Monitoring kampaní: do evropských voleb zbývá měsíc

Jakub KonrádMonitoring kampaní EP14

ep14-monitoring-ipm

Relativní nuda a šeď, ze kterého vystupuje jen vizuál hnutí Úsvit a nevyužitá šance České republiky získat přístup k moři. Tak lze charakterizovat uplynulý týden z pohledu předvolebních kampaní do Evropského parlamentu.

[fb_button]

I další předvolební průzkumy potvrdily posilující pozice hnutí ANO, které se ostatním stranám začíná lehce vzdalovat. Pro lepší orientaci voličů byla také opět spuštěna volební kalkulačka, která by měla každému pomoci ve změti výroků a programů jednotlivých stran. Zároveň je možné si vyzkoušet, se kterým současným českým europoslancem jste se za uplynulé funkční období nejvíce shodovali.

ebook-in-post

Pokud by však někoho nezaujalo porovnávání názorů s českými europoslanci, je možné si s nimi alespoň porovnat finanční příjem. Toto téma je živé díky drsné reakci europoslance za ČSSD Falbra, když byl dotázán na jeho příjem (o této kauze jsme vás informovali již před týdnem).

Kdo to tam za nás v tom Bruselu sedí?

Výše odměn europoslanců jistě mnohým čtenářům zvedla krevní tlak. Něco podobného se povedlo také videu informující o tom, že Česká republika mohla mít moře, ovšem kvůli neschopným zastupitelům v Evropském parlamentu kus chorvatského pobřeží nezískáme.

Video vzbudilo velký ohlas, za necelý týden si ho shlédlo přes 367 000 uživatelů a v diskuzích budilo velké emoce. Jednalo se však jen o virální kampaň organizovanou Nadací Open Society Fund na podporu větší volební účasti v eurovolbách.

Japonský Korejec z Moravy chce etnicky čisté Česko

Na emoce cílil také vizuál hnutí Úsvit namířený opět proti imigrantům. Jak už i stránky Institutu politického marketingu informovaly, je tento plakát inspirován švýcarskou stranou SVP, jejíž originál používala i česká Národní strana.

Mnohé tak stále překvapuje, že zrovna japonský Korejec chce etnicky čisté Čechy. V průběhu týdne pak také strana zveřejnila své další obrazové propagační materiály s předsedou strany Okamurou a předními kandidáty do Evropského parlamentu.

Také TOP 09 představila své vizuály, o které se bude ve své kampani opírat. Potvrzují to, co bylo již naznačeno minule, že se strana snaží zaujmout voliče spíše pozitivním přístupem k EU. Zcela odlišně se k EU staví i pod novým vedením ODS. Například Tomáš Vaněk se zamyslel, v jakém politickém systému žijeme. Zjistil, že systém EU jistě není zastupitelské demokracie, jelikož EU je zlo.

topka

Ukrajina jako téma eurovoleb

Nejvíce rozruchu minulý týden vzbudil tentokrát eurokandidát za ODS Jan Lupoměský, podle něhož není Rusko hrozbou ani agresorem a jen hájí své zájmy. Chtěl tak zřejmě podpořit bývalého prezidenta Václava Klause, který podobný výrok taktéž pronesl.

Ačkoli jsou podle Klause letošní volby o ničem, přesto půjde volit a hodlá ve volbách do Evropského parlamentu dát svůj hlas právě ODS. I přes tuto snahu o větší sblížení s „otcem zakladatelem“ však nebyl Lupoměnský za svůj výrok pochválen, naopak se od něj přední představitelé ODS distancovali.

Otázka Ruska a Ukrajiny je stále důležitým tématem těchto voleb. Svědčí o tom i cesta předsedy SZ Ondřeje Lišky do Kyjeva, kde se setkal s řadou politiků a občanských aktivistů. Zelení však bez svého předsedy a zároveň lídra nezahálejí a spustili kontaktní kampaň, v rámci níž budete moci také potkat „zelené jezdce“ na kolech. V neděli se k nim dokonce přidala i Ska Keller, celoevropská lídryně zelených.

Vyráží za námi!

Kontaktní kampaň tak opět využívají další strany. Kromě TOP 09 a jejich pivních schůzek také například obě hnutí, tedy ANO i Úsvit. Přesto jsou kampaně (alespoň prozatím) dosti nudné, čehož si všímají i odborníci. Nejvíce patrné je to v případě hnutí ANO, které de facto vyhrálo loňské parlamentní volby s aktivní a nápaditou kampaní, a stalo se tak obětí svého vládního působení. Jejich evropská kampaň je nudná a v pozadí aktuálních českých (vládních) témat i působení jednotlivých „aňáckých“ ministrů.

Do voleb už mnoho času není, nezbývá tedy doufat, že se ještě dočkáme nějakých překvapivých a zajímavých momentů, které by daly těmto volbám dynamiku.

SpoluautořiMarcela Voželníková