Monitoring kampaní: do evropských voleb zbývá 5 týdnů

Karel KomínekMonitoring kampaní EP14

Pořadí na kandidátkách je známo, strany se dočkaly i vylosovaných čísel. Průzkumy zatím ovládá vládní ANO. České strany se na EU dívají skrze prsty a komunikují její negativa. Detaily z programu se ale voliči zatím nedozvěděli.

[fb_button]

Volby do Evropského parlamentu jsou českými občany vnímány jako nejméně důležité. Tomuto faktu odpovídala i volební účast, která při posledních volbách v roce 2009 dosáhla 28,22 % voličů. Pro strany však jsou tyto volby poměrně důležité a věnují jim určitou pozornost, ačkoliv se bojuje „jen“ o 22 postů.

I přes prozatímní nezájem médií a veřejnosti se tak již rozeběhly předvolební kampaně, které v České republice opět obmění billboardovací plochy. Jak, kdo a co? Budeme sledovat následujících pět týdnů.

Kdo má šanci?

Stejně jako v případě voleb do Poslanecké sněmovny i nyní začneme s pár průzkumy. Ty první předvolební tvrdí, že v dubnu by evropské volby vyhrálo hnutí ANO. Své zástupce v EP by získali i všechny stávající parlamentní strany, vyjma Úsvitu přímé demokracie.

První volební průzkum se rozjel i na Facebooku, ovšem ten, stejně jako jiné neoficiální a „klikací“ průzkumy na internetu, nebude ani zdaleka odpovídat realitě.

ebook-in-post

Přišel také čas na zhodnocení práce dosavadních europoslanců. Nadace Open Society Fund Praha zveřejnila žebříček pracovitosti českých poslanců Evropského parlamentu. Nejpracovitější byla Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která však znovu nekandiduje. Na opačném konci pak figuroval například europoslance Richard Falbr (ČSSD), který se v minulém týdnu mimo jiné „proslavil“ také svou reakcí na dotaz ohledně platu eurospolanců.

Kandidáti a programy

Pozice lídrů kandidátek byly známé relativně brzy. Samotné kandidátky pak byly zveřejněny v minulých týdnech, přičemž pozice na jednotlivých kandidátkách nemusí být levnou záležitostí.

Byla také rozlosována čísla pro všech 39 stran a hnutí, které se do voleb přihlásily. Byly zveřejněny i jednotlivé programy a sliby, kterými se budou snažit zaujmout voliče. Vzhledem k tomu, že s naším členstvím v EU je „určitě spokojeno“ jen 7 % občanů a o efektivním fungováním EU je přesvědčeno jen 3 % Čechů, snaží se strany zaujmout voliče více méně negativním postavením k EU.

Do Bruselu, ale proti Bruselu

Například ODS chce otočit EU správným směrem. Lídr Jan Zahradil připomíná, že ODS vždy považovala vstup do Evropské unie za rozumný a přes všechny výhrady stále přínosný. Rozhodně ale (podle strany) není v našem zájmu účastnit se nesmyslných a čistě politicky motivovaných integračních projektů, jako je třeba právě eurozóna či fiskální unie.

I z tohoto důvodu tak strana spustila Petici pro korunu (euro nejdřív za deset let). Strana se tak snaží oslovit více než polovinu občanů, kteří si přijetí eura nepřejí.

Stejně se k euru a fiskálnímu paktu staví i strana Věcí veřejných. Tato dnes již marginální strana poněkud překvapila své oponenty, když přišla s kampaní asistenční karty Radka Johna.

Hnutí Úsvit jde ještě dál a v Bruselu se chce prát „odvážně za národní zájmy“. V rámci toho se chce taktéž opřít o petici, tentokrát však o Petici za zpřísnění imigrační politiky EU. Více „EU friendly“ by se daly označit programy ČSSD, ANO či KDU-ČSL. I tyto strany však prohlubování integrace podmiňují ochranou domácího trhu (ČSSD), zemědělců (ANO) či dovozem kvalitních potravin (KDU-ČSL).

Pozitivní cesta

Nejpozitivněji se na naše účinkování v Evropské unii dívají strany TOP 09 a SZ. TOP 09 vidí v Evropské unii protiváhu vůči Rusku a jeho rozpínavým tendencím, zelení zase vidí možnost, jak Česko dostat do popředí a pomoci tak zejména domácí ekonomice.

Prozatím však strany své programy mnoho nekomunikovaly. Skrze sociální sítě se jednotlivé body snaží dostat mezi fanoušky a tedy i potencionální voliče, vzhledem k blížícímu se termínu však tato snaha není nikterak velká a volby do Evropského parlamentu jsou zatím ve stínu domácích témat.

ude zajímavé, jak se kampaně budou dále vyvíjet. Zatím to nevypadá na boj koalice-opozice a využití domácích témat, jak tomu bylo v minulosti.

Na druhou stranu zatím nevidíme ani žádnou snahu o kreativitu či snahu přilákat voliče k urnám. Brzy by měly vyjít alespoň předvolební klipy, snad v nich se dočkáme nějakého svěžího nápadu, který by dal kampaním novou dynamiku. Kampaň do Poslanecké sněmovny přinesly záplavu songů a písní, tak snad přijdou strany s něčím novým a originálním.

SpoluautořiMarcela VoželníkováJakub Konrád.

Zhodnocení IPM

Kampaně k evropským volbám vtrhly do ulic. A překvapivě nejsou o domácích tématech. Skutečně se komunikují věci jako zakřivení banánů, pomazánkové máslo nebo euro. Ačkoli to mají nyní odpůrci EU mnohem snadnější, najdeme i hlasy z opačného tábora.

Současné opozici datum evropských voleb nehraje do karet. Lidé se zdají být se současnou vládou poměrně spokojeni a preference zejména vládní ANO stále stoupají. Tratit na tom můžou menší opoziční strany, jako je Úsvit. Evropské volby ale tradičně příliš nezajímají hlavně levicové voliče a to zřejmě platí i pro volby 2014 – poslední průzkum předpověděl ČSSD pouze 14,1 % hlasů.

Většina stran naladila vůči EU spíše negativnější postoj a tak se zdá, že čeští europoslanci budou mít mnohem více výhrad k integraci než ti stávající. Hned dvě strany se také vytasily s peticemi. Lidé v současnosti euru příliš nepřejí a právě na tom se snaží mobilizovat ODS. Odpor k EU je poté dlouhodobým tématem Svobodných, kteří by z EU chtěli rovnou vystoupit.

V módě jsou také diskuzní tour. Strany se své postoje snaží diskutovat s voliči a to je jistě správně. Více zajímavostí si partaje prozatím nepřipravily. Horká fáze kampaně ale teprve začíná, tak se nechme překvapit.