Nevol nás. Dej nám lajk! Komentář k on-line kampaním

Pavel ŠímaKomentáře

Hashtag ODS

„Tak ten post trochu bůstnem, abysme měli větší engejdžment. Když nás budou lajkovat, dáme větší afinitu cílovce.“ Jestli nerozumíte, nezoufejte, nezbláznili jste se vy ani já. Mimo jsou tentokrát české politické strany. Vítejte ve světě on-line marketingové komunikace s voliči, kde to začíná vypadat, že lajky a tvíty jsou důležitější než samotné odevzdané hlasy.

[fb_button]

Průkopníkem on-linu a využití sociálních sítí v českém politickém marketingu je TOP 09. Komunikaci s voliči ve virtuálním světě se věnuje v podstatě od svého vzniku. Jako první získala desetitisíce fanoušků na Facebooku, a to mimo jiné i díky tomu, že se nebála do tohoto nového mediálního prostoru vložit reklamní rozpočty.

Topka po několik let pomaličku přilívala on-line do svého marketingového mixu. Prezidentské kampaně (zejména Schwarzenbergova a Franzova) průtok značně zvýšily. A teď – s předčasnými volbami 2013 – se hráz definitivně protrhla.

Strany se hrnou do on-line prostoru jako divé.

ODS si dala na billboardy hashtag #Volim_pravici. Jestli vám tato věta nezní ani trochu divně, tak si ji řekněte ještě jednou:

ODS (jedna z nejkonzervativnějších českých stran) si dala na billboardy (tradiční a poměrně rigidní médium určené k masové komunikaci one-to-many) hashtag (novotvar, o němž devadesát procent voličů nemá ponětí, co znamená, z prostředí Twitteru, který 98 % české populace nepoužívá) #Volim_pravici (slogan, který narozdíl od všech předešlých kampaní nekomunikuje vůbec žádné předvolební téma).

Hashtag ODS

ODS svým hashtagem spustila Twitterovou lavinu

Jestli vám tohle nestačí, mám pro vás nášup:

  • KSČM vstoupila na Facebook.
  • Andrej Babiš má na Twitteru násobně více followerů než Lucie Bílá.
  • Krajské organizace si zakládají vlastní facebookové a twitterové profily.
  • Skoro každý volební tým má (často několik) specialistů na on-line a sociální sítě.
  • Jednotliví politici si najímají profesionální agentury na tvorbu webovek a neváhají za ně utratit desítky, ne-li stovky tisíc (nový moderní web má třeba Petr Fiala).
  • Všude, kde se na webu hnete, na vás vyskakují personalizované bannery.
  • Strany se předhání ve výrobě videoklipů, které umísťují na Youtube a zvyšují jim dosah placenou reklamou na Facebooku.

[quote align=“center“ color=“#999999″]ODS si dala na billboardy hashtag #Volim_pravici. Jestli vám tato věta nezní ani trochu divně, tak si ji řekněte ještě jednou.[/quote]

A to všechno za situace, kdy nová média nejvíce konzumuje mladá generace, která zároveň stabilně vykazuje nejnižší volební účast.

Do on-linu vede pouze jednosměrka

Tak trochu to celé nedává smysl. V Americe sociální sítě jednoznačně hýbou každodenním společenským děním. Ale tam je například Twitter naprostý fenomén. Televizní pořady jsou opatřeny hashtagy, aby si diváci mohli okamžitě tweetovat o tom, koho jejich oblíbený hrdina právě políbil, nebo hádat, kdo asi tak bude v příštím díle Hry o trůny rozsekán na kousíčky.

Oproti tomu v Česku je Twitter pořád ještě marginální médium. Přesto celosvětový trend dorazil i k nám.

Volební štáby věnují stále více pozornosti a větší část rozpočtů on-line složkám kampaně, jakou jsou weby, profily na sociálních sítích, emailový marketing, bannerová reklama a mobilní aplikace. Bez jakýchkoliv výhrad a otázek po tom, jestli to má smysl a do jaké míry to ovlivní volební chování.

On-line vtrhnul do předvolebních kampaní a již není možné ho zastavit. Bude ještě několik let trvat, než se strany naučí nová média využívat efektivně, možná nadšení částečně opadne a rozhodně ještě uplyne hodně času, než se většina voličů bude těmito kanály dát efektivně zasáhnout.

Český volební marketing nicméně vstoupil do nové fáze, ze které není cesty zpět a kde se virtuální úspěchy budou stále více počítat.

[fb_button]