Monitoring kampaní: třetina Čechů o konání voleb vůbec netuší

Jakub KonrádMonitoring kampaní EP14

ep14-monitoring-ipm

Na pořadí českých stran se nic nemění. Kampaně až na výjimky nejsou příliš vidět. Třetina Čechů vůbec netuší, že volby budou. Kreativní jsou zejména menší strany a objevily se také první spoty.

[fb_button]

Stejně, jako předcházející týdny, tak i tento týden byl zveřejněn předvolební průzkum. A stejně, jako v předcházejících týdnech, tak i tento týden bylo potvrzeno vedení strany ANO, které se ostatním stranám čím dál tím více vzdaluje. Mnohem zajímavější průzkum však zjistil, že třetina Čechů o konání dalších voleb vůbec neví.

stem-ep2014

Kampaně jednotlivých stran tak zkrátka voliče neoslovují a nepřichází s žádnými novými či zajímavými nápady. Na tom se shodli i oslovení experti, kteří se na kampaně zaměřili.

Nejvíce kreativní jsou strany, které zatím dle průzkumů veřejného mínění nemají moc šancí se do Evropského parlamentu probojovat. Například Piráti se snaží aktivizovat své sympatizanty pomocí soutěže.

Béda Trávníček a bílé ovce

Zelení ani v tomto týdnu nezaháleli a pokračují v kontaktní kampani. Spustili kolo štěstí  a tím zahájili kampaň za smysluplné čerpání peněz z evropských fondů s požadavkem konce loterie s evropskými penězi a zveřejnění vlastníků firem přijímající dotace.

Tomio Okamura a jeho bílé ovce pokračují v boji za posílení postavení ČR a zachování národní suverenity a identity, bouří proti nepřizpůsobivým a imigrantům, například tím, že když jim nezaplatíme, odsunou se dál. Podle předsedy hnutí ale jen opravdový rasista a xenofob může vidět v černé ovečce na plakátu lidskou bytost jiné barvy kůže. V minulém týdnu se k problematice imigrantů konečně začaly opatrně vyjadřovat i další strany.

ODS proti banánům

Antibruselská ODS i v dalším týdnu kritizovala EU, resp. její úředníky. Ti podle strany regulují všechno možné – od zahnutí banánu po termín pomazánkové máslo. Proto chce na evropské úrovni nadále bojovat za snížení míry regulace, bude hledat zbytečné, zastaralé normy a navrhovat jejich zrušení.

K tomu se přidal i Úsvit, který je proti diktátu EU ohledně zákazu značení tradičních českých potravin. Reagují tím však i na jisté euromýty, jako je např. právě správný tvar výše zmíněného tropického ovoce.

První spoty

Jednou z možností, jak zaujmout, je pomocí spotu, které strany pomalu zveřejňují. Například hnutí ANO láká voliče spotem vyměňte europoslance, kteří se neprosadili. Více se však o straně mluvilo v souvislosti s odstoupením jednoho kandidátů z kandidátky.

Další vládní strana, KDU-ČSL, nám opět připomněla, že bude bojovat za české zájmy. To zelení chtějí svým spotem republiku rozhýbat, což koresponduje s jejich hlavním heslem kampaně. Stejně tak hnutí Úsvit představilo pohybově náročnější spot, který dost možná navazuje na zpívánky z předvolebních kampaní do Poslanecké sněmovny.

Více toho tento týden nepřinesl a prozatím to ani nevypadá, že by se to v nadcházejících týdnech mělo změnit. Dost možná si ale strany nechávají to nejlepší na poslední dva týdny kampaně. Nechme se překvapit.

SpoluautorMarcela Voželníková