uvést kampaň „Ostrava pro mladé“ nebo vizuál z Hořic.

ods-horice

KDU-ČSL

KDU-ČSL používala od doby svého vzniku v roce 1918 více symbolů, například i kříž. Po válce strana měla za symbol českou vlajku, a až za éry Josefa Luxe vzniklo logo s abstraktní zeměkoulí v barvách trikolory.

Na konci roku 2007 lidovci vyhlásili grafickou soutěž v rámci které postoupily čtyři návrhy do druhého kola, mimo jiné i stylizovaný lipový list, nicméně ještě ve variantě modrá-světle modrá-červená-bílá. Nakonec ale strana opět žádné logo nevybrala a nadále používala pouze stylizovaný název strany (logotyp).

loga2-kdu

V roce 2009 poté lidovci přešli na žlutou barvu a i rebrandingem se tak odstřihli od původní KDU-ČSL, kterou opustili někteří dlouholetí straníci, aby založili TOP 09. Na logo došlo až v roce 2012, kdy si strana konečně vybrala zmiňovaný lipový list, nicméně přizpůsobila jej žluto-modrému designu.

Oproti původní variantě straníci do loga přidali jednu čáru navíc, čímž v logu vznikl kříž, tradiční symbol křesťanství. Na druhou stranu tvar lipového listu byl tímto krokem značně upozadněn a výslednému logu se např. v politologických kruzích přezdívá “drátem do oka”.

kdu

Zelení

Strana zelených původně používala čtyři srdce, z nichž tři byly zelené a jedno červené. Díky jejich uspořádání vytvořila čtyřlístek, který strana v další verzi loga, tentokrát již plně zelené, dotáhla do dnešní finální podoby. Ačkoli má strana posledních několik voleb problémy s překročením klauzule, vizuální styl má silný a moderní.

sz

Svobodní

Strana svobodných občanů používá logo s beranem od poloviny ledna 2009. Změny v logu proběhly v roce 2012 a poté před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014. První změna byla spíše kosmetická a přizpůsobovala logo lepší čitelnosti při tisku malých rozměrů, třetí verze loga reflektovala zkratku Svobodní.

svobodni

Berana si Svobodní vybrali, protože “je znám svojí neústupností až tvrdohlavostí, pokud jde o základní princip, budeme vždy neústupní jako berani,” píše tiskové oddělení. Zelenou barvu považují za barvu volnosti, přírody a přirozeného řádu.

SPO

Strana práv občanů – Zemanovci, jak se strana původně nazývala, používala za dobu své existence celkem tři loga. První z nich při příležitosti vzniku strany v roce 2009, v roce 2013 došlo ke změně zvětšením slova “Zemanovci”.

zemanovci

Naopak na mimořádném sjezdu, který se konal v březnu 2014 po propadu strany ve sněmovních volbách 2013, prohásil čestný předseda Miloš Zeman: “Od praporu se neutíká. Rád zůstanu vaším čestným předsedou. Prosím vás ale, abyste odstranili z názvu strany slovo Zemanovci.” Strana se tehdy přejmenovala na SPO a lehce pozměnila i logo.

Piráti

Piráti také vznikli v roce 2009 a logo dostali prakticky přiděleno od mateřské strany ve Švédsku. Stejně jako v jiných zemích i čeští Piráti vložili do loga národní vlajku. Samotná vlajka se odkazuje k podobě loga serveru Pirate Bay. “Logo s pirátskou vlajkou připomíná mocenský útok na server The Pirate Bay, který vyprovokoval vznik pirátských stran,” píšou Piráti.

pirati

“Naše základní myšlenky – svobodné šíření informací a ochrana soukromí s národností nijak nesouvisí. Proto jsme logo v r. 2011 „vrátili“ do základního mezinárodního provedení,” doplňuje strana. Dnes mají Piráti vytvořený grafický manuál, ve kterém kromě černé a bílé figuruje dalším sedm pestrých barev, které používají jako doplňkové.

[divider scroll_text=“Nahoru“]

Příště naši sérii zakončíme unikátní prezentací dat z šetření CVVM o znalosti log v České republice, která zpracovává Sociologický ústav Akademie věd ČR.

[fb_button]