Politický bizár na slovenský způsob – volby 2016

Tibor MôcikRůzné

Slovenská kampaň má všechno, na co jsme si u moderních českých a slovenských kampaní zvykli – bizarní volební spoty natočené na mobil, rapové video i kandidátku s kalhotkami u kotníků. Trumfli Slováci Čechy?

[fb_button]

Politické strany a hnutí kandidující v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku zkoušejí všechny možné způsoby, jak přitáhnout voliče. Zejména v případě malých stran jde často o bizár, který strany produkují v touze získat pár kliknutí navíc, nebo z nedostatků financí a soudnosti. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.

Předvolební spoty: profesionalita i klipy natočené na mobil

Bez volebních spotů se žádná kampaň neobejde. Ví to i Slovenská občianska koalícia SKOK!, která nabízí jedny z nejkvalitnějších spotů ze slovenské kampaně. V jednom z nich se rodící žena musí rozhodnout, zda její dítě bude pravičák nebo levičák. V dalším spotu lídr strany Juraj Miškov probouzí lidi v parku „ke změně“. Oba klipy prozrazují ruku profesionála a odpovídající rozpočet.


K těm méně povedeným spotům můžeme zařadit ten od strany Priama demokracia. Ačkoliv spot byl zřejmě myšlen vážně, jeho amatérské provedení z něj dělá akorát tak nepovedenou reklamu. Přes tragickou technickou stránku si spot pustilo přes 20 tisíc lidí.

Rapující poslanec i brouk Pytlík

Kromě předvolebních spotů někteří kandidáti nahráli i svá osobní – více či méně vážně míněná – videa.

Tak třeba předseda již zmiňované strany SKOK! Juraj Miškov nahrál video, v němž se mimojiné přiznal, že močí ve sprše nebo jakým by chtěl být superhrdinou. Nutno dodat, že Miškov před vstupem do politiky několik let úspěšně působil v oblasti reklamy (agentura MUW Saatchi & Saatchi) a na jeho tvorbě je to poznat.

SKOK! uvádza: „Juraj Miškov – jediný úprimný politik v hre“P.S. Úprimnosť Juraja pri niektorých otázkach prekvapila aj nás 😀

Zveřejnil(a) Slovenská občianska koalícia SKOK dne 15. leden 2016

Bizarní je však i video lídra strany Sloboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka. V 22 sekund trvajícím videu k tiskovce strany SKOK! o vině za pád vlády z roku 2012 požaduje Sulík, aby i „brouk Pytlík a medvídek Ušáček vyzvali všechny ostatní zvířata v lese, aby se k celé situaci postavili jako chlapi a hleděli do budoucnosti.“

Žádná kampaň v Česku a Slovensku se v poslední letech neobejde bez rapového videa. Se svým výtvorem přispěchal poslanec za SaS Martin Poliačika, jehož osobní agendou je školství (Poliačik kdysi učil na základní škole). Poliačik ve videu vysvětluje svou představu školství bez nepotřebných osnov a byrokracie. Ačkoli to vypadá jako recept na instantní katastrofu, nedopadl klip vůbec špatně.

Takto vidím naše školstvo a môj príbeh v ňom. Verím, že spolu dokážeme veľké veci. Ak tomu veríte aj vy, žiadam vás v marci o váš hlas.

Zveřejnil(a) Martin Poliačik dne 16. únor 2016

Kritika kapitalizmu a hudebník z řad občanů

Zatímco politici z větších stran natočili zejména videa profesionální kvality (na obsah videí nehledě), kandidáti z menších seskupení používali často mobil a tvořili videa se skutečně bizarním obsahem.

Kandidátka strany Odvaha – Veľká národná a proruská koalícia Kristína Ulmanová se například v jednom z videí představuje poněkud svérázným způsobem. Potom, co „hudebník z řad občanů” zazpívá a zahraje na kytaru píseň Karla Gotta „Pár havraních copánků”, se Ulmanová zcela seriózně představí a řekne pár vět o své agendě, kterou je právo na bydlení. Málokterý divák se ale k proslovu kandidátky dostane…

Z politického mainstreamu se vymyká i Vzdor – strana práce. Členové této strany natočili video, v němž v souladu se svou marxisticko-leninskou ideologií říkají, že dělníci by měli být hrdí na svou profesi. Zajímavé však je, že většina lidí z  videa nemá dělnický původ a video je navíc natočeno v kavárně, co je u představitelů těchto stran téměř nadávka.

Jiné bizarnosti – státní trolejbusy i pracovní tábory

Politici z větších i menších stran nezaujali pouze formou videí, ale i formou různých plakátů či šílených nápadů, jež chtějí v případě úspěchu ve volbách splnit.

Kontroverzní plakát zveřejnili na svých FB profilech např. kandidáti krajně pravicového uskupení Kotleba – Ľudová strana – Naše Slovensko (ĽSNS) Marián Magát a Marián Mišún. Zmíněný plakát hlásal: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“ Plakát doplnili fotografií pracujících vězňů, pravděpodobně z nacistického koncentračního tábora či sovětského gulagu. Po kritice plakát upravili a nově chtěli posílat asociály a zloděje „jenom“ na pracovní dovolenou.

sns-plakat

Již svým názvem vzbuzuje pozornost strana Odvaha – Veľká národná a proruská koalícia. Zájem poutá i její lídr Ján Pavliš každodenním postováním nových obrázků na svůj FB účet. V jednom z nich např. nepřímo obvinil USA ze zpravodajské hry, kterou měla být kauza falešných podpisů některých kandidátů této strany, kteří byli na kandidátce bez souhlasu jich samotných. Terčem vtipů se stali i jeho posty o geniálních tazích Vladimira Putina, ale pozornost si získal i připsáním viny USA a NATO za okupaci z roku 1968.

Odvaha - SK volby

V posledních dnech upoutala pozornost také kandidátka SaS Janka Cigániková. Zřejmě ve snaze dostat do popředí problémy, které tato strana považuje za důležité, Cigániková ve své osobní kampani použila fotku s obnaženými zády (ve snaze předvést, že ona má na rozdíl od jiných politiků páteř) anebo fotku, na které jsou vidět jenom její lýtka, na nichž má stažené kalhotky – inspirovala se v Česku?

SAS Kalhotky

Ženskými zbraněmi se rozhodla bojovat také Jana Budáčová ze slovenské Strany zelených. Do boje vytáhla s… zelím.

Jana Budáčová

Zajímavé jsou také některé návrhy publikované kandidáty či zveřejněné ve volebních programech stran. Vzdor – strana práce chce po volbách (mimo jiné za účelem přeorientování slovenské ekonomiky) znárodnit tamní automobilky a část výroby osobních aut změnit kupříkladu na výrobu trolejbusů či strojařských součástí pro tramvaje a vlaky. Na postup do Národní rady to ale stačit nebude.

[fb_button]