Dr. Ramírez: Trumpovy výroky poškodí republikány na 15 let dopředu

Alžběta KrálováAmerické prezidentské volby 2016

Důsledky Trumpových výroků bude republikánská strana sklízet až za 15 let, říká odborník na americkou politiku a menšiny.

[fb_button]

Ricardo Ramírez, M.A., Ph.D. je přední odborník na Latinoameričany a učitel politologie na University of Notre Dame, kde se zaměřuje na volební chování a předměty týkající se rasy, etnicity a americké politiky. S doktorem Ramírezem jsme se potkali kvůli naší připravované knize o amerických prezidentských volbách. Nyní, pár dní předtím, než o budoucím prezidentovi USA rozhodnou možná právě minority a změny ve složení americké populace, vám přinášíme přepis rozhovoru nejen o menšinách a republikánech.

Jak  se změnily kampaně vzhledem k narůstajícímu vlivu minorit?

Často v mých třídách vyprávím o mém bývalém kolegovi z University of Southern California, který pracoval s různými politiky, i na kampani Johna McCaina. Je velmi přímý. Voliče rozděluje do tří skupin – vždy máte vaše svaté, hříšníky a lidi hodné spásy. Od svatých vždy získáte hlas, u hříšníků neexistuje nic, co byste jim mohli říct, aby vás zvolili, a poté máte ty spasitelné. Musíte si uvědomit, kolik máte zdrojů a věci podle toho naplánovat – chcete se ujistit, že svatí přijdou, a poté musíte vymyslet taková sdělení, abyste přesvědčili spasitelné. Takže musíte vědět, kolik lidí můžete spasit.

Kampaně na prezidentské úrovni se hodně změnily, zejména pro Hispánce. Vidíme různé trendy, například že Hispánci chodí častěji k volbám. Historicky ti, kteří se narodili v USA mezi Hispánci, budou častěji volit. V Kalofornii jsou to ale imigranti, kteří jsou mobilizovaní. Republikánskou stranu vnímají jako anti-imigrantskou a anti-hispánskou stranu. Paradoxně k mobilizaci Hispánců pomohl bývalý guvernér Pete Wilson, který tlačil na anti-imigrantskou legislativu. A jaké to přineslo následky? Krátkodobě bílí volili pro tuto antiimigrační legislativu, ale časem se i bílí od této politiky odklonili a začali se přiklánět k demokratům. Všichni nově příchozí Hispánci jsou registrovaní voliči a černoši, Asiaté ještě mnohem častěji. Republikáni jednoduše získali značku anti-imigrační strany. Dříve byla Kalifornie stát, o který se bojovalo. Ale už dlouho tomu tak není.

Latinos in the USA

Jak se to přeneslo do prezidentských kampaní? Asijští Američané, kteří byli ještě v roce 1984 rozděleni, nebo nakloněni republikánům, volili v roce 2012 v 70 % Obamu, černoši v 92 % a Hispánci v 71 %. Tito lidé nejsou jasnými voliči demokratů, protože jsou registrovaní jako nezávislí. Hillary do nich ale neinvestuje, protože je považuje za své svaté.

Jaké prostředky k cílení kampaně se používají k oslovení minorit?

V roce 2004 byla Bushova kampaň velmi efektivní. Používaly kostely jako způsob, jak mobilizovat lidi, šli se svou message a mobilizací odspodu a tenkrát porazili demokraty. V roce 2008 a 2012 se používali různé analytické algoritmy pro micro targeting. Nyní se používá dokonce nano-targeting, kde se týmy zaměřují třeba na to, jaké magazíny jste si předplatili, a poté se podívají na svůj seznam různých proměnných a vypočítají pravděpodobnost, s jakou dáte hlas konkrétní straně.  Jsou v tom velmi dobří.

Dělali jsme výzkum mobilizace Hispánců-nestraníků. Ptali jsme se lidí, co by je přimělo volit. Ve focus-groups jsme se například ptali, jestli by voliči byli rádi osloveni ve Španělštině, dvojjazyčně, nebo jestli by jim pomohlo, kdyby s nimi komunikovala slavná osobnost. V naší skupině vyšlo, že si Hispánci přejí, aby s nimi bylo zacházeno jako s Američany. Nechtěli tedy slavné herce, ale pozitivně reagovali na hispánské hasiče nebo učitele. Chtěli prostě patřit do americké společnosti.

Jak by se měla změnit politika republikánů, aby oslovili více minorit?

Říká se, že Hispánci jsou voliči republikánů, jen to ještě neví. Jsou velmi konzervativní v otázkách, jako jsou sňatky homosexuálů, potraty a tak dále. Pro tyto kulturní a morální hodnoty jsou jednoznačně blíže republikánům. Ale když se podíváme na jejich vizi toho, jak silny by měl být stát, tak jsou zastánci silného sociálního státu, investic do vzdělání či do pracovních pozic. Tyto hodnoty jsou pro ně nakonec důležitější, zatímco pro bílé voliče je to opačně.

Republikáni to ale nechápou a stále na Hispánce cílí přes kulturní otázky. Ti ale naopak velmi silně vnímají anti-imigrantskou rétoriku, nebo snahu o omezení výdajů na školství. Republikáni to se svou hlavní message zkoušejí opakovaně, i když vidí, že to nefunguje, a svou hlavní message měnit nechtějí, aby nepřišli o bílé, klíčové voliče. Problém je také uvnitř Republikánské strany – když se bude o voliče pokoušet umírněnější kandidát, vždy jej v primárkách vyřadí konzervativec.

Co udělala Hillary Clintonová, aby na hispánskou komunitu zapůsobila?

Vsází na Tima Kainea, svého running-mate (kandidát na viceprezidenta), protože ten mluví Španělsky. Původně se spekulovalo o tom, že si vybere někoho z hispánské komunity. Byl zvažován bývalý starosta San Antonia Julian Castro, který má elitní vzdělání a je velmi charismatický. Druhou možností byl ministr práce Tom Perez, ale Clintonová si nakonec vybrala někoho, kdo nevystraší bílé voliče, ale také osloví minority. Tim Kaine začal ihned po svém zapojení do kampaně mluvit Španělsky a navíc je katolík. Navíc ji stále pomáhá její jméno. Hispánci si pamatují, že ekonomice se dařilo za jejího manžela dobře, tohle je tedy plus.

Jak si vysvětlujete porážku (Hispánce) Marca Robia na domovské Floridě?

To, co za to mohlo, byla heterogenita tamní hispánské populace. Žijí zde Kubánci, Portorikánci, což je největší skupina, a poté děti Kubánců, kteří nejsou tak silní republikáni – jinak Hispánci na Floridě obecně volí republikány. Důležitou roli sehrála celá ta věc s embargem, nyní jsou Kubánci rozklížení zhruba 70/30 pro republikány, ale jejich děti už jsou rozděleny zcela rovnoměrně. Portorikánci, zejména ti, kteří se přistěhují z New Yorku, jsou mnohem více demokratičtí. Obecně je tedy hispánská populace z politického hlediska na Floridě dost vyrovnaná. Ve všeobecných volbách by Rubio porazil Trumpa, jenže v primárkách chodí volit hodně vyhranění, krajně pravicoví voliči, a Rubio cílil na středové. Proto prohrál.

Když se Trump dostal na Floridu, měl za sebou výsledky z Iowy a New Hamsphire. Rubio byl navíc vnímaný jako přelétavý. Nejdříve byl zvolen jako zástupce Tea Party (krajně konzervativní křídlo republikánů), poté ale začal pracovat na imigrační reformě a to bylo vnímáno jako spolupráce s demokraty. Trump byl tedy silnější kandidát, co se týče imigrační politiky, což bylo v primárkách silné téma – proto pořád říká, že postaví zeď a nechá za to zaplatit Mexičany.

Latinos in 2012 election

Jak se dá bojovat se zjednodušujícími výroky o minoritách, které používá Trump?

Nevím, a je to problém, protože to má dopad na značku celé strany, což se bude těžko měnit. Někteří umírnění republikáni, skuteční republikáni, otevřeně říkají, že budou volit Hillary.

A co si o tom myslíte? Do získání nominace si Trump vše platil sám, ale následně mu kampaň financovala strana. Očekávala jsem, že poté začne používat umírněnější rétoriku a že se kampaň zcela změní…

To jsme si mysleli všichni. Mysleli jsme, že bude měkčí, ale on neposlouchá své vlastní stratégy. Doufá v tak velkou volební účast bílých, kteří jsou anti-imigranští a anti-muslimští, že to bude stačit. Lindsey Graham, senátorka za Jižní Karolínu, řekla, že republikáni jsou v maléru, protože se stávají stranou naštvaného bílého muže a podíl naštvaných bílých mužů se neustále zmenšuje. To jsou Trumpovi svatí. Ale on vůbec nepočítá se změnou složení obyvatel. A někteří umírnění republikáni jsou tímto doslova vystrašeni, protože s tím nechtěj mít nic společného.

Ale ta imigrační otázka je silná. Například lidé z odborů v Ohiu, tradiční voliči demokratů, jsou kvůli imigrační politice příznivci Trumpa. Tento segement modrých límečků, bílých mužů, bude volit Trumpa, protože on jim dává jednoduchou výmluvu, proč přišli o práci – můžou za to imigranti. Ale to není pravda, podobné problémy se zaměstnaností se dějí všude ve světe. Imigranti jsou jen obětní beránci.

Už se takové rozdělení strany někdy přihodilo? Co budou dělat umírnění republikáni?

Na národní úrovni je to poprvé a vážně nevím, co si mají počnout. Horší ale je, že Trump normalizuje to, že se na imigranty nebo Hispánce hází vina za kde co a veřejně se na ně útočí. Lidé si jednoduše řeknou „Trump to říká na veřejnosti, takže vyslovit tohle asi je v pořádku“, i když by si to dříve nedovolili.

A může to mít dalekosáhlé následky. Mladí Hispánci, kteří teď dospívají, vidí republikány jako anti-hispánskou stranu. Když lidé volí 3-4 cykly pro jednu stranu, už u ní zůstanou. Takže dlouhodobé důsledky Trumpovy rétoriky uvidíme ne za 4-5 let, ale až za 10-15 let, a poté bude pro republikány mnohem těžší tyto volič opět získat na svou stranu.

Myslíte si, že je americká společnost připravena na zvyšující se podíl Hispánců?

Vezměme si jako příklad Kalifornii, kde jsou Hispánci zvolení zástupci lidu, dokonce místní předseda Sněmovny je také Hispánec. Lidé se začali ptát – teď, když jsou Hispánci na volených místech a mají takovou moc, jakou budou prosazovat hispánskou agendu? A odpověď byla: hispánská agenda je agenda Kalifornie. Nechceme nic jiného, než to, co se dělo ve 40-60. letech, tedy velké investice do místní univerzity, dálnic, infrastruktury. Chceme zařídit, aby měli lidé přístup k dobrému vzdělání. To nejsou politiky pro Hispánce, to jsou politiky pro budoucnost Kalifornie, takže naše agenda je vytvořit Kalifornii tak dobrou, jak by mohla být.

[fb_button]