Na co by političtí kandidáti nejraději zapomněli? To nejhorší z voleb 2013

Karel KomínekMonitoring kampaní PSP13

ns-lev21

Výjimečně dokáží volební kampaně vzít za srdce. Většinou jsou průměrné. A některá politická reklama se vyloženě nepodaří. Shrunuli jsme to nejhorší, co nám z pohledu politického marketingu volební kampaně 2013 přinesly.

[fb_button]

Peklo politických billboardů

Billboardy jsou v České republice stále často nejviditelnější částí kampaně. Podle hesla: Kdo není vidět, jako by nebyl.

Ve snaze zaujmout apatické voliče se letos lidé z volebních týmů rozhodli pro neokoukaný, často kontroverzní přístup.

Začít bychom mohli krédem, které je poměrně oblíbené i v klasické reklamě: „Nemáš-li li dostatečně zajímavý produkt, nacpi do reklamy nahou ženu“ (reklamy tohoto typu dokonce mají své vlasní malé Oscary).

Billboard s kalhotkami NS-LEV21

Ženy v podvazcích v reklamě na železo už dneska asi zaujmou málokoho, ale kalhotky na politickém billboardu jsou přeci jen novotou.

Kdyby Národní socialisty vedl do voleb Jiří Paroubek, asi bychom nikdo nepřemýšleli nad tím, čí nohy to ve skutečnosti jsou. Jenže NS-LEV21 vedla do voleb Tereza Bernardová, jejíž nohy by to klidně být mohly.

Sexistický billborad Strany zelených

Poměrně překvapivě vykročila Sexistickému prasátku vstříc také Strana zelených, která se postavením žen ve společnosti dlouhodobě zabývá. SZ se snažila nominaci na prasátečko přetavit v politické body vyvoláním diskuze o tématu, ale moc pozitivních reakcí to nepřineslo.

Billboard se Škodou Strany zelených

Nepovedené jsou také další plakáty Strany zelených. Zatímco billboard Jiřího Škody je v podstatě jen neškodnou ukázkou nedostatku invence, kousek od buňky z Prahy 3 je vyloženě katastrofa.

Plakát "máme holé ruce" Strany zelených

Plakát totiž jen posiluje stereotypy o členech Strany zelených. Navíc – napřahovat na voliče ruce ve stylu „už se nemůžeme dočkat na korýtko/dotace“ je vyloženě nešťastné.

Konzervativní avantgarda vizuálů ODS

Barvný plakát Marka Bendy z ODS

Marek Benda z ODS se vytáhl s warholovským plakátem. Kdyby toto zkusil Karel Schwarzenberg, ještě by mu to prošlo. Ale je Marek Benda tak cool jako Marilyn Monroe? Sotva.

ferda ods

„Odlehčeme to trochu“, řekli si asi ve volebním štábu ODS i jindy. Doktor je tradičně kredibilní povolání. I pro politika. Jakmile ale čtu „Ferda“, je veškerá vážnost tatam a s ní i elementární pocit důvěryhodnosti. Ještě, že nemá červený puntikovaný šátek.

Prázdné slogany a nebezpečí fotobanky

Billboard KDU-ČSL pro volby 2013

V našem výčtu samozřejmě nemůže chybět vizuál z dílny KDU-ČSL, pro který se ujal název „reklama na olej“. Zde navíc ve verzi s nic neříkajícím sloganem. Proč s tím pan kandidát voliče otravuje? A nebylo by na tom něco divného, kdyby si kandidatury na jednu z nejvyšších ústavních funkcí nevážil?

Vizuál KDU-ČSL z fotobanky

Kromě příliš aktivních nebo naopak pasivních kreativců hrozí v dnešní době kampaním i další riziko – past fotobanky. Po fiasku s falešnou silnicí a voliči z Dánska (ČSSD) by si na to mohly strany dávat trochu větší pozor. Stejná rodina totiž ještě v roce 2009 volila ODS.

Mimochodem, vaší kampani také nepomůže, když za vás budou lobbovat mrtví lidé

Sexistické billboardy NS-LEV21 a ODS vedle sebe

Celkově „odvážnou“ kampaň letos zvolila ODS. Cílit totiž v ČR na lidi, kteří užívají Twitter a ještě chápou význam hashtagů, to si musíte být opravu jistí v kramflecích.

Marnost počínání ODS ale nabrala větších rozměrů: strana si ani nezaregistrovala doménu volimpravici.cz, která navíc patří konkurenční pravicové Straně svobodných občanů. Svobodní se tak dostali k tisícovkám návštěvníků zadarmo.

Billboardy zaujaly spíše pro rýmovaná sdělení, které se sice skvěle hodí do vaší oblíbené reklamy na jogurt, ale v politické kampani nemají co dělat. Tím spíš ne u konzervativní strany.

Známějšími než původní slogany se tak staly četné parodie.

Unesená událost TOP 09

Přešlap či spíše nedorozumění, se podařil také TOP 09. Strana vytvořila na Facebooku událost, která vypadala na první pohled jako nezávislá iniciativa s neutrálním názvem. Na událost byly efektem sněhové koule postupně pozvány desetitisíce lidí.

Krátce před volbami ovšem strana vyměnila cover za obrandovanou fotografii tří dívek. Toho si všiml nejeden uživatel facebooku, kterým se mohlo zdát, že strana event unesla.

top 09 event

Faktem ovšem zůstává, že event byl po celou dobu spravován (i založen) stránkou TOP 09. Dokonce to bylo i po celou dobu uvedeno na stránce akce, nicméně drobného nápisu si skutečně všiml málokdo.

Ačkoli to mohlo straně ubrat pár voličů, celkově se jednalo doslova o geniální tah. Desetitisíce pozvaných lidí zvyšovaly topce facebookovou metriku „talking about“ a strana si tak mohla být jista, že se její posty dostanou k ohromnému množství uživatelů.

Odborářův rap jako politická reklama

Když dva dělají totéž není to totéž. Zhruba ve stejné době, jako se objevilo veleúspěšné zelené rapové video s Ondřejem Liškou, spatřilo světlo světa také video odboráře Jaromíra Duška (SPOZ). Ten od roku 2009 zastává funkci předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy a za SPOZ neúspěšně kandidoval již ve volbách 2010 do senátu.

Na rozdíl od Liškova zeleného rapu ovšem v klipu drhne, co může. Politické songy málokdy dopadají dobře. Rap Ondřeje Lišky je výjimka, která potvrzuje pravidlo.

Výlet SPOZu do teritoriálních vod mladého elektorátu tak dopadl tragicky a více než cokoli jiného byl celý pokus zbytečný. Miloš Zeman a SPOZ jsou pro dnešní mladé tak anticool značkou, že by to nespravil ani virální hit.

Písnička se tak zařadila po bok vypalovaček jako „Metelesku blesku“, nebo šílené znělky pro hnutí Úsvit Tomia Okamury. Více než co jiného jsou to náměty do Hudebních masakrů.

Jde to i jinak – profesionální kampaně

Kampaně 2013 byly profesionálnější, než kterékoli české kampaně před nimi. Roli hráli američtí i čeští konzultanti. Byli jsme svědky nákupů databází za miliony, důrazu na analytiku a pokročilých postupů politického marketingu.

Některé strany však stále tvrdojíšně trvají na vlastní kreativě a přípravě kapmaní na koleně, jiné si to prostě nepohlídaly. A my pak musíme psát články.

[fb_button]