Monitoring kampaní: strany se konečně probudily

Jakub KonrádMonitoring kampaní EP14

ep14-monitoring-ipm

Klára Samková a Tomio Okamura se prozatím postarali o největší aféru kampaně. Strany představily své spoty a Česká televize hned jeden musela zcenzurovat. Mladí sociální demokraté vytáhli téma sexu. Strany se konečně probudily.

[fb_button]

Čím blíže volbám, tím více průzkumů a porovnání. Byl např. publikován průzkum volebního potenciálu stran, ochota občanů přijmout euro, či důvěra v evropské a mezinárodní instituce. A strany se pomalu probouzí ze zimního spánku.

Konečně se něco děje?

Kampaň ovládají opět sociální sítě, nejlepší facebook má přitom dle expertů ANO, které v průzkumech stále vede. Voliči měli také první větší možnost vidět debatu některých z lídrů stran do nadcházejících eurovoleb v televizi. A hned bylo na co se dívat, když se zejména mezi Klárou Samkovou (Úsvit) a Pavlem Teličkou (ANO) strhla poměrně ostrá debata.

ebook-in-post

Pro Samkovou byla však tato debata labutí písní, v sobotu totiž byla vyzvána k odstoupení z kandidátky strany. Údajně se tak stalo v souvislosti s obviněním, že obelhala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit firmu z významného energetického holdingu. V době uzávěrky však byla stále Klára Samková oficiálně ve vedení kandidátky, jelikož sama odmítla odstoupit, strana je však připravena ji v pondělí odvolat a nahradit „prozatímní dvojkou“ Romanem Škrabánkem.

Je trochu s podivem, že již v týdnu Úsvit představil oficiální předvolební spot, ve kterém však Samková, v té době ještě číslo jedna kandidátky, vůbec nevystupovala, naopak se v něm objevila Kateřina Radostová. Ta sama svou kandidaturu podporuje již třemi spoty. Jen už fakticky není trojkou kandidátky…

Kontroverzní volební spoty

Spoty celkově poněkud oživily předvolební kampaně. Alespoň se díky nim dozvídáme o volbách do Evropského parlamentu v médiích. Poměrně velkou mediální odezvu vzbudil spot mladých sociálních demokratů, který se dokonce natáčel přímo v sídle ČSSD, v Lidovém domě.

I další spoty vzbuzují ohlas. Již dříve byl například veřejnoprávní televizí odmítnut spot strany Ne Bruselu. Na podobnou notu (na varování před nebezpečím imigrace a před EU) hraje i spot strany Česká suverenita.

Také Česká strana národně sociální se rozhodla vést se na vlně odporu vůči EU a vytvořila dokonce mini seriál. To Strana republika ve svém klipu oprášila dříve oblíbenou moderátorskou dvojici Evu Jurinovou a Zbyňka Meruňku. Naopak zcela nenápadný a nic moc vypovídající je spot KSČM.

ODS proti Teličkovi, TOP 09 kašle

Z velkých stran je to pak ODS, která je již tradičně proti EU. Na paškál si ve svém klipu tentokrát vzala cestování z Bruselu do Štrasburku. Občanští demokraté se pak i snažili vymezit vůči lídrovi kandidátky ANO, Pavlu Teličkovi, který podle nich může za nižší dotace pro české farmáře. V modrém týmu se však najdou již tradiční sólisté, kteří bojují za své zvolení sami, prozatím je takovýmto solitérem Edvard Kožušník.

To TOP 09 se naopak nebojí postavit za správnost vstupu do EU a za výhody, které pro Českou republiku z tohoto vstupu plynou. I svůj klip, ve kterém opět vsází na známé tváře a podporovatele, tak pojala proevropsky.

Strany se konečně probudily

Z uplynulého týdne máme konečně pocit, že se strany snaží oslovit voliče. Už máme spoty. Ale jinak? Nic moc, nadutost, vábení xenofobů a lacinost.

Voliče volby do EP moc nezajímají a strany a hnutí se podle toho chovají. V minulém týdnu vybočili hlavně Mladí sociální demokraté, kteří v předvolebním boji o hlasy vytáhli téma sexu. Možná to nezvýší volební zisk ČSSD, ale třeba se lidé začnou zajímat, kdo ti europoslanci jsou, a co vlastně dělají.

SpoluautorMarcela Voželníková