Monitoring kampaní: nejkreativnější jsou malé strany, partaje se ale moc nepředvedly

Jakub KonrádMonitoring kampaní EP14

ep14-monitoring-ipm

Neparlamentní strany jsou kreativnější, než velké a zavedené partaje. Zelení a TOP 09 jsou nejtransparentnější ze všech stran. Klára Samková byla vyškrtnuta z kandidátky a záhadný kapitán Karel pluje na virální vlně. Jinak moc k vidění nebylo.

[fb_button]

Aby vůbec voliči věděli, kam zvolení kandidáti poslání, bylo představeno „zákulisí“ Evropského parlamentu a jeho sídlo ve Štrasburku. Pro rekapitulaci byl také představen nový volební průzkum, který se sice vztahoval k případným volbám do Poslanecké sněmovny, ale i tak toho hodně napověděl o aktuální podpoře jednotlivých stran. Někteří si navíc mohli volby vyzkoušet nanečisto. Na stejném serveru se navíc čtenáři seznámili s praktikami, kterými se je strany pokusili oslovit.

ebook-in-post

Financování kampaní

Poněkud zajímavější, alespoň co se nových informací týče, byl průzkum transparentnosti financování kampaní. Z toho nejlépe vyšla Strana zelených a TOP 09. Zelení byli takto oceněni i přesto, že se svou kampaň pokusili financovat primárně z příspěvků od malých dárců. Strana sice nevybrala kýženou cílovou částku, přesto vybrala výrazněji více prostředků, než strany jiné.

Trochu paradoxní situace nastala v případě hnutí Úsvit, jelikož jediný příspěvek darovala již vyškrtnutá Klára Samková. Nejméně sdílný a ochotný mluvit o příspěvcích pro stranu pak byl Jiří Paroubek, předseda a lídr strany LEV 21.

Co dělá potenciální vítěz?

Výsledky předvolebních průzkumů, potažmo výsledky transparentnosti financování kampaní, však kampaně stran netvoří. Na druhou stranu originální tvorby nebylo ani tento týden moc vidět. Snahu mělo například hnutí ANO, které představilo svůj spot, ve kterém rozvíjelo svou hlavní myšlenku. Voliče se snažilo také nalákat na vyšetření rakoviny kůže.

Pokračování zpívánek

Také Zelení představili nový spot, ve kterém navázali na „zpívánky“ své kampaně do Poslanecké sněmovny. Kromě toho se činil i jejich kandidát Šádí Shannaáh, který ve své verzi písničky Happy pokračoval v pozitivním trollingu hnutí Úsvit. Konkrétně se tato strana v tomto týdnu zmohla jen na vyjádření ke kauze odvolání Kláry Samkové.

O kreativitu se pokusili i kandidáti lidovců, kteří po vzoru pořadu Alles Gute představili brněnský hantec jako jeden z oficiálních evropských jazyků. To ODS se prezentovala jednoduchým videem, které varuje před evropskými daněmi. Na stejné téma vytvořila spot také Strana svobodných občanů, které se nebála mírné kontroverze a použila známé české politiky.

Neznámý kandidát vs. parlamentní strany

Více toho od parlamentních stran k vidění nebylo. Sociální demokracie sice zveřejnila další spoty s Janem Kellerem, ty se však nijak neodlišují od těch předcházejících. Na druhou stranu je to více, než doposud udělali komunisté. Kromě spotu z minulého týdne a pár vizuálu nezveřejnila tato strana nic nového. Tématu voleb do Evropského parlamentu se dokonce výrazně nevěnovala ani na Facebooku či oficiálních webových stránkách.

Mnohem zajímavěji se tak zatím jeví „záhadný kandidát“, který se prozatím označuje jako Kapitán Karel a jehož totožnost je prozatím, týden před volbami, stále skryta.

Je to s podivem, ale menší neparlamentní strany se snaží voliče zaujmout kreativnějším způsobem, než strany sněmovní. Ačkoliv je téma Evropské unie s oblibou používáno v rámci domácí politiky, jako by strany na výraznější kampaň rezignovaly. Kromě snahy o vytvoření co nejvíce protiunijního spotu jsme toho totiž zatím moc neviděli. Stačí porovnat české výtvory s dánským spotem financovaným parlamentem a rozdíl je hned vidět.

SpoluautorMarcela Voželníková

[fb_button]