Sociální sítě: Andrej Babiš novým hrdinou, Lidovci se těší z “Bruselu”

Vítězslav KlementRůzné

social-monitoring-ipm

Sociální sítě stran jsou od uzavření volebních místností často k nepoznání. Komunikaci stále vévodí hnutí ANO, hodně aktivní jsou také Lidovci a ČSSD. Krásně se také ukázalo, jak je důležitý správný přístup ke komunikaci podobného sdělení (Úsvit vs. ČSSD).

[fb_button]

Facebook

V posledním týdnu již nárust fanoušků u většiny stran nedosahoval takové intenzity, jako v předešlém období, strany dokonce fanoušky ztrácely. Nic se tak nezměnilo na celkovém pořadí stran dle počtu fanoušků – stále vede TOP 09 (91 944) v závěsu s ANO (88 282 a Piráty (57 332). V minulém týdnu nejvíce fanoušků přibylo Svobodným (1 954), fanoušky naopak ztratily TOP 09 (-32), ODS (-8), Strana práv občanů (-13) a KDU-ČSL (-2).

ebook-in-post

Konunikace stran obecně již nedosahuje předvolebních hodnot, nejvíce příspěvků směrem ke svým fanouškům opět publikovalo ANO (30) a dále Úsvit (16) a Zelení (11). Nejméně příspěvků publikovala Strana práv občanů (2).

Co se týče interakce, v té vévodila stránka ANO (7 695) společně se Svobodnými (2 532) a  TOP 09 (2 356). Přepočteme-li opět objem interakce na počet publikovaných příspěvků, v této oblasti si stejně jako minulý týden nejlépe vedla TOP 09 (392 interakcí na jeden příspěvek).

Post by ANO.

Nejúspěšnější příspěvek týdne z hlediska interakce fanoušků jde opět na vrub hnutí ANO – tentokrát se týkal informace, že je Andrej Babiš nejoblíbenějším politikem. Mezi TOP 5 se vměstnaly ještě dva příspěvky hnutí ANO (finanční vzdělávání Andreje Babiše a telefonická gratulace k narozeninám ze stany Andreje Babiše) a po jednom příspěvku z dílny TOP 09 (reakce na závazky vůči NATO) a Svobodných (první cesta Petra Macha do Bruselu).

Andrej Babiš vzdělává, Úsvit se vyjadřuje

Nejúspěšnější příspěvky předchozího týdne opět pramenily ze strany hnutí ANO. Za zmínku stojí příspěvek se sdělením, že se Andrej Babiš hodlá angažovat ve finanční gramotnosti obyvatel, nebo i jinak mediálně úspěšné téma auditů na ministerstvech. Zpestřením komunikace byla i novinka v rámci komunikace českých stran – bublinový” post, v rámci kterého měli fanoušci psát, co Andrej Babiš na obrázku zrovna říká.

Post by ANO.

To druhé hnutí zastoupené v Poslanecké sněmově – Hnutí Úsvit – se vydalo cestou obsáhlých vyjádření, pojatých často nepochopitelně formou dlouhých textových příspěvků, případně i textovým vyjádřením doplněným o fotografii.

ČSSD si drží styl, Lidovci jsou plní “Bruselu”

Znovu musíme pochválit správce stránky ČSSD, a to za neupadající grafické zpracování příspěvků ve velkém stylu. Každý obrázkový příspěvek má jednotnou a sladěnou grafiku i vizuální podobu – pro příklad uveďme vyjádření představitelů strany nebo komunikaci plnění předvolebních slibů.

Lidovci potom, soudě alespoň dle jejich komunikace, mají největší radost ze zvolení svých kanditátů. Lidovecká stránka své fanoušky pravidelně zásobuje fotografiemi ze života nových europoslanců, ať už je to setkání europoslanců nebo jejich první delegace ve strukturách Unie.

U ostatních stran komunikace na Facebooku jak co do obsahu, tak invence rapidně poklesla, za zmínku možná stojí ještě změna coveru Zelených se zajímavým sdělením.

ZAMĚŘENO NA: Výročí vylodění v Normandii

V minulém týdnu uběhlo přesně 70 let od jedné z nejvýznamnějších bitev druhé světové války – vylodění v Normandii. A ač se může zdát, že je to událost již dávno minulá, její přesah trvá do dnes. Jak tuto událost reflektovaly v rámci své komunikace české politické strany?

Zmínku o vylodění v Normandii ve své komunikaci zmínily pouze TOP 09, ODS a Lidovci, všechny ostatní strany nechali tuto událost bez povšimnutí.

Twitter

Na Twitteru se co do počtu odběratelů stále pořadí nemění – dominuje TOP09 (6 370), následovaná ODS (4 445) a Svobodnými (4 015). Nejvíce příspěvků ke svým odběratelům v minulém týdnu vyslali Piráti (7) a Svobodní (7), zpětná vazba ve formě interakcí odběratelů se nejlépe zadařila opět Svobodným (107) a Pirátům (64).

[fb_button]