Silný Topolánek, lidský Hilšer, důstojný Drahoš – ne ke všem kandidátům dokážeme přiřadit pozitivní přídavné jméno, které by je vystihlo. Na budování značky měli kandidáti času hodně. Odrazil se ale osobní brand v klipech uchazečů o Hrad?
Předvolební klipy jsou nedílnou součástí moderní politické kampaně. Spoty prezidentských kandidátů ze zákona vysílá Česká televize, další dech ale politické spoty chytily díky internetu.
ČT spoty před prvním kolem voleb vysílá od 2. do 10. ledna (celkově 5 hodin vysílacího času). Kandidáti, kteří postoupí do druhého kola, poté pro svoje spoty dostanou jednu hodinu v období od 21. do 24. ledna.
[message_box title=“Pořadí spotů odpovídá volebním číslům kandidátů“ color=“blue“]Současný prezident Miloš Zeman navzdory všem tvrdí, že kampaň nevede a volební spot tedy nemá.[/message_box]Mirek Topolánek – silný státník s řadou zkušeností
Bývalý premiér je specifickým a kontroverzním kandidátem, což se do jisté míry musí odrážet i v jeho předvolebním klipu. Topolánek zdůrazňuje svoje přednosti (síla, zkušenosti z mezinárodní politiky, odvaha přijímat těžká rozhodnutí), ale také nepřímo naráží na slabé stránky svých protivníků (zdravotní stav Zemana, nevýrazné a neutrální výstupy Drahoše).
Na obsahu Topolánkova projevu je patrná práce marketingových expertů. Zaujme zejména slovní spojení ani vítač, ani kývač nebo varování před rozdělením společnosti a hrozbami.
Topolánek působí jako silný státník, který se jen tak něčeho nezalekne a má jasné názory, které se nebojí na rozdíl od ostatních kandidátů vyslovit a pojmenovat. Staví na svých politických zkušenostech a setkání se světovými lídry mu dodávají na kredibilitě. Je rázný, ale uvěřitelný. Má dobrý projev, nepůsobí naučeně jako Horáček.
Perfektně vybraná je i gradující hudba, hned na začátku je klip kompozičně zajímavý. Přesto se Topolánkův tým dopustil velmi neprezidentské chyby – Česká republika se v titulcích objevuje s „R“. Takové chyby v profesionálním klipu nemají co dělat.
Michal Horáček – dynamický spot bez barev
Michal Horáček se pro vysílání České televize rozhodl využít dvě kratší třicetivteřinová videa místo jednoho minutového. Výsledný efekt je pozitivní, divák tak lépe udrží pozornost, a je mu dvakrát zdůrazněna hlavní message klipu.
Video se odlišuje tím, že je černobílé, což může ze začátku působit trochu depresivně. Stále jsme čekali, že klip v druhé části přejde do barvy, ale nestalo se tak. Kvalitní obsah, dynamické provedení a postupná gradace diváka rozhodně udrží ve střehu. Horáček v klipu zdůrazňuje hlavní motivy kampaně – kontakt s lidmi, problémy obyčejných občanů a nezávislost na politických či podnikatelských elitách.
Velmi dobře a nenásilně připomíná svoji účast na Sametové revoluci. Přesto si klademe otázku, jestli dynamických střihů nebylo pro starší voliče až příliš…
Pavel Fischer – nepřirozený projev bez emocí
Volební klip Pavla Fischera je zvládnutý profesionálně. Fischer působí důstojně a prezidentsky. Vyvážený obrazový obsah je doplněn smysluplným promyšleným komentářem, který navíc Fischer vypráví velice příjemným hlasem, který ale působí příliš uměle.
I přes profesionální zpracování klipu zde ale narážíme na rozporuplné dojmy. Pavel Fischer je jednoznačně kompetentním kandidátem s obdivuhodnou diplomatickou vybaveností. Při finálním záběru ale za stolem působí velice nepřirozeně, trochu jako vosková figurína. Volební spot podporuje všeobecné mínění o Fischerovi, je to dobře vybavený kandidát, kterému ale chybí určité charisma.
Většina veřejnosti ho navíc nezná. Klip by proto měl být více ambiciózní a používat rozhodně více emočně zabarvenou hudbu, než je až depresivní podkres. V současné podobě je spot sázka na jistotu, která ale Fischerovi příliš voličů nepřinese.
Jiří Hynek – vysoké IQ a podpora manželky
Volební klip kandidáta Realistů působí v profesionální konkurenci amatérsky. Potýká se se stejnými problémy jako kampaň domovské strany před posledními parlamentními volbami.
Jiří Hynek působí velmi prkenně a nepřirozeně. Klade důraz na rodinu, vypravěčem je v tomto klipu jeho manželka. Ta samozřejmě zmiňuje jeho manažerské schopnosti a nadprůměrně vysoké IQ – to ale na spoustu voličů bude působit arogantně.
Nikoho zřejmě nepřekvapí tím, že její hlas už Hynek získal. Kandidát se vymezuje proti politické korektnosti a přímo či nepřímo útočí na své případné politické předchůdce. Kamera, střih i hudba jsou na zcela jiné úrovni než spot Topolánka, Hilšera nebo Horáčka a snadno zapadne.
Petr Hannig – nízkorozpočtové slideshow
Vítězem souboje o nejbizarnější předvolební spot je podle očekávání Petr Hannig. Z klipu je patrné, že je nízkorozpočtový a chybí mu zajímavá myšlenka. Po úvodním pohledu do tváře Petra Hanniga je zbytek klipu věnován fotografiím, které mají mapovat jeho život. Dozvíme se z nich, že má rád hudbu (hudbu ve spotu složil Hannig), cestování, Francii a zvířátka.
Z doprovodného komentáře se naopak dozvíme, co Hannig rád nemá – migranty a euro. Podoba předvolebního klipu Petra Hanniga není nijak překvapivá, prezentuje se tak celou svoji politickou kariéru. Naopak je třeba ocenit posun, ke kterému došlo například oproti klipu z roku 2004.
Vratislav Kulhánek – neznámí podporovatelé
V klipu kandidáta ODA se střídají lepší a slabší momenty. Pochválit lze pozitivní atmosféru a důraz na nepopiratelné manažerské schopnosti, kterými Kulhánek disponuje. Kulhánek dal v klipu prostor svým podporovatelům, konkrétně sportovnímu trenérovi, horolezci, automobilovému závodníkovi nebo jazzové zpěvačce.
Výběr podporovatelů je trochu zvláštní – vzhledem k důrazu na předchozí kariérní úspěchy a celkovou profilaci kandidáta by asi dávala větší smysl volba známějších a relevantnějších podporovatelů. Celý klip působí zmateně, finální záběr až trochu komicky.
Marek Hilšer – lidskost v profesionálním spotu
Velice povedeným předvolebním spotem se prezentuje lékař a aktivista Marek Hilšer. V krátkém minutovém klipu dokázal výborně zdůraznit svoje přednosti a vytěžit z dlouhodobě vysoké společenské prestiže lékařů.
Z Hilšera čiší energie, důstojnost, odbornost, ale také důležitá lidskost. Klip je technicky na velmi dobré úrovni, správně je zvolen obsah i forma, kterou je prezentován. Hilšer se od začátku kampaně prezentuje jako občanský kandidát, je tedy logické, že je v klipu neustále obklopen lidmi.
Volební spot Hilšerovi nezajistí dvouciferný výsledek a postup do druhého kola, ukazuje ale, že rozhodně má potenciál. Dá se tedy očekávat, že o něm uslyšíme i v případě, že v letošní volbě skončí na poli poražených. Třeba rovnou na podzim v senátních volbách.
Jiří Drahoš – důstojný prezident bez jiskry
Jiří Drahoš ve svém volební spotu potvrzuje, co o něm říkají jeho podporovatelé i jeho odpůrci. Působí profesionálně, důstojně a kompetentně. Zároveň je však také nudný a nevýrazný.
Klip je profesionálně zpracovaný, hudba na pozadí mu dodává emoce, které sám Drahoš postrádá. Stejně jako v kampani i ve volebním spotu se objevuje jeho manželka, čímž dává důraz na rodinu. Kromě rodiny se v klipu obklopuje knihami, podporovateli, ale také vojáky.
Krátkým záběrem na běžícího profesora se jeho mediální tým zřejmě snaží ukázat, že je na rozdíl od současného prezidenta v dobré fyzické kondici. Motiv nabídnutí alternativy k Miloši Zemanovi je v těchto volbách zásadní a Drahoš jej v kampani používá často. Drahošův klip nestrhne davy, svůj úkol ale zřejmě splní.
Dobrou technickou úroveň sráží malý důraz na emoce
Z letošních kandidátů představili nejzdařilejší klip Marek Hilšer a Mirek Topolánek, nejhorší naopak Petr Hannig. Ve většině klipů můžeme pozorovat důraz na podobné motivy a hodnoty, což je ovšem pro pro prezidentské volby typické. Program i projev kandidátů se odvíjí od toho, že je jejich hlavním motivem letošních voleb porazit Miloše Zemana, čemuž se musí přizpůsobovat celá podoba kampaně. Kandidáti se snaží působit důstojně a kompetentně, ale ne všem se to daří stejně dobře.
Spoty mají většinou velmi dobrou technickou úroveň, důležitější je ale pocit, který si z prezentace kandidáta voliči odnesou – nebudou si pamatovat, jaké IQ má Hynek, nebo jaké jsou priority Drahoše. Rozhodně si ale vzpomenou, jak se u představování jednotlivých kandidátů cítili. A v této rovině je stále co zlepšovat.
Konzultant IPM a student politologie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zaměřuje se na analýzu médií a politické kampaně.