Eurovolby: Poslední týden kampaní většina stran zaspala. O superdebatu nebyl zájem

Jakub KonrádMonitoring kampaní EP14

Liška SZ kampaň

Většina stran si na poslední týden neschovala žádné překvapení. Nejaktivnější byli Zelení, kteří představili kampaň window-to-window a Zelený ostrov. Některé strany poslední týden zachraňovaly spoty, jiné kompletně rezignovaly.

[fb_button]

EU voliče opravdu nezajímá

Jelikož volby do Evropského parlamentu voliče tradičně nezajímají (což ostatně potvrdil i poslední průzkum), pokusila se česká média občany o této instituci informovat, ale také vzdělat a otestovat znalosti o Evropské unii. Voliči také měli možnost poprvé vidět lídry vybraných stran v superdebatě. Ta byla na českém Twitteru značně komentovaným tématem, co do počtu diváků však byla méně sledována, než například čtvrtfinálový hokejový souboj mezi Švédskem a Běloruskem.

ebook-in-post

Přeci jen trocha novátorství

Ani samotné strany se nijak výrazně nepokusily voliče oslovit a přimět je dorazit k urnám. Výjimkou byla opět Strana zelených, která do českého politického marketingu zavedla nový druh kampaně: window-to-window.

Kromě toho se pochlubila zahraničním podporovatelem, známým horolezcem Reinholdem Messnerem a uprostřed Vltavy v Praze vytvořila kontaktní centrum Zelený ostrov.

Vltava se zalíbila také TOP 09, která spojila setkání voličů s kandidáty a ochutnávku zahraničních lahůdek. Mezi všemi zúčastněnými pak vynikal Miroslav Kalousek s opravdu stylovým trikotem.

Hnutí ANO takto velkou akci nepořádalo, rozhodlo se však vytvořit si vlastní reklamní plochy. Po republice strana nechala rozmístit trafiky vyrobené z dřevěných palet, které nesly jednu z message kampaně. ANO tak trochu navázalo na své „balíky“ z kampaně do Poslanecké sněmovny. Kromě toho byl představen další animovaný spot.

Když nevíš coby, zachrání tě spoty?

I hnutí Úsvit vsadilo v posledním týdnu na spoty, v nichž si zahrála Kateřina Radostová a Roman Škrabánek. Druhý jmenovaný pak ukázal, že točení spotů není jednoduchou záležitostí.

ODS pokračovala ve své kampani, ve které bojovala za korunu. Občanští demokraté využili také píseň Jaromíra Nohavici. Navzdory vyznění článku je však potřeba říci, že tato píseň byla publikována již 2. ledna 2012 v rámci alba Virtuálky 3, které dal Nohavica volně ke stažení a píseň tak nebyla vytvořena speciálně pro kampaň ODS, jak článek naznačuje.

Prostor pro jednotlivé kandidáty

V tomto týdnu pak byla také odhalena pravá totožnost Kapitána Karla, za kterého se vydával Karel Kasal z Občanské konzervativní strany.

To ČSSD neodhalila nic, jen jejich mládežnická organizace, Mladí sociální demokraté, zveřejnila další spot a jejich kandidát, Vojtěch Mynář, se pokusil zviditelnit vlastním klipem. Ženy-kandidátky takováto videa vyrábět nemusely, o jejich představení se svým osobitým způsobem pokusil Blesk.cz.

V eurovolbách se strany moc nepředvedly

Kdo čekal více, bude zklamán. Volby začaly, kampaně skončily a nutno přiznat, že až na výjimky byly dosti nevýrazné. Strany zřejmě neměly chuť prezentovat se voličům něčím novým. Jakoby se před dalšími volbami na podzim (komunální a senátní) nechtěly finančně a kreativně vyčerpat.

Navíc volebních kampaní si v nejbližších letech užijeme opravdu hodně. V roce 2015 bude čas si oddychnout, ale následující roky nás čekají každý rok nějaké volby. Snad budou kampaně budoucí zajímavější podívanou, než tomu bylo v případě eurovoleb.

SpoluautorMarcela Voželníková

[fb_button]